A szövegszerkesztő után a második legfontosabb eszköze minden Office csomagnak a táblázatkezelő. Ezt Calc néven találjuk meg az OpenOffice csomagban. De mire is használhatók a táblázatkezelő programok?
A mindennapi életben számtalanszor találkozunk olyan feladattal, hogy különféle szövegeket és számadatokat áttekinthető formában kell megjelenítenünk. Tekintsünk például az üzletek árlistáira, a gyerekek iskolai órarendjére, a különféle menetrendekre, vagy a hivatali/üzleti életben alkalmazott elszámolási táblázatokra. Az áttekinthető megjelenítésnél talán az is fontosabb, hogy a számítógépes formában (digitális formában) rögzített adatértékeinket könnyen, gyorsan és minimális hibalehetőség mellett dolgozhassuk tovább, végezhessünk számításokat velük. Ezekre a feladatokra készültek a táblázatkezelő, vagy más néven táblázatszerkesztő programok. Ezek a programok manapság már szinte mindenféle adattal megbirkóznak (szöveges, valós- és egész számok, dátumok stb.), melyek révén hatékonyak és gyorsak. Nem igényelnek nagy teljesítményű számítógépet, bármelyik manapság használatos asztali számítógépen működnek. Hatékony használatukat azonban meg kell tanulni.
Minden táblázatkezelő oszlopokba (függőlegesen) és sorokba (vízszintesen) rendezi az adatokat – a programban az oszlop angolul column néven, a sor pedig row néven szerepel. Ugyanakkor a program nem tesz megkötést az ügyben, hogy oszloposan kívánjuk rendezni az adatokat, vagy sorosan – a táblázatunk orientálását ránk bízza. Mindenképpen vegyük figyelembe, hogy leghatékonyabban úgy dolgozhatunk, hogy az oszlopokba helyezzük az adatok különböző típusait, a sorokba pedig az egymáshoz tartozó adatok értékeit. Ez nem csupán az áttekinthetőség végett jó, hanem azért is, mert sokkal több sort képes kezelni a program, mint oszlopot.
A táblázatkezelő nem csupán az adatok táblázatszerű rendezését teszi lehetővé, hanem az adatok kezelését is. Egyszerűbb esetben csupán az adatok rendezését, szűrését, vagy keresést az adatokban bízunk rá, azonban a program lehetővé teszi azt is, hogy számításokat végezzünk, és így újabb adatokat kapjunk, vagy akár látványos grafikonokat is létrehozhatunk a táblázatunk alapján.
Ebben a sorozatunkban megismerkedünk az OpenOfiice Calc hatékony felhasználásával, számítások, és grafikonok készítésével. Tartsanak továbbra is velünk.
A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
