Mint azt múltkor említettük, a Writer (Word) programban a szövegünk egyes részeit tipizálhatjuk. Ez nem csupán az OpenOffice-ban van így, hanem bármely más komplexebb szövegszerkesztő programban is. Ezzel a tipizálással nagyon leegyszerűsítjük a szöveg formázását. Jobbik esetben, ha sűrűn használunk tipikus formázást, elő is készíthetjük a kívánt formázást, elmenthetjük, és később egyszerűen csak alkalmazhatjuk azt.
A formázás stilizálása nem csupán bekezdésekre alkalmazható (ezt kevesen tudják), hanem akár egy-egy szövegrészre, listára, képre, egyenletre, sőt akár az egész oldalra is.
Így a megfelelő használata a szoftvernek igazán sok lehetőséget nyújt. Ha az OpenOffice-ban megnyitjuk a Styles and Formating ablakot (F11), a felső sorban látunk ikonokat, melyek sorban a következő formázási stílusokat tartalmazzák: bekezdés, betű (karakter), keret (pl. kép, egyenlet, grafikon stb.), oldal, lista. Az utolsó két ikon közül az első a formázás alkalmazása a bejelölt területre (ugyanezt érjük el, ha a formázási elemre kettőt kattintunk), illetve az egyes formátumok szerkesztését elősegítő gyorsmenü. Ebben a gyorsmenüben találjuk meg az új stílus hozzáadását opciót, mely a kijelölt területről olvassa le a formázást, és készíti el az új stílust. Ugyanitt találjuk a stílusok betöltését és elmentését lehetővé tevő Load és Save opciókat. Az ablak alján van egy kiválasztható menü, melyben kiválaszthatjuk, hogy az összes létező stílus közül melyiket szeretnénk látni az ablakban – lehetőségünk van arra, hogy csak a leggyakrabban használt stílusokat lássuk, így egy sokkal kisebb listát kapunk. Ha a listában nem látjuk a kívánt stílust, akkor válasszuk ki az All Styles (Összes stílus) opciót.
Mint már említettük, új, magunk által definiált stílusokat úgy hozhatunk létre, hogy a jobb felső sarokban található ikonnal elindítjuk a New Style from Selection opciót. Azonban nem minden esetben a leghatékonyabb a kijelölt szövegről letölteni a kinézetet, néha hatékonyabb, ha teljesen új stílust kreálunk, kézzel. Ezt úgy érhetjük el, hogy a listán a jobb egérgombbal kattintunk, majd a New (Új) menüpontot választjuk. Ugyanebben a gyorsmenüben találjuk meg a kiválasztott stílus módosításának a lehetőségét is, a Modify (Módosít) opcióként. Figyeljünk arra, hogy ha módosítunk egy stílust, a módosítás az összes e stílusban jelölt szövegrészre vonatkozik – valójában ez a legnagyobb előnye a stilizálásnak. Például a címeinket Heading 1 stílussal jelöltük, akkor a Heading 1 módosítása kihatással lesz az összes címünkre.
Két hét múlva egy példán keresztül mutatjuk be a stílusok használatát, majd ismertetjük részletesebben a stílusok működését és a velük elvégezhető trükköket! Így képesek leszünk ügyesen megszámozni a bekezdéseinket, címeinket, sorszámozni a kódjainkat stb. Sőt akár a tipikus probléma, a címoldal megformázása is lehetővé válik egy dokumentumon belül – ismeretes, hogy abból a célból, hogy a címoldalon ne jelenjen meg oldalszámozás, azt a felhasználók külön dokumentumként mentik el...
A kérdéseiket, hozzászólásaikattovábbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
(Folytatjuk)
