2025. április 29., kedd

Profi akar lenni

Vannak olyan sportágak, amelyekben egyetlen bajnoki cím már helyet parancsol magának a sport történetében, s vannak olyanok is, amelyekben folyamatosan bizonyítani kell, évről évre, tornáról tornára. Az utóbbiakhoz tartozik a tenisz is, amelyben pokolian rögös út vezet a csúcsig, de ha odaér valaki, akkor a világsajtóban naponta cikkeznek róla, s a fotósok sem veszik le a tekintetüket, a lencséjüket az illetőről. A zentai Györe László még ama rögös utat járja, de remélhetőleg nemsokára már monte-carlói képeket kapunk róla, hiszen a 15 éves sportoló az idén nem egyszer bizonyította, hogy „lehet belőle valami”.

Nekünk, zentaiaknak ugyan máris szívet melengetőek az eredményei, hiszen a szerbiai válogatottal a 16 évesek Lille-ben megrendezett Európa-bajnokságán bronzérmes lett, méghozzá úgy, hogy a selejtezőkből indulva előbb Szlovéniát, majd Ausztriát, Dániát és Portugáliát is legyőzték, s egyedül a házigazda franciáktól kaptak ki. Ez azonban nem minden a 2010-es évre: bronzérmes volt az országos fedett pályás bajnokságon Kruševacon, az ETA II. osztályú újvidéki versenyén döntőt vívott (s 3:6, 7:6, 4:6 arányban kapott ki a horvát Šuljicától), szintén döntős volt a 16 évesek szabadkai országosán, majd az ITF égisze alatt már a 18 éveseknél is kipróbálta magát, ahol a selejtezőkből a negyeddöntőig jutott. Beszélgetésünk után két olaszországi I. osztályú tornára készült, ott szolidan szerepelt, s nemrégiben Görögországban is pályára lépett.

Mindez természetesen csak az idei eredmények sora (s hol van még a vége!), hiszen Laci 2005 óta minden országos bajnokságon érmes lett, a 16 évesek európai rangsorában az első tízben van, s felkerült az ATP világranglistájára is, ahol az 1000. hely körül tanyázik.

Amíg edzőtársával, a teniszösztöndíjjal New Yorkban tanuló adai Dobrotka Tamással püfölték a labdát, edzőjével, a topolyai Palágyi Miklóssal váltottunk néhány szót a népkerti pályán:

– A jövőt természetesen nehéz megjósolni, de véleményem szerint jó úton haladunk afelé, hogy Laci még jobb játékos legyen. Vannak dolgok, amelyeken még javítani kell, így erősíteni kell a szervákon, javítani a hálójátékon. Ez nem kis munkát jelent, de türelemmel mindent el lehet érni. Ki kell hangsúlyozni, hogy Laci fejben nagyon erős, labdabiztos, a tenyerese pedig igen erős.

Vannak korán érő és vannak későn érő játékosok. Szerinted Laci kapcsán mikor ütjük fel úgy igazából a fejünket?

– Szerintem olyan öt év múlva. Persze, ez nem azt jelenti, hogy 17 éves korában már nem játszhatna nagyversenyeken az ifjúsági mezőnyben. Minden lehetséges, amennyiben töretlen lesz a fejlődése.

Sokan egy nyugati ösztöndíjról álmodoznak. Neki van erre esélye?

– Ezt a szintet Laci már most teljesíti. Az a kérdés, hogy milyen egyetem legyen. Véleményem szerin egy pár év múlva a legjobb akadémiákra is esélye lenne. Más kérdés, hogy mi a legjobb megoldás.

Lacival néhány évvel ezelőtt is beszélgettünk – volna, ha ki tudunk volna húzni belőle néhány mondatot. Most már egészen más a helyzet, a gyerekből értelmes fiatalember lett, így szépen elmagyarázta a dolgokat. Kétszer is, mert elsőre nem indult meg a diktafon, de „profi” módjára megértette a technikai malőrt, s elölről kezdett mindent.

A fonákon és a szervákon kívül a hálójátékon is javítani kell. Ez főleg a párosoknál fontos.

– A párost is szeretem játszani, de az ott szerzett pontokat is beszámítják.

Említetted, hogy a közgazdasági középiskola áll a legközelebb hozzád. Ha egy kicsit távolabbra gondolkodnál, hol szeretnél tanulni?

– Talán New Yorkban, de mivel profi játékos szeretnék lenni, így egyelőre nem gondolkodok az egyetemen. Két év múlva már szeretném elkezdeni a futures profi versenyeket, s ha 20 éves koromra bejutnék az első kétszázba, már az is jó lenne.

Szerbiában jelenleg sok kiváló versenyző bontogatja a szárnyát. Ebből meg tőlük mit lehet tanulni?

– Krajinović például 15 éves koráig nem túl sokat edzett, de amióta komolyabban csinálja, máris jöttek az eredmények.

Most olyan 180 centi vagy. Magasságban és erőben kihez hasonlíthatnád, hasonlítanád magadat a legszívesebben?

– A jelenlegi teniszben ez talán Roger Federer. A reflexszel és a gyorsasággal nincs baj, meg arra is ügyelek, hogy minél kevesebbszer veszítsen el a fejemet.

A tenisznek köszönhetően már sok országot, számos várost megjártál. Láttál-e azok szépségeiből valamit?

– Párizsban többször is voltam, álltam az Eiffel-torony alatt, de nagyon szép volt Moszkvában a Vörös téren a Lenin-mauzóleum. Barcelonában voltam a Barca stadionjában, de másutt is ügyeltem arra, hogy ezt-azt megnézzek. Amerikában még nem jártam, s Ausztrália is vonz. Remélem, ezekbe az országokba is sokszor eljutok majd.

Magyar ember Magyar Szót érdemel