2024. július 16., kedd
ÚSZÁS – RÖVID PÁLYÁS EB, KAZANY

Rajt szerb éremmel

Szerb első hely nyitotta meg a rövid pályás Eb-t, hiszen a kedd délelőtti 400 méteres vegyesúszás első előfutamának végén Anja Crevar neve villant fel először az eredményjelzőn, aki ezzel biztosította is helyét a délutáni döntőbe, ahol Jakabos Zsuzsanna és a török Viktoria Güneş azonos idővel bérelték ki a középső pályákat. Jakabos kezdett a legjobban, a táv feléig tekintélyes előnnyel rendelkezett, ám mellúszásban visszaesett, és már gyorson sem tudott újítani, így végül ötödikként ért be. A dobogós helyekért azonban szoros csata bontakozott ki az utolsó ötven méteren, és végül hárman szinte egyszerre nyúltak be a célba: a rendszer Güneşt hozta ki győztesként, Crevar és Sara Franceschi pedig csupán két századdal mögötte, holtversenyben lettek másodikak. Ezzel már az első döntőben megszületett a rövid pályás Eb-ken ritkaságszámba menő szerb érem – 2015 óta csak Szabó Szebasztián szerzett egyet, amikor még szülőországa színeiben versenyzett.

Nem sokkal később, immár Magyarországot képviselve a zentai Szabó is medencébe ugrott, a délelőtti előfutamot követően pedig a középdöntőt is sikerrel vette 100 m pillangón, így az ötödik legjobb idővel helyet váltott a mai döntőbe. Ugyanebben a futamban úszott Milák Kristóf is, övé lett a második legjobb eredmény, méghozzá úgy, hogy percekkel korábban 50 m háton is döntőbe jutott, egyetlen századdal elkerülve a kiesést.

Eredmények, férfiak, 400 m gyors: 1. Luc Kroon (holland) 3:38,33, 2. Matteo Ciampi (olasz) +0,25, 3. Marco de Tullio (olasz) +0,47. 4×50 m gyorsváltó: 1. Hollandia 1:22,89, 2. Olaszország +0,03, 3. Oroszország +0,46. Nők, 400 m vegyes: 1. Viktoria Güneş (török) 4:30,45, 2. Anja Crevar (szerb) és Sara Franceschi (olasz) +0,02. 4×50 m gyors váltó: 1. Oroszország 1:34,92, 2. Hollandia +0,55, 3. Lengyelország +1,02 másodperc hátrány.