2024. július 16., kedd

A kéznek a volánon a helye!

AUTÓZÁS

A közlekedésben a legtöbb törvényes tilalom indokolt, a hatóságok bizonyított veszélyeket próbálnak csökkenteni ezekkel – legalábbis a működőképes társadalmakban. Nálunk a tilalmak és a kötelezettségek jó része röhejes, nyilvánvaló, hogy államkasszatöltés céljából rendelték el őket, a vezetés közben, arcunkhoz szorított mobiltelefonnal történő telefonálás tilalma azonban nem tartozik ezek közé.

A mobiltelefonálás bizonyítottan elvonja a vezető figyelmét, kanyarban kész ügyetlenkedés egy kézzel váltani és tekerni is a kormánykereket. Mobiltelefonálás közben még azok a géniuszok is bizonyítottan alulteljesítenek a volán mögött, akik egyébként mamutcégeket irányítanak sikeresen, több, milliós üzletet bonyolítanak le egy időben, képesek több dologra koncentrálni egyidejűleg. A maroktelefon használata vezetés közben legtöbbször egy vagy két másodperc „kiesést” jelent, a vezető ennyi ideig nem figyel az útra, ameddig a kijelzőre pillant vagy a gombokkal bajlódik. A gyakorlatban 60 km/h tempó mellett ez 16,5–33 méter, ennyi utat tesznek meg vaktában. Ez kb. egy 30-55 km/h sebességgel haladó gépkocsi féktávolsága! A szakemberek tehát azt ajánlják a vezetőknek, hogy ne a büntetéstől való félelmükben térjenek át a hands-free mobiltelefonos rendszerek használatára, hanem saját és mások biztonsága érdekében! Az ilyen, a mobiltelefonálást kézhasználat és tekintetelvonás nélkül lehetővé tevő berendezések manapság már alaptartozékai az új gépkocsiknak, a régiekbe is viszonylag olcsón beszerelhetők. Az autókba Bluetooth adóvevők is szerelhetők (ha már nincs beépítve gyárilag), ezek a szabványos szerkezetektől eltérően, amelyek a beszélgetést átirányítják a vezető fülére akasztható adóvevő kütyüre, az autó kihangosító rendszerére küldi a jelet. A berendezés felismeri a telefon Bluetooth jelét, ráhangolódik, a volánon lévő gombbal kezelhetjük.

Klasszikus, fülre akasztható Bluetooth szerkentyűt mindegyik komputeres-szaküzletben árulnak, gyártótól, minőségtől, tartozékoktól függően akár már 1000 dinárért is beszerezhető. Egy jó Bluetooth szerkentyű nagyjából 2500 dinárba kerül. Ha ilyent veszünk, figyeljünk oda a súlyára – minél könnyebb, annál tovább lehet a fülünkön, hosszú utazáskor ez nagyon fontos. Ügyeljünk arra, hogy az elem sokáig tartson, a jobbak nagyjából öt óra beszélgetést tesznek lehetővé. Mindegyiken van mikrofon is, úgyhogy a maroktelefont nem kell elővenni a táskából. Használat előtt rá kell hangolni a mobiltelefonra, ez pár másodpercet igényel; a Bluetooth gombot a mobiltelefonok menüjében legtöbbször a SettingsConnections címszó alatt kell keresnünk. Az összehangolást a telefonok megjegyzik, így ha ismét Bluetooh-val akarunk telefonálni, nem kell újra állítgatnunk.

Az érvényben lévő közlekedésbiztonsági törvény 5000 dináros büntetést irányoz elő azok számára, akik kézhasználattal mobiltelefonálnak vezetés közben. A sofőrök többségét azonban nemigen érdekli a tilalom, ugyanúgy telefonálnak autózás közben, mint korábban. Leginkább nyaranként buknak le, amikor a kis robogókon járőröző közlekedési rendőrök észrevétlenül belopózkodnak a lámpánál várakozó autósok közé, és levadásszák a telefonálókat. A belgrádi rendőrség állítólag naponta nagyjából 20 vezetőt büntet meg autózás vagy motorozás közbeni mobiltelefonálás miatt.