2024. július 17., szerda

A szenttamási Nikola Kovačić találmánya forradalmasította a szállítószalagok működését

ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK: SUČ

Azt hiszem, hogy kevés olvasó tudja, hogy mi az a SUČ. Esetleg néhány szenttamási, és közülük is azok, akik ismerik Nikola Kovačićot vagy a verbászi úton levő Vulkan Guma-Belt gyár közelében laknak.

A SUČ védett név, ugyanúgy, mint például a Coca-Cola. Egy rövidítés, amely a következő szavak kezdőbetűit fedi: spirlani usmerivač i čistač, amihez még hozzá kell adni: traka na trakastim transporterima. Magyarul: spirális terelő és tisztító a szállítószalagokon.

Hogy miért szólunk ebben a rovatban erről, a gumiból készült spirális terelőről és tisztítóról? Azért mert a SUČ Nikola Kovačić találmánya. És azért, mert ez a találmány forradalmasította a gumiszállító-berendezések, a különleges szállítószalagok működését, egyszerűbbé, biztonságosabbá és olcsóbbá téve azt.

Mielőtt azonban rátérnék a kissé részletesebb magyarázatra, elmondom, hogy Nikola Kovačić Újvidéken tanulta ki a vulkanizáló szakmát, majd 1966-ban feleségével, Persával Szenttamáson megnyitotta saját műhelyét, amely ma is üzemel. Ebből a vulkanizáló műhelyből nőtt ki a csaknem hetven alkalmazottat foglalkoztató gyár, ahol a feltalálóval beszélgetünk.

– Engem nem elégített ki a gumik egyszerű javítása, vulkanizálása – vallja, a ma már nyugdíjas vállalkozó. – Ennél többet akartam és annak ellenére, hogy a magánvállalkozásnak a hatvanas és a hetvenes évek, de még a nyolcvanas évek sem kedveztek különösebben, a vulkanizálás mellett termeléssel is elkezdtem foglalkozni. Ahogy múlt az idő, úgy nőtt a megrendelők száma és velük együtt az üzem is. A kezdetben az élelmiszeriparnak dolgoztunk, majd a mezőgazdaságnak, a bányászatnak, a vegyi- és építőiparnak. De ahogy nem elégített ki a puszta vulkanizálás, úgy nem elégített ki a gumialkatrészek puszta gyártása sem. Folyton kísérleteztem, új megoldásokat kerestem. Így volt ez akkor is, amikor a bányák számára kezdtem dolgozni. A felszíni bányák hatalmas szállítószalagjainak működését figyelve láttam, hogy számos javítanivaló van rajtuk. A szalag jobbra, balra csúszkált a hengereken miközben a szenet szállította. A futómű pereméhez csapódott, kopott, gyorsan rongálódott. A szénnel együtt a szalagra sok sár is került, aminek tisztítása bonyolult és időigényes volt. Mindez nem tetszett, ezért elkezdtem törni a fejem azon, hogy miképpen oldhatóak meg ezek a nehézségek. Így született a SUČ. Mint minden találmányt, ezt is gyanakodva fogadták el, de miután tíz évvel ezelőtt egy boszniai bánya szállítószalagjára felszereltük, azóta egyre többen érdeklődnek találmányom iránt. Ma már nemcsak a hazai bányáknak dolgozunk, hanem magyarországi, lengyelországi bányáknak is. Ez a találmány védett és csak mi gyárthatjuk.

Nikola Kovačić számos elismerést, díjat kapott találmányaiért. A legbüszkébb arra az oklevélre, amelyet 2006-ban Budapesten vehetett át a Géniusz Budapest Nemzetközi Találmányi Vásáron, a Vásár Nagydíját.

És még valamire nagyon büszke.

– Fiam is, lányom is feltalálók, de az unokám is. Nemrég díjat is kapott egy ifjúsági rendezvényen. Úgy látszik az újítás, a feltalálás a génjeinkben van.

Végül mondjuk még el, hogy Nikola Kovačić tagja az Újítók és Feltalálók Szerbiai Akadémiájának valamint a Feltalálók És Újítók Szövetségének. Találmányaival a hazai közönség az IDEA 2009. elnevezésű kiállításon találkozhat legközelebb, amely augusztus 1-én nyílik Óbecsén.