2024. július 16., kedd

Jokićék bedarálták Wembyéket

A kosárlabda világának legerősebb nemzetei gőzerővel készülnek a párizsi olimpiai tornára. Így tesz természetesen Szerbia is, amely korábban Hollandiát verte könnyedén, 92:76-ra felkészülési mérkőzésen, péntek este pedig az első komoly, bár egyelőre tét nélküli kihívás elé nézett, Lyonban ugyanis a leendő tornarendező volt az ellenfele. Svetislav Pešić legénysége az egyik legerősebb lehetséges felállásban lépett pályára, hiszen a kezdőkeretben Nikola Jokić és Bogdan Bogdanović is ott volt, miközben francia részről a két torony, Victor Wembanyama és Rudy Gobert is szerepelt az első csapatban. Franciaország nyitotta jobban a találkozót, az első negyed vége felé 21:13-ra vezetett, ám a második periódustól a Sasok főleg Nikola Jokić vállain nagy fordításba kezdtek, a játékrész derekán pedig egy 16:0-s szerb rohanás gyakorlatilag megpecsételte a mérkőzést.

A franciák hosszú percekig maradtak pontképtelenek, ami alatt a szerbek 23:27-ről 39:27-re módosították az állást, amit követően egyszer sem engedték ki kezükből a vezetést, a franciák a meccs végéig nem kerültek a felállás elérhető közelségébe (79:67). A győztes csapatból a Joker 20 ponttal és 12 lepattanóval, szokásosan remek dobásmutatóval (8/13) jegyzett dupla duplát, Bogdanović hasonlóan hatékony volt mezőnyből (5/9, 15 pont). Francia részről sem Wemby (14-10), sem Gobert nem tudta megfogni Jokićot a gyűrűk alatt, és a csodagyereken kívül egyedül Guerschon Yabusele (12) jutott két számjegyű ponttermésig. Szerbia legközelebb holnap 18 órakor játszik felkészülési mérkőzést Ausztrália ellen.

A fiúk mérkőzése előtt a francia és a szerb lányok is összecsaptak, természetesen ők is az ötkarikás játékokra készülve. Ezen a találkozón már keveset örülhettek a szerbek, hiszen a franciák a kiegyenlített első negyed (19:19) után elléptek, majd fokozatosan növelték az előnyüket, és végül húsz pont fölötti különbséggel (85:63) diadalmaskodtak Marine Johannes (18) vezérletével. Marina Maljković tanítványai közül Yvonne Anderson (16), Jovana Nogić (15) és Saša Čađo (14) jutott tíz pont fölé, senki más nem ért el ötnél többet, ami magyarázat a komoly vereségre is.

Eredmények, férfi felkészülési válogatottmérkőzések: Franciaország–Németország 65:70, USA–Kanada 86:72, Franciaország–Szerbia 67:79, Németország–Hollandia 95:50. Női felkészülési válogatottmérkőzések: Németország–Portugália 63:45, Franciaország–Szerbia 85:63, Puerto Rico–Lengyelország 55:74, Belgium–Spanyolország 76:58, Németország–Lengyelország 68:55, Spanyolország–Kanada 61:48, Portugália–Puerto Rico 59:59, h. u. 64:70.