A cella tartalmának formázását a CTRL+1 gyorsbillentyűvel előhívott dialógusablakon keresztül végezhetjük. Az első lapon, melyet Numbers (számok) neveznek, több csoportba osztva különböző típusok megformázását kiválaszthatjuk. Vannak esetek, amikor ezek az elkészített formák nem elégítik ki az igényeinket, ilyenkor jön jól az ablak alsó részén található Format Code (formázási kód) mező.
Ebben a mezőben meghatározott forma szerint (jelek segítségével) írhatjuk le a kívánt formázást. Először kezdjük talán a számok megformázását. A mezőbe leírt formázással meghatározhatjuk a megjelenő szám pontosságát, vagyis azt, hogy a tizedes vessző előtt minimum mennyi számjegynek kell lenni, illetve a tizedes vessző után mennyi számjegynek kell megjelennie. Az egész formázást két karakter segítségével végezhetjük, mégpedig a # illetve a 0 segítségével. A # egy számjegyet helyettesít, illetve ha az adott számjegyre nincs szükség, akkor nem jeleníti azt meg, még a 0 szintén egy számjegyet helyettesít, de akkor is megjelenik, ha nincs rá szükség, egy nulla formájában. A következő példákkal szemléltetnénk, minden példa esetében a cellában található eredeti érték 1234,5678 (figyelem, az angol nem tizedes vesszőt, hanem tizedes pontot használ, ezért még mielőtt nekikezdenénk állítsuk be a magyar nyelvet, hogy helyesen értelmezze a program a jelöléseket):
– formázási kód: 0,00 megjelenés: 1234,57 – magyarázat: a kötelező nullával kezdeni, és pontosan két tizedes pontossággal megjeleníteni. Ha a cella értéke 1,3 lenne, akkor is 1,30 lenne kiírva. Figyeljünk arra, hogy a program ismeri a kerekítés szabályait, ezért nem 1234,56 a megjelenő érték;
– formázási kód: #,## megjelenés: 1234,57 – magyarázat: nem kötelező nullával kezdeni, és legfeljebb két tizedes pontossággal megjeleníteni. Ha a cella értéke 1,3 lenne, akkor 1,3 is jelenne meg, nem kell nullával feltölteni a fennmaradt helyet. Ugyanígy, a 0,3 csak ,3-ként jelenik meg, a tizedes vessző előtti nulla nem jelenik meg.
– formázási kód: 00000,0## megjelenés: 01234,568 – magyarázat: legalább 5 számjegy megjelenítése kötelező a tizedesvessző előtt, és utána 1 számjegy kötelező, de akár három számjegy is megjelenhet. Ha a cella értéke 1234, akkor a megjelenő érték 01234,0 lenne.
Mint látjuk, ezekkel a jelzésekkel minden egész és valós szám megjeleníthető a kívánt formában. Azonban tudnunk kell, hogy a számítások során nem a képernyőn megjelenített kerekített értéket használja a program, hanem a valós értéket. Például, ha az egyik mezőbe 2.6, a másikban 2.7 van, de csak a kerekített egész értéket jeleníttetjük meg, vagyis mind a két mezőben 3-at olvashatunk a képernyőn, e két mező összeadása után a várt 6 helyett 5.3-at, vagyis kerekítve 5-öt kapunk. Ezt nagyon fontos tudnunk, ugyanis ha számlát állítunk ki, egy ilyen csúsztatás miatt pontatlan lehet a számla végeredménye (számlák esetében kéttizedes pontossággal számolunk). Ha a kerekítés nem csupán a megjelenítésben kell, hogy jelen legyen, akkor ezt megfelelő számítási függvényekkel kell kialakítanunk, nem csupán a megjelenítés beállításával.
A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
(Folytatjuk)
