2024. november 24., vasárnap

Túró rudi torta Doctor Pepper módra

BLOGRÓL BLOGRA

Az elmúlt években új műfaj született a receptgyűjtemények világában, az interneten megtekinthető különféle „gasztroblogoké”. A főzés szerelmesei a maguk által kipróbált receptekkel, fotóikkal sok-sok ilyen honlapot hívtak életre. Kínálatukból havonta egyet-egyet bemutatunk új rovatunkban.

A Tarka Világ szerkesztőjeként igen nagy a felelősségem. Az újságban megjelent cikkekért ugyanúgy, mint a receptekért. Hiszen nem közölhetem le az olyan ételek receptjeit, amelyek hozzávalóit vidékünkön (még) nem lehet beszerezni, de az olyanokét sem, amelyeknek gyanús a megadott hozzávalók mennyisége. Mivel nem vállalkozhatok az összes étel kipróbálására, nagy segítséget jelentenek a gasztronómiai naplók, azaz blogok. Művelőik kipróbált, sőt ínycsiklandozó képekkel illusztrált receptjeit olvasgatva jómagam is gyakran előveszem a fakanalat, és – töredelmesen bevallom – olykor az újságba is becsempészek belőlük. Ezért úgy gondoltam, ne csak az ismeretlenség homályába burkolva jelenjenek meg ezek a receptek, hanem arccal és képpel, így népszerűsítve az internetes kapcsolattal nem rendelkező olvasóink körében is a gasztrobloggereket.

Imádom a túró rudit. Ezt már tudják családtagjaim, barátaim, munkatársaim is, úgyhogy bárki közülük Magyarországon jár, meglep egy csomaggal. Ezért is örültem meg a Csak a Puffin ad Neked erőt és mindent lebíró akaratot című gasztroblogon (http://www.csakapuffin.hu) talált túró rudi tortának. A blogot egy Doctor Pepper álnevet viselő hölgy – a Facebookon való némi nyomozás után jöttem rá, hogy hölgy – üzemelteti. Sajnos többet nem árul el magáról, de receptjei és az ételekről készült csodás fotók kárpótolnak mindenért. A gasztroblog gyönyörűen áttekinthető, az archívumban évekre, hónapokra lebontva, de címkék szerint is böngészhetünk a kínálatban.

Nézzük, hogyan is készül a Doctor Pepper-féle túró rudi torta sütés nélkül.

„Ha nem sütnék rendszeresen, hajlamos lennék elragadtatni magam és azt mondani, hogy ez a legjobb torta ever, de mivel könnyen lehet, hogy ezt jövő héten vagy akár holnap már egy másik tortára fogom mondani, maradjunk annyiban, hogy ez a torta tényleg übergigaszuper. Már ha szereted a pöttyös túró rudit, de ki nem szereti? Az ötlet eredetileg Flat-caté, egyszer már elkészült úgy, ahogy azt ő veretesen megírta. Az is szép lett, de én már akkor láttam magam előtt a továbbfejlesztett verziót, és gyerekek, ez iszonyú jó lett. Így szól: (Kicsit több ideig tart, de nagyon ütős.)

18 cm-es formához:


A „Majdnem tökéletes túró rudi torta”...


Alap: 13 dkg darált háztartási keksz, 6 dkg étcsoki, 3 dkg vaj

Első réteg: 25 dkg túró, 1 dl tejszín, 2,5 dkg cukor, fél citrom reszelt héja, fél tk. zselatin (2 gr)

Második réteg ugyanez: 25 dkg túró, 1 dl tejszín, 2,5 dkg cukor, fél citrom reszelt héja, fél tk. zselatin (2 gr)

Kb. 20 dkg étcsoki

Az alaphoz megolvasztjuk kicsi lángon a vajat és a csokit, majd hozzákeverjük a darált kekszet, és az így kapott masszát a sütőformába egyengetjük, nyomkodjuk. (Ha szilikonos a forma, akkor csak simán bele, ha nem szilikonos, akkor sütőpapírral kibéleljük előtte). Hűtőbe tesszük, amíg elkészül a túrós rész:

Az első réteghez a tejszínt a zselatinnal együtt felmelegítjük, kicsi lángon, kevergetve, éppen csak addig, amíg a zselatin feloldódik (de ne forraljuk hosszasan, mert akkor bukjuk a zselírozást). Levesszük a tűzről, hozzáadjuk a citromhéjat, cukrot és végül a túrót, és jól elkeverjük. Ha nem elég édes, nem elég citromos, akkor még korrigáljuk, ha ízre jó, akkor ráöntjük a kekszes alapra és hűtőbe tesszük.

Kb. két óra elteltével megolvasztunk 5-8 dkg étcsokit egy picike olajjal, ha szépen megolvadt, akkor gyorsan kivesszük a hűtőből a tortát, ráöntjük a csokit – szinte azonnal meg is dermed –, de azért még visszatesszük a hűtőbe. Elkezdjük készíteni a második réteget, ugyanúgy, ahogy az elsőt csináltuk. (Tejszín+zselatin felmelegítés+cukor+citrom+túró) Ha kész, ráöntjük a már meglévő rétegekre és nyomjuk vissza a hűtőbe.

Újabb 2-3 óra elteltével megolvasztunk kb. 10 dkg étcsokit, és ha megolvadt, akkor ezt ráöntjük a torta tetejére, megvárjuk, míg megdermed – ha kell, visszatesszük még a hűtőbe kicsit –, de egyébként készen vagyunk, tálalhatjuk a tortát.

Hihetetlenül jó. Pont jó a balansz a csoki-túró-keksz vonalon. Próbáljátok ki!!

Ennek a tortának Doctor Pepper egy módosított változatát is megálmodta. Ez csak annyiban tér el a fent leírtaktól, hogy a csokis-darált kekszes alapot lecserélte egy egyszerű brownie-tésztára.


… és az immár „Tökéletes túró rudi torta” Doctor Pepper szerint


„Hozzávalók a brownie-hoz: 65 g étcsoki (nálam minimum 60%-os), 65 g vaj, 85 g cukor, 1 tojás, 35 g liszt.

Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A csokit megolvasztjuk, és félretesszük. A puha vajat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojást és végül a lisztet, és jól kikeverjük, végül hozzáadjuk a csokit, és ha simára kevertük, 18 cm átmérőjű tortaformába öntjük. 20-25 percig sütjük, majd megvárjuk, míg teljesen kihűl. Ekkor visszatesszük a formába, és elkészítjük a túrós rétegeket.” Ami ugyanúgy történik, mint a sütés nélküli túró rudi torta esetében.

Doctor Pepper még egy tippet is megosztott a csokibevonattal kapcsolatban:

„A csokiréteg a tetején szépnek szép, de nehezen vágható, ezért az utóbbi időben inkább úgy szoktam csinálni, hogy nem kenem szét a csokit, hanem kiskanállal csorgatom az étcsokit rá és össze-vissza cikázok felette, így lesz is rajta sok csoki, de vágható is marad.”

Próbálják ki, nem fogják megbánni!

(Így tett a Moha Konyha gasztroblog írója is, gyönyörű képekkel illusztrált, kissé módosított változatát megnézhetik a http://mohakonyha.blogspot.com/search?q=t%C3%BAr%C3%B3+rudi internetes címen.)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás