2025. április 30., szerda

OpenOffice – Szétszakadt a közösség

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

A szövegszerkesztő után a második legfontosabb eszköze minden Office csomagnak a táblázatkezelő. Ezt Spreadsheet néven találjuk meg az OpenOffice csomagban, de még mielőtt rátérnénk a használatára be kell számolnunk egy nemrég történt eseményről. Az OpenOffice csomag tíz év után két külön termékként folytatja a pályafutását, ugyanis a fejlesztő csapat kettészakadt. A csomag Sun (most már Oracle ) által irányított része viszi tovább az OpenOffice márkanevet, míg a közösség LibreOffice néven fejleszti tovább a fejlesztéseket.

A szakadás annak a következménye, hogy az Oracle felvásárolta a Sun vállalatot, így többek között az OpenOffice feletti felügyelet is az ő kezükbe került. Azonban a Oracle sohasem volt elkötelezett a szabad forráskód irányába, ráadásul a hosszú hallgatás és a nem egyértelmű nyilatkozatok a vezetőség irányából a fejlesztőket arra a következtetésre juttatta, hogy nem marad fenn a projekt az Oracle berkein belül. Mivel a projekt szabadon felhasználható forráskóddal rendelkezett, a döntés egyértelmű volt, vinni kell a forráskódot, és függetlenül folytatni a fejlesztést. A márkanév ugyanakkor a Sun tulajdona, mely felvásárlásával az Oracle döntheti el annak sorsát, így új nevet kellett adni a projektnek. Ez a név a LibreOffice lett, és a teljes nyílt forrású fejlesztéseket támogató közösség ez a projekt mögé állt.

Mindezek után megérkezett a ír, hogy az Oracle nem szünteti be az OpenOffice fejlesztését sem, sőt ígéretet tettek arra is, hogy nem zárják le a forráskódok újonnan fejlesztett részeit sem, az Oracle szájából ez az ígéret nem tűnik teljesen hitelesnek. (A régi már nyitott kódokat nem zárhatják be, mivel ahhoz az azon dolgozó fejlesztők beleegyezésére is szükség lenne, valamint a kód már jelenleg is elérhető az interneten, tehát sok értelme sem lenne). Ami tény, hogy jelenleg úgy áll a dolog, hogy az OpenOffice is tovább él, az Oracle által e projektre helyezett emberek fogják azt továbbfejleszteni.

A szakadásnak vannak előre nem látható következményei is. A létrejövő problémák közül talán a legjelentősebb, hogy az OpenOffice elveszítette a közösség támogatását, ezáltal a közvetlen és gyors visszajelzéseket, igényeket, a LibreOffice pedig sok, értékes, nagy tudású szakembert veszített. Másodlagos kérdés, hogy hogyan tudja felvenni a versenyt a Microsoft Office -szal két ugyanolyan koncepciójú termék, ha egymással szemben is vetélytársak. Az OpenOffice egyik sikere pont abban rejlett, hogy a folyamatosan fejlődő eszköz mögött a nyílt közösség is és egy nagyvállalat is állt. Meglátjuk melyik projekt hogyan teljesít a jövőben, jelenleg azonban lényegtelen, hogy Libre- vagy OpenOffice használók vagyunk, ugyanarról a programról van szó.

Innen folytatjuk.

A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel