2025. január 22., szerda

Magyar fotós nyerte a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség Médiadíját

A Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) hétfő este rendezett Sport Media Awards virtuális díjátadóján a 30 év alatti fotósok kategóriájában Szilágyi Anna Európa-bajnokok című fotója lett a legjobb, amivel honfitársunk elnyerte az AIPS által felajánlott valamelyik világversenyen való részvételre jogosító ösztöndíjat.

A harmadik alkalommal megrendezett ünnepélyes, ám virtuális díjátadót hétfő este Vigevanóban rendezték meg – az első díjátadó 2019-ben Lausanne-ban, a második tavaly Budapesten volt –, az északolasz kisváros reneszánsz kastélyának híres lovardájában, a díjátadókat és a jelölteket távolról kapcsolták be az élő adásba.

A fiatal magyar fotóriporter, Szilágyi Anna a tavaly januári, budapesti vízilabda Európa-bajnokság döntője végén, a dudaszó pillanatában, a tornát megnyerő Märcz Tamás szövetségi kapitányt és ünneplő játékosait ábrázoló fotóval nevezett. A kategóriában Szilágyi Anna mellett egy kínai képügynökség fotósa, Csenpin Csong, valamint a brit Guardian munkatársa, a portugál Filipe Amorim került még a legjobb háromba.

Közülük találta a legjobbak legjobbjának, a győztesnek Szilágyi Annát a zsűri. Elsőségét az AIPS ázsiai szekciójának elnöke, Szattam Ali Alszahli jelentette be.

„Nagyon hálás vagyok a férfi vízilabda-válogatottnak, hogy olyan sikert ért el tavaly, ami lehetővé tette, hogy ilyen témájú képet készíthessek. Ugyancsak hálával tartozom a Fradi Médiának, hogy – tekintettel a válogatott sok ferencvárosi tagjára – tudósíthattam erről az eseményről, ott lehettem az Európa-bajnokságon. Aligha kell hangsúlyoznom: egyáltalán nem számítottam erre az elismerésre, a pályázat beadásakor reméltem, hogy valameddig eljutok, de a győzelemről nem is álmodtam” – idézte Szilágyi Annát a díjátadó után a Magyar Sportújságírók Szövetségének hivatalos honlapja.

Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője és az MSÚSZ elnöke a bejelentést követő percekben telefonon gratulált az AIPS Médiadíj első magyar győztesének.

„Valóban történelmi pillanat ez a számunkra, magyar újságíró, illetve fotós még sohasem érdemelte ki a világszövetség Médiadíját. Szilágyi Anna, akit tavaly – szinkronúszókról készített képét jutalmazva – az MSÚSZ Nívódíjjal tüntetett ki, valóban minden elismerést megérdemel. Külön öröm a számunkra, hogy magyar versenyzőként egy magyar csapatról, egy Magyarországon rendezett világeseményen készíthette el remek felvételét” – mondta az MSÚSZ elnöke.

Szilágyi Anna, amint azt Gianni Merlo, az AIPS olasz elnöke is megerősítette a fiatal győztesekhez szólva, egy nagy világeseményre kap majd ösztöndíjat.

A győztes, Szöllősi György társaságában, a kedd reggeli Mokka vendége lesz a TV 2-n.

A 12 különböző kategóriában összesen 1781 pályamű érkezett be, s az AIPS végrehajtó bizottsága által – amelynek tagja Csisztu Zsuzsa, a Magyar Sportújságírók Szövetségének alelnöke is – kategóriánként kialakított szűkített listákról végül rangos nemzetközi szakmai zsűri választotta ki a legjobbakat – a fiatalok számára kialakított kategóriákban csak győztest hirdettek, míg az alapkategóriákban az első hármat nevezték meg.

A nyolc alapkategóriában (akciókép, fotósorozat, portréfilm, dokumentumfilm, rövidebb televíziós riport, kisebb és nagyobb lélegzetű írott anyagok, rádiós produkciók), a győztesek 8000, a második helyezettek 3000, a harmadikok 2000 dollárt kaptak.

Szilágyi Anna sikeréről természetesen a Ferencváros hivatalos Twitter-csatornája is beszámolt, hiszen a fotóriporter a Fotósarok képügynökségen keresztül főleg a Fradi Médiának dolgozik.

További győztesek
Legjobb akciókép: Andrezj Grygiel (Lengyelország) – Crash – PPA
Legjobb fotósorozat: Adam Pretty (Ausztrália) – A sportmászás olimpiai bemutatkozása – Getty Images
Legjobb dokumentumfilm: Louis Myles (Nagy-Britannia) – Stop the Tour – BT Sport
Legjobb profilfilm: Pierre Deprez (Belgium) – Piotr Van Montagu: egy nem átlagos íjász – RTBF
Legjobb rövidfilm: Hassen Guedioura (Franciaország) – Inesz Ibbu nyílt levele Dominic Thiemnek – MAGTEAM
Legjobb cikksorozat: Bernt Jakob Oksnes (Norvégia ) – Anya meghal – Dagbladet
Legjobb véleménycikk: Dina Asher-Smith (Nagy-Britannia) – „Azt gondolja, a rasszizmus hatott rám? Minden nap...” – The Telegraph
Legjobb rádiós produkció: Tracey Holmes (Ausztrália) – A jegy – ABC

Fiatalok díjai
Legjobb film: Clarisse Sih (Kamerun) – Karate Tai Sabaki – CRTv
Legjobb cikk: Ari Schneider (Egyesült Államok) – Két hegymászó. Legjobb barátok. Egy hely az olimpián. – The New York Times

Magyar ember Magyar Szót érdemel