Ahogyan minden komolyabb táblázatkezelőben, az OpenOffice -ban is lehetőség van a cellák és a benne lévő adatok megformázására. Ahhoz, hogy egy (vagy több) cellát megformázhassunk, előbb ki kell azt választani, kattintsunk rá, vagy jelöljünk ki több cellát. A Format (formázás) menüből elérhető a Cells... (cellák) menüpont, mely egy dialógusablakot nyit meg.
A dialógus ablak több lapra van osztva, melyek közül a Font , a Font Effects , az Alignment (igazítás), a Background (háttér) már ismerősek, ugyanis ezekkel már a szövegszerkesztő során megismerkedtünk. Részben ismerős lehet a Borders (keretek) pont is, ugyanis ez is megegyezik a szövegszerkesztőben használtakkal – a táblázat formázásánál alkalmaztuk. A Border lapon a kereteket kapcsolhatjuk ki illetve be, minden oldalra illetve a cellák elválasztására használt kereteket is külön szabályozhatjuk (vastagság, szín, stílus). Megszabhatjuk, hogy ilyen távolságra legyen a hasznos tartalom a cella keretétől, valamint árnyékot is adhatunk a cellának. A program intuitív módon teszi mindezt lehetővé, egy kinagyított cella oldalira kattintva állíthatjuk be ezen tulajdonságokat. Fontos tudni, hogy a táblázatkezelőben a képernyőn minden esetben látjuk a cellákat elválasztó határvonalakat, még akkor is,ha ez nyomtatásban láthatatlan marad. Ez szükséges a működéshez. Ahhoz,hogy lássuk mely keretek jelennek meg a nyomtatásban, használjuk a nyomtatási előnézetet, melyet a File menü Page Preview opciójának kiválasztásával kapunk.
A Cell Protection lapon beállíthatjuk, hogy a kiválasztott cella (cellák) védettek legyenek-e a változtatások ellen, rejtettek legyenek, vagy csak a benne lévő számítási formula maradjon rejtve. Ezek az opciók lehetővé teszik, hogy megakadályozzuk az elkészített munkalap egyes részinek változtatását, vagy elrejthetjük illetéktelenek elől a számításainkat (természetesen ez viszonylag egyszerű védelem, ez arra szolgál csupán, hogy ne lehessen véletlenül kárt okozni, ha valaki ismeri az elmentett fájl belső formátumát, hozzáférhet a cellák tartalmához és megváltoztathatja azt, megfelelő informatikai szaktudással). Ahhoz, hogy ezen védelmek valójában aktívak legyenek, egy jelszóval el kell látnunk a dokumentumot, vagy a munkalapot ( Sheet ), mely jelszó hiányában nem lehetséges a védett adatok módosítása. Ezt az opciót a Tools/Protect Documents (eszközök/dokumentum védelme) alatt találjuk, itt határozhatjuk meg mely jelszóval és milyen szintű védelemmel szeretnénk ellátni a dokumentumot. Figyeljünk arra, hogy ne felejtsük el jelszavunkat, ugyanis a jelszó nélkül a későbbiekben használhatatlanná válhat az elkészített dokumentum. Nagyon hasznos lehetőség ez a nem szándékosan okozott hibák esetére. Például elkészítjük a táblázatot a számla kiállítására, melyben minden számítást megoldottunk és leellenőriztünk, utána ajánlott minden olyan mezőt levédeni, amelyet nem kell később módosítani (számítási formulák), így elkerülhetjük, hogy a titkárnő belejavítson abba, és hibás dokumentumot adjon ki.
A formázási dialógus ablak legelső lapját, a Numbers (számok) névvel jelöltet legközelebb elemezzük részletesen, egyenlőre annyit, hogy ez teszi lehetővé a cella tartalmának pontos formázását.
Tipp: A formázási dialógusablak a CTRL+1 gombkombinációval is elérhető. Továbbá, ha szeretnénk minden formázást eltörölni egy vagy több celláról, akkor a Format/Default Formating menüpontot hívjuk meg, vagy a CTRL+M gombot üssük le. Ez alapértelmezett formára állítja vissza a cella formázási tulajdonságait, eltörölve minden beállított opciót.
A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
