2025. április 30., szerda

OpenOffice (8.) – ismerkedjünk a Writerrel (Word)

SZÁMÍTÓGÉPES TIPPEK KEZDŐKNEK ÉS HALADÓKNAK

A hosszúra nyúlt menü ismertetés után térjünk rá a valódi munkára (a különböző menüpontokhoz még visszatérünk). Szeretnénk az olvasóval megismertetni a szövegszerkesztő használatát, azt, hogy hogyan hozhatjuk ki a legjobbat a programból. A legtöbb problémát, ami a szövegszerkesztő használatánál felmerül, a megfelelő kezelési ismeretek hiánya okozza.

Meg kell értenünk, hogy nem egy egyszerű írógép az, amit használunk – még ha első ránézésre annak is néz ki. Aki ügyesen használja már a dokumentum bevitelénél a programot, annak sem a formázással, sem a dokumentum változtatásával nem lesz a későbbiekben problémája. Sőt egyes műveletek elvégzését teljes egészében automatizálhatja is.

Ismerkedünk meg néhány szabállyal, ami a szövegbevitelnél fontos. Ha egyszerű szövegeket viszünk be, mely az esetek jó részére igaz, akkor azokat bevitel alkalmával semmiképpen sem formázzuk meg. Ne tegyünk be egyetlen egy szóköz karaktert se a feltétlenül szükségesen kívül (még véletlenül se húzzuk be a sort szóközzel vagy tabulátorral), minden szöveget hagyjunk teljesen nyersen. Ha új bekezdést vagy címet írunk, sohase tegyünk egy új sornál többet (enter), ne az új sorok számával válasszuk szét a bekezdéseinket/címeinket. Érezzük úgy magunkat, mint a gépírónő, aki csak legépeli a szöveget úgy ahogy hallja, egyáltalán nem gondolkodva annak jelentésén és formáján.

Az egyetlen dolog, amit megtehetünk a gépelés során az az egyes bekezdések/szövegrészek típusainak jelölése – mondhatnánk úgy is, hogy előformázása. Ezt úgy végezhetjük el, hogy a Format menü alatt bekapcsoljuk a Styles and Formatting című menüpontot (F11 gomb segítségével is elérhetjük). A megjelenő ablakban kapunk egy listát a különböző bekezdéstípusokról, szövegtípusokról, oldalstílusokról, sőt még a felsorolások stílusait is felleljük. Ezen stílusok segítségével pillanatok alatt elvégezhetjük a dokumentum formázását (előformázását), a későbbiek során pedig elég csak a stílusok tulajdonságait változtatni, ami kihatással lesz az összes azzal a stílussal jelölt szövegrészre a dokumentumban – például, ha a címek betűméretét szeretnénk változtatni, elég csak a stílusban módosítani a kívántra a betűméretet és automatikusan megváltozik az összes címnél a betűméret. Természetesen az előre létrehozott stílusok mellett sajátokat is létrehozhatunk. A legtöbbet használt bekezdés stílus a Hedaing 1, Hedaing 2, Hedaing 3, és Text body. Próbáljunk kiválasztani egy-egy bekezdést, és a stílusra kettőt kattintva alkalmazzuk rá az egyes stílusokat, hogy megismerkedjünk azok tulajdonságaival.

A kérdéseiket, hozzászólásaikattovábbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

(Folytatjuk)

Magyar ember Magyar Szót érdemel