Akik régebben használják a Total Commander t, azoknak már nem lesz ismeretlen ez a trükk, mégis megéri elolvasni a cikket, legalább emlékeztetőképpen.
A Start menü az utolsó a menüpontok között. Az érdekessége, hogy ez a felhasználó által definiált programokat indíthatja el, minden felhasználó maga rendezheti e menü elemeit, sőt a hozzárendelt gyorsító billentyűket is. A menü (át)rendezése abból áll, hogy a Start alatt található Change Start Menu segítségével megnyitjuk a konfigurációs ablakot. A konfigurációs ablakban új elemeket adhatunk a Start menühöz, törölhetjük, módosíthatjuk a már létezőket, vagy almenüelemeket is hozhatunk létre, egy strukturáltabb menü kialakítása céljából. Minden menüelem egy programot indít el, vagy egy „command promt” parancsot hajt végre. A programoknak saját paramétereket is adhatunk, melyekkel együtt fogja a Total Commander elindítani azt. Íme egy példa arra az esetre, ha szeretnénk a Total Commanderbe beépíteni az internetes kapcsolat megszakítását (jól jöhet modemes vagy VPN felhasználóknak): hozzunk létre egy új menüelemet Kapcsolat bontása címmel, parancsnak adjuk a „rasdial” programot, paraméternek pedig a „/d”-t. Gyorsító billentyűnek válasszunk olyat, melyet könnyen megjegyzünk. Így elérhetjük azt, hogy az FTP műveletek elvégzése után egyetlen egy gombnyomásra megszakítsuk az internetes kapcsolatunkat. De akik ügyeskednek, a rasdial program segítségével a létrehozott és beállított kapcsolatok tárcsázása is elindítható, amikor paraméternek a kapcsolat nevét kell megadnunk (ajánlott idézőjelbe tenni azt).
De a gép újraindítása vagy kikapcsolása is elérhető, ha a shut down parancsot használjuk megfelelő paraméterekkel (-s -t 0 a kikapcsolás, illetve -r -t 0 az újraindítás paramétere). Érdekesség, hogy bármelyik másik program indítását, vagy bármely más parancs végrehajtását is beállíthatjuk, csak a fantáziánk és az ügyességünk szab határt.
És még egy apró trükk azoknak, akik más gombokat is betennének a menüsor alatt található eszköztárra: a drag&drop elvel (fogd és vidd), könyvtárakat, fájlokat, parancsokat dobhatunk az eszköztárra, kívánság szerint. Azonban ügyesebbek szerkeszthetik is a konfigurációs fájlokat bármilye szövegfeldolgozóval (pl. notepad – jegyzettömb). Ezen konfigurációs fájlok a Total Commander telepítő könyvtárában találhatók, ini végződésekkel.
Ez volt az utolsó cikkünk a Total Commanderrel kapcsolatban. Reméljük sikerült pár hasznos tanáccsal ellátni az olvasót. A kérdéseiket, hozzászólásaikat ugyanakkor továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
