2025. április 30., szerda

OpenOffice (40.) – A cella tartalmának megjelenési formája

Számítógépes tippek kezdőknek és haladóknak

A valós számok megjelenítésében lehetőség van törtek használatára is. Ehhez a formázó kódnak írjuk be a következő kódot: # ???/???

Amikor egy ilyen formázókarakter írunk be, akkor a program a tizedes értékeket igyekszik a legközelebb álló törtként kiírni, vagyis az 5,75 helyett 5 3/4 jelenik meg, a 2,3 helyett pedig 2 3/10. Természetesen a kérdőjelek mennyiségével meghatározható a maximális pontossága a megjelenítésnek, a három kérdőjel azt takarja, hogy a tizedes rész legfeljebb egy ezred pontossággal mutatható be, ha egy tizedes pontosságot szeretnénk, akkor egy kérdőjelet használjunk. Figyeljünk arra, hogy a per (/) előtt és után ugyanannyi kérdőjelnek kell lennie, különben nem működik a dolog.

Előfordulnak esetek (például könyvelésnél), hogy a negatív értékeket ki szeretnénk emelni, így könnyebben kiszúrhatjuk egy nagyobb táblázatban is, ha valahol mínuszba szaladtunk. Az ilyen formázókódba meg kell határoznunk a színt a megjelenítéshez, és hogy milyen esetben használnánk az adott színt. A legegyszerűbb a negatív számok esetében, melyet a következő példán keresztül mutatunk be:

0.00;[RED]-0.00

Ez esetben a számok két tizedes pontossággal jelennek meg, és piros színben, abban az esetben, ha negatív értékük van. A használható színek: CYAN (világos kék – cián), GREEN (zöld), BLACK (fekete), BLUE (kék), MAGENTA (bíborvörös), RED (piros), WHITE (fehér), YELLOW (citromsárga). Természetesen lehetőségünk van a pozitív negatív értékeknél bonyolultabb feltételeket is adni:

[BLUE][<0]#,0;[RED][>30]#,0;[BLACK]#,0

Ebben az esetben minden érték egy tizedes pontossággal jelenik meg, kéken, ha kisebb mint nulla, pirosan, ha nagyobb mint harminc, e két érték között pedig feketén. Figyeljük meg, hogy az egyes feltételeket pontosvessző választja el egymástól, az utolsó feltétel után azonban nem szerepel pontosvessző, valamint minden feltétel és színezési parancs szögletes zárójelben van. A következő feltételeket használhatjuk a feltétel megadásában: < (az érték kisebb mint), <= (kisebb vagy egyenlő), > (nagyobb), >= (nagyobb vagy egyenlő), = (egyenlő, pontosan megegyezik) és <> (nem egyenlő).

Az előző eset nagyon jót mutat, ha hőmérsékletről van szó, vagyis hidegben kék a szám, nagyon melegben pedig piros. Azonban a hőmérsékletek esetében illő volna mértékegységet is a szám mellé írni. Ha valamilyen szöveget szeretnénk a számok előtt vagy mögött feltüntetni (például mértékegységet), akkor azt idézőjelbe kell tennünk. Maradjunk az előző hőmérsékletes példánál, ebben az esetben illő lenne kiírni, hogy Celsius fokról van szó, melyet °C -vel szoktunk jelölni. Így nézne ki a javított változat:

[BLUE][<0]#,0 "°C";[RED][>30]#,0 "°C";[BLACK]#,0 "°C"

A megjelenő számérték mögött így egy szóközzel elválasztva megjelenik a mértékegységünk is. Természetesen bármely más szöveget is használhatunk, a lényeg az, hogy idézőjelek közé zárjuk. Például kilométerek kifejezésére használhatjuk a következőt: 0 „km”

Ebben az esetben csak az egész értékek jelennek meg, és utána szóközzel elválasztva a km rövidítés.

A kérdéseiket, hozzáaszólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.

(Folytatjuk)

Magyar ember Magyar Szót érdemel