2024. október 7., hétfő

Blanc-nak két év elég volt – bajnok a Bordeaux

KÜLFÖLDI LABDARÚGÁS
Pavel Nedved utolsó Juventus-meccse előtt feleségével és két gyermekével

Jól döntöttek a bordeaux-i klub vezetői, amikor 2007. június 8-án Laurent Blanc-t nevezték ki a csapat edzőjének, ugyanis a 43 éves, Európa- és világbajnok labdarúgóval a csapat 2007/2008-as idényben a második helyet szerezte meg a francia bajnokságban, négypontos hátránnyal a Lyon mögött, az idén pedig megnyerte a Ligue1-et!. A Bordeaux az utolsó fordulóban Caen-ban minimális arányban nyert a város nevét viselő csapat ellen, amelynek a vereség egyben azt is jelentette, hogy a Le Havre és a Nantes társaságában jövőre a második ligában próbálhat szerencsét. A Bordeaux a szenzációs sorozatának – 11 győzelem sorozatban, ha beleszámoljuk a Ligakupában aratott győzelmet is, akkor 12 – köszönheti a bajnoki címet.

A ligában eddig tíz sorozatos győzelem volt a rekord, amit a St-Etienne (1970), a nagy múltú, de épp szombaton a második ligából is kieső Reims (1949) és maga a Bordeaux (1953) tartott. A legjobb védelmek összecsapása (Toulouse 27, Lyon 29 kapott gól) gól nélküli döntetlennel ért véget, ami a lyoniak szempontjából teljesen mindegy, ugyanis ők, ettől az eredménytől függetlenül, már a forduló előtt bebiztosították a harmadik, BL-selejtezőt érő helyet. Toulouse-ban azonban nagyon örültek az egy pontnak, mivel a PSG nem tudta legyőzni a Monacót, így a Lille, a Toulouse és a párizsiak is 64 ponttal fejezték be a bajnokságot, ám a PSG lett a hatodik, így ők jövőre nem indulhatnak az új sorozatban, az Európa Ligában. A második ligából a Lens, a Montpellier és a Boulogne jutott fel: a trióból leginkább a legutolsó csapat a kakukktojás, ugyanis rájuk senki nem számított, annál is inkább, mivel a 20 csapatos második ligában a költségvetések szempontjából a 17. helyen állnak, s olyan együtteseket előztek meg, mint például a Strasbourg, a Metz, a Sedan, a Bastia, a Guingamp, az Ajaccio, vagy a már említett Reims, amely a Troyes-val és az Amiens-nel együtt jövőre a harmadik ligában szerepelhet.

A 38. forduló: Caen–Bordeaux 0:1, Grenoble–Sochaux 0:1, Lille–Nancy 3:2, Lorient–Le Mans 1:1, Marseille–Rennes 4:0, Nantes–Auxerre 2:1, Nice–Le Havre 0:0, PSG–Monaco 0:0, St-Etienne–Valenciennes 4:0, Toulouse–Lyon 0:0.

Selejtezik a Fiorentina

Az olasz ligában az utolsó fordulóban dőlt el, hogy a bajnok Inter mellett a Juventusnak és a Milannak nem kell selejtezőt játszani a BL-ben, a Fiorentina pedig a BL kvalifikációjában indulhat. A firenzeieknek két vagy több gólos győzelem kellett volna a Milan ellen, azonban ez nem jött össze, hiszen hiába igyekeztek Gilardinóék, a vendégek Kaká 55. és a csereként beállt Pato 76. percben lőtt góljával megnyerték a mérkőzést. A Juventus Iaquinta két góljával magabiztosan nyert a Lazio ellen, az Inter pedig nagy nehezen, 4:3-ra nyert Milánóban az Atalanta ellen.

Az UEFA-kupában a Genoa és a Roma indulhat, a ligából pedig a Torino, a Reggina és a Lecce esett ki.

A 38. forduló: Inter–Atalanta 4:3, Udinese–Cagliari 6:2, Bologna–Catania 3:1, Napoli–Chievo 3:0, Juventus–Lazio 2:0, Genoa–Lecce 4:1, Fiorentina–Milan 0:2, Palermo–Sampdoria 2:2, Reggina–Siena 1:1, Roma–Torino 3:2.

Meglepetések nélkül

Spanyolországban az Atlético Madrid és a Valencia nem engedélyezett semmiféle meglepetést, ugyanis mindketten magabiztosan nyertek az Almeria, illetve az Athletic Bilbao ellen, így a madridiak a Bajnokok Ligája selejtezőjében, a valenciaiak pedig az Európa Ligában indulhatnak. A Villarreal hiába várta az Atlético Madrid botlását, az nem következett be, így a Sárga Tengeralattjárónak be kellett érnie az ötödik hellyel, a Deportivo pedig európai kupaporondon való részvétel nélkül maradt, annak ellenére, hogy majdnem legyőzte Európa legjobb csapatát, a BL-győztes Barcelonát. A katalánok a 89. percig vesztésre álltak, ám akkor a római BL-döntőben is eredményes Eto’o egyenlített.

A 38. forduló: Valencia–Athletic Bilbao 2:0, Numancia–Sevilla 0:2, Mallorca–Villarreal 2:3, Espanyol–Málaga 3:0, Deportivo La Coruna–Barcelona 1:1, Atlético Madrid–Almería 3:0, az Osasuna–Real Madrid, Racing–Getafe, Betis–Valladolid és Gijon–Recreativo találkozók lapzárta után értek véget.

Trófeával búcsúzott Hiddinktől a Chelsea
A Chelsea nyerte meg az angol FA-kupát, miután a Wembley-stadionban rendezett szombati döntőben 0:1-ről fordítva 2:1-re legyőzte az Evertont. Louis Sahának köszönhetően már 26 másodperc után előnybe került a korábban a Liverpoolt és a Manchester Unitedet is búcsúztató Everton, a Kékek azonban Didier Drogba révén 20 perccel később egyenlítettek. A győztes találatot aztán Frank Lampard szerezte a 72. percben. Saha gólja egyébként az FA-kupa-finálék történetének leggyorsabbja volt, az eddigi rekord még 1895-ből származott, akkor Bob Chatt (Aston Villa) 30 másodperc elteltével volt eredményes. A londoniak így diadallal búcsúztak Guus Hiddink vezetőedzőtől, aki távozik, és a folytatásban „főállására”, az orosz válogatottra összpontosít. A Chelsea ötödször hódította el a trófeát, korábban 1970-ben, 1997-ben, 2000-ben és 2007-ben nyerte meg a legrangosabb angol kupasorozatot.

FA-kupa, döntő: Chelsea–Everton 2:1 (Drogba 21., Lampard 72., illetve Saha 1.).

Búcsúk kupagyőzelemmel

A Werder Bremen nyerte meg a német kupát, miután a berlini fináléban 1:0-ra legyőzte a Bayer Leverkusent. Az UEFA-kupa-döntős Werder – amelynek ez volt a hatodik kupadiadala – sikerének köszönhetően a következő szezonban indulhat az Európa Ligában. Ezen a mérkőzésen búcsúzott a Werdertől a brazil Diego, aki ősztől már a torinói Juventust erősíti, valamint Baumann, aki szögre akasztja a cipőjét, s egy féléves kihagyás után 2010-ben a klub vezetésében vállal majd szerepet.

Német kupa, döntő: Werder Bremen–Bayer Leverkusen 1:0 (Özil 58.).