Ezúttal folytatjuk az Insert menü ismertetését. Nemcsak speciális karaktereket, képeket, és objektumokat szúrhatunk be, hanem más funkcionális elemeket is, melyek egy része a nyomtatásban jelenik meg, válik hasznunkra, míg mások az elektronikus dokumentumokban (mint például a PDF , melyet az OpenOffice -ból közvetlenül is generálhatunk).
A Manual Break (kézi törés) funkcióval kérhetjük, hogy egy elem vagy szöveg után a program megszakítsa a folyamot, és új lapra, új oszlopba, vagy új sorba folytassa a folyamot. Az új lap (page) azt jelenti, hogy minden a törés (break) után következő elem már egy teljesen új oldalon folytatódik, függetlenül attól, hogy az adott rész (általában szöveg) mennyi helyet igényel az oldalon. Az oszlop (column) törése kötelezi a programot arra, hogy a többoszlopos tördelés esetén kötelezően új oszlopban folytatódjon a folyam. A sor (line) törés pedig csupán új sorba helyezi az utána következő szöveget, azonban nem töri meg a bekezdést, ami formázáskor fontos lehet. Az oldaltörés esetén lehetőségünk van kiválasztani a következő oldal stílusát, illetve azt is, hogy az oldalszámozás folytatódjon-e, vagy pedig egy meghatározott számtól (általában 1) elölről kezdődjön. A későbbi formázás során azonban bemutatjuk azt is, hogy hogyan lehet teljesen elkerülni a kézi törést, rábízva a rendszerre, hogy minden szükséges helyen automatikusan elvégezze a megfelelő tördelést. Természetesen vannak kivételes esetek amikor szükség van a kézi szabályzásra.
A Formating Mark (formázási jelölés) menüpont alatt található opciókkal olyan speciális karaktereket szúrhatunk be a szövegbe, melyek megakadályoznak egyes formázási műveleteket (elkerülve a hibákat). Ilyen a Non Breaking Space (nem megszakítható szóköz), mely biztosítja hogy a tördelés során az ezzel a szóközzel elválasztott szavak minden esetben egy sorba kerüljenek. Vagy a Non Breaking Hyphen (nem törhető elválasztás), mely egy elválasztójelet helyez be a két szó közé, ugyanakkor biztosítja, hogy a két szó mindig egy sorba kerüljön a tördelés során. Ugyanígy itt található az Optional Hyphen (Opciós elválasztás), mellyel megjelöljük, hogy az adott szó hol választható el szükség esetén. Ez akkor jön jól, ha az automatikus elválasztás csődöt mond egy-egy szónál (az elválasztó rendszerről később).
A Header (fejléc) és a Footer (lábléc), ahogyan a neve is mondja, az oldal tartalma fölé, illetve alá szúr be egy-egy szerkeszthető felületet. Figyelem, amit ezekbe a felületekbe írunk, azok minden ugyanilyen stílusú oldalon megjelennek (az oldalstílusoknál bemutatjuk, hogyan lehet egy dokumentumban különböző fej- és láblécet használni). Tehát azok a szövegek, amelyeket ide írunk, minden oldalon megjelennek. Ennél fogva legjobb, ha automatikusan kitöltődő mezőket használunk, melyekről a következő részben szólunk.
A kérdéseiket, hozzászólásaikattovábbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
(Folytatjuk)
