2024. szeptember 1., vasárnap

Stílusos becsületmentés

Továbbra sincs túl sok kilátása az NBA bajnoki címére a nagydöntőben a Dallasnak, de a texasi gárda legalább elkerülte a legcsúnyább forgatókönyvet, vagyis hogy a gyűrűről döntő párharcban 4:0-val kisöpörje őt a Boston. Az elitliga fináléjának első három mérkőzését – kettőt Amerika Athénjában, majd az elsőt idegenben – is megnyerte a Celtics, amelynek szurkolói így gyakorlatilag el is kezdhettek ünnepelni, hiszen korábban soha senki sem esett ki a playoffban 3:0-s vezetésről.

Ez a lezserség pedig meg is látszott a vendégek játékán a negyedik, második dallasi meccsen, amelyen a Mavericks rendesen bekezdett a teljesen „bealvó” bostoniak ellen. Luka Dončićék 34:21-es első negyeddel nyitottak, amit egy teljesen csütörtököt mondó Celtics-támadást hozó második periódus követett (27:14), vagyis a nagyszünetre szinte eldőltek az érdemi kérdések (61:35). A térfélcserét követően sem sok minden változott, a Dallas dobásai rendre utat találtak a gyűrűbe, és ekkor már hiába tettek így a bostoniak is, nem volt visszaút, a csapatok közti különbség előbb súrolta, majd a zárónegyedben meg is haladta a 40 pontot (a szinte megalázó 48-nál tetőzött, 115:67). A Celticsnek azért a végére sikerült összekapnia magát, és innen – már bőven a csereemberekkel a pálya mindkét oldalán – valamicskét kozmetikázott, de a zakó így is a harmadik legnagyobbra sikeredett az NBA-döntők történetében. A mérkőzés kimagasló legjobbja Dončić lett 29 ponttal, akit Kyrie Irving „követett” 21-gyel, miközben a kiegészítő emberek is tisztesen teljesítettek. A túloldalon Jayson Tatum soványka 15-tel volt a legeredményesebb. A döntőszéria máról holnapra virradó éjszaka folytatódik Bostonban.
NBA, playoff, döntő: Dallas–Boston 122:84 (a sorozatban 1:3).

Nyitókép: Luka Dončićék elkerülték a legkellemetlenebb forgatókönyvet (Fotó: Beta/AP)