2024. szeptember 28., szombat
VIZES EB – BELGRÁD

Barna első Eb-érme

A szabadkai Andrej Barna megszerezte pályafutása első Európa-bajnoki érmét, miután a Belgrádban zajló vizes kontinensviadalon harmadikként ért célba a 100 méteres gyorsúszás döntőjében. A 26 éves sprinter 48,04-gyel, a második idővel kvalifikálta magát a fináléba, az elődöntőt követően nem volt maradéktalanul elégedett, elsősorban az elrugaszkodásán és a víz alatti munkáján szeretett volna javítani a legjobbak között. A döntőben nem akármilyen mezőny gyűlt össze, Andrej a két világbajnok, David Popovici és Milák Kristóf között rajtolhatott, sőt a hármas pályán ott volt a szám első magyar vb-érmese, Németh Nándor, valamint a kettesen a litván Danas Rapšys is. A rajtot Barna kapta el a legjobban, majd ötvennél Németh és Popovici mögött a harmadik helyen fordult. A hajrá a románnak sikerült a legjobban, 46,88 másodpercnél állította meg az órát, Németh 47,49-cel lett második, Barna végig stabilan tartotta a harmadik helyet, s végül 47,66-tal, új egyéni és országos csúccsal csapott célba. A szerbiai versenyzőknek a 2016-os londoni Eb óta ez az első érmük kontinenstornáról, akkor Velimir Stjepanović szerzett egy második helyet 200 m gyorson. Jelenleg Barnán kívül egyetlen hazai úszó sem rendelkezik olimpiai szintidővel, a szabadkai sprinter viszont 50 és 100 gyorson is kiharcolta a párizsi részvételt.

Ugrai Panna, Senánszky Petra, Ábrahám Lilla Minna és Pádár Nikolett (balról jobbra), az aranyérmes női 4×100 méteres gyorsváltó tagjai (Fotó: MTI)

A magyarok szerdán is remekeltek, a legjobban a 4×100 méteres női gyorsváltó teljesített, a Senánszky Petra, Ábrahám Minna, Ugrai Panna, Pádár Nikolett összeállítású staféta új országos csúccsal nyerte meg a számot. A négyes 3:36,77 perces idővel diadalmaskodott a fináléban, ezzel a Dara Eszter, Verrasztó Evelyn, Mutina Ágnes, Hosszú Katinka alkotta kvartett által 15 évvel ezelőtt felállított, „cáparuhás” 3:37,64-es rekordot adta át a múltnak. Jakabos Zsuzsannának 11. Európa-bajnokságán is összejött az éremszerzés, 400 vegyesen lett harmadik. Zsunak előkelőbb helyezésre nem volt esélye, a számot az izraeli Anastasia Gorbenko másfél testhosszas előnnyel nyerte, mögötte a magyarok mindössze 15 éves, ám olimpiai szintidős tehetsége, Jackl Vivien ért másodikként a falhoz. A fiúk sem maradtak dobogós hely nélkül, Sárkány Zalán a 800 méteres gyors keddi előfutamát 7:50,36 perces új egyéni csúccsal és olimpiai kvótával abszolválta, majd a szerdai döntőben tovább javult, 7:49,29-ces ideje a bronzéremhez volt elegendő.

Vonatkozó hír, hogy férfi 100 gyorson biztosan nem lesz címvédés a francia fővárosban, a szám regnáló olimpiai bajnoka, az amerikai Caeleb Dressel csak a harmadik helyen ért célba hazája válogatóján, így ezen a távon nem rajtolhat Párizsban. A Tokióban öt aranyat nyert sztárt Chris Guiliano és Jack Alexy verte meg.

Eredmények, úszás, férfiak, 200 m hát: 1. Olekszandr Zseltyakov (ukrán) 1:55,39 p, 2. Aposztolosz Sziszkosz (görg) 1:55,42, 3. Roman Mityukov (svájci) 1:55,75, 4. Kovács Benedek 1:56,13, … 8. Telegdy Ádám 2:01,30. 100 m gyors: David Popovici (román) 46,88 mp, 2. Németh Nándor 47,49, 3. Andrej Barna (Szerbia) 47,66, … 6. Milák Kristóf 48,41. 800 m gyors: 1. Mihajlo Romancsuk (ukrán) 7:46,20, 2. Dimitrosz Markosz (görög) 7:48,59, 3. Sárkány Zalán 7:49,29. Nők, 50 m pillangó: 1. Sara Juvenik (svéd) 25,68 mp, 2. Roos Vanotterdijk (belga) 26,08, 3. Anna Tuntunaki (görög) 26,18. 100 m mell: 1. Eneli Jefimova (észt) 1:06,41 p, 2. Lisa Mamie (svájci) 1:07,15, 3. Olivia Klint Ipsa (svéd) 1:07,73. 400 m vegyes: 1. Anastasia Gorbenko (izraeli) 4:36,05, 2. Jackl Vivien 4:38,96, 3. Jakabos Zsuzsanna 4:40,24, 4. Anja Crevar 4:46,23. 4×100 m gyorsváltó: Magyarország 3:36,77 p, 2. Dánia 3:38,48, 3. Lengyelország 3:41,01, … 8. Szerbia 3:45,64.

Műugrás, vegyes szinkronugrás: 1. Ben Cutmore, Desharne Bent-Ashmeil (britek) 268,50 pont, 2. Elias Petersen, Emilia Garip Nilsson (svédek) 261,42, 3. Lou Massenberg, Jana Lisa Rother (németek) 260,85. Női toronyugrás: 1. Ana Carvajal San Miguel (spanyol) 287,90 pont, 2. Emily Hallifax (francia) és Szofija Liszkun (ukrán) 278,10-278,10.

Nyitókép: A férfi 100 m gyors dobogósai, jobbról Barna Andrej (Beta/AP)