2024. november 25., hétfő

Növénytermesztés sötétben

ÉRDEKES ÚJÍTÁSOK, TALÁLMÁNYOK

Sorozatunkban, amellyel egyelőre havonta egyszer jelentkezünk olyan találmányokat és újításokat mutatunk be, amelyeket vajdasági újítók és feltalálók eszeltek ki.

A péterrévei Kovács Zsolt az Agroled nevű újításáért kapott díjat az újítók és feltalálók Idea 2008 elnevezésű hódmezővásárhelyi kiállításán. Zsolt elektromérnök, a becsei középiskolában tanít, és fő érdeklődési köre a napenergia felhasználása, a szoláris rendszerek kialakítása. Arra kértük mondja el olvasóinknak mi az Agroled.

– Minden földműves, aki fóliasátor alatt termel, a termelékenységet a növény mesterséges megvilágításával is szeretné növelni. A közelmúltig hagyományos magasnyomású nátrium lámpákat használtak, és még használnak sok helyen. E lámpák hátránya, hogy a fény mellett nagy mennyiségű hőt is kibocsátanak, ami káros a növénynek. A másik hátránya pedig, hogy rengeteg áramot fogyasztanak. Az úgynevezett LED diódáknak ötven százalékkal jobb a hatásfokuk, hideg fényt bocsátanak ki és sokkal kevesebb mennyiségű áramot használnak. De vannak más előnyei is a klasszikus lámpákkal szemben. Kis méretűek, fényspektrumuk szabályozható, lehet ultraibolya, látható fény, sőt infravörös is. Továbbá meghatározott hullámhosszú fényt is adhatnak, pirosat, kéket, zöldet narancssárgát. Ahhoz, hogy a növényben meginduljon a fotoszintézis, ami a fejlődését biztosítja, napfényre van szüksége. A napfény a fényspektrum teljes egészét tartalmazza, ám köztudott, hogy a fotoszintézishez csak néhány hullámhosszú fény szükséges. A magasnyomású nátriumlámpák tartalmazzák ezt a fényspektrumot, de innen a fénynek csak a 30 százalékát hasznosítja a növény, a lámpatest energiájának többi része nem kívánatos hővé alakul. A kísérletek bebizonyították, hogy a növények fejlődéséhez a piros és a kék fény szükséges. Piros és kék LED-lámpákkal világítottam meg kísérletem során a paradicsompalántákat, ötvenhat piros és huszonnyolc kék lámpával. Ezek a palánták két hétig még természetes napfényt sem kaptak, csak vizet és megfelelő tápoldatokat, és pontosan úgy fejlődtek, mintha üvegházban vagy kint, a szabadban fejlődtek volna. Gyakorlatilag teljes sötétségben is lehet növényt termeszteni. Újításom abból áll, hogy mindezt szoláris rendszerrel működtetem, ami azt jelenti, hogy a napból nyert árammal látom el a LED-lámpákat és abból, hogy az Agroled az eddigi megoldásokhoz képest sokkal kevesebb áramot fogyaszt, szinte jelentéktelen mennyiségűt. Ezzel a módszerrel olyan helyen is lehet növényt termeszteni, tartani, ahol nincsen elég fény, például a városokban a tömbházak pincéiben, a garázsokban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás