2024. november 26., kedd

Megváltoznak a játékszabályok

Holnap este fél kilenctől indul a Pannon Televízió vadonatúj élőműsora, a kultúrbulvár Quartett - CÍMLAPTÖRTÉNET

(fotó: Kovács Attila)



Mi történik, ha négy nő leül kávézni? Valószínűleg kiveséznek egyes témákat, és kibeszélnek másokat, véleményt ütköztetnek, egymás szavába vágnak, pletykálkodnak, gátlástalanul tesznek fel kérdéseket, és kimondják, ami a lelküket nyomja, mert ami a szívükön, az a szájukon. A Pannon RTV új műsora is ilyennek készül: lazának, kötetlennek, úttörőnek, és biztosan lesznek, akik pimasznak, míg mások fiatalosnak és újszerűnek tartják. Négy műsorvezető, kettesével beszélget majd vendégeivel, akiktől mernek is kérdezni, mert ez a műsor más lesz mint az eddigiek. Az első adás tehát holnap, február 10-én, 20.30-tól 22.00-ig tart a Pannon Televízión. Mindenki reszkessen, hiszen péntekenként jönnek a kultúra muskétásai, a vajdasági vagány nők, tehát a Quartett: Fridrik Gertrúd, a szabadkai Gyermekszínház színésznője és a Pannon RTV műsorvezetője; Husnyák Andrea a szabadkai Gyermekszínház szervezője és a Pannon RTV szerkesztő-műsorvezetője; Körmöci Petronella, a szabadkai Népszínház Magyar Társulatának színésznője; Nemes Nagy Anita énektanárnő, és a Pannon RTV Reggeli műsorának műsorvezetője, akik beszélgetésünk közben is egymás szavába vágtak.

Honnan ered a műsor ötlete?
Andrea: Bodzsoni Istvántól, a Pannon RTV igazgatójától kaptunk felkérést, hogy készítsünk egy laza, szórakoztató, kulturális élő műsort, majd Gertrúddal elkezdtünk beszélgetni arról, hogy kikkel működnénk szívesen együtt. Rögtön Anita és Petronella jutott eszünkbe, akikkel egyébként is barátkozunk. Mivel igent mondtak, megszületett ez a négyes.
Petronella: Utána négy hónapig arról beszélgettünk, ki hogyan képzeli el az egészet, de igazából akkor indult el minden, amikor kitűztük az első adás dátumát. Kezdetben nagy álmokat dédelgettünk, de ezekből kicsit vissza kellett vennünk, leginkább a körülmények miatt. Tudom, mindenki az anyagiakra, a technikai gubancokra és egyéb gondokra hivatkozik, de ha egyszer tényleg így van. Azt reméljük, hogy amennyiben megtetszik a közönségnek a műsor, idővel tudjuk majd színesíteni, gazdagítani, bővíteni, akár szponzorok segítségével.
Gertrúd: Egyébként máris sokan támogatják a műsorunkat, például Kovács Attila készített rólunk fotókat, Ledenyák Andrea a fényképezkedésekre és az első műsorhoz készített mind a négyünknek kollekciót, azaz több darabból álló ruhakölteményt, amit az első műsorban biztosan, utána pedig majd kombinálva hordunk.
Anita: Semmiképp sem lehet kihagyni Kucsera Gézát, aki a főcímdalunkhoz szerezett zenét, Pálfi Ervin a szövegét, és egy háromperces klip is jár hozzá.

Miben lesz újszerű ez a műsor?
Anita: Olyan lesz, mint amikor négyen leülünk kávézni. Egymás szavába vágunk, olykor pletykálkodunk, más lelkében turkálunk, aktuális kulturális eseményeket elemzünk, de lesz benne interjú, zene és stúdión kívüli beszámolók is. Viszont mindenképpen szeretnénk elrugaszkodni a vajdasági újságírás hagyományos formáitól. Sokkal kötetlenebb szerkezetűre és lazább hangulatúra tervezzük a műsorunkat, persze mindent a jó ízlés határain belül. Nem akarunk túl óvatosak lenni, azt terjeszteni, hogy mindenki mindenkit szeret, hanem rákérdezni azokra a dolgokra is, amelyek bizonyára csiklandozzák a nézők fantáziáját, és ők is megkérdeznék, ha lehetőségük nyílna rá vagy ha mernék. Azután pedig majd kiderül, hogy mi merjük-e.
Gertrúd: Vagy hogyan reagálnak erre a vendégeink, mert nem ehhez szoktak hozzá.
Petronella: Viszont nagyon jó érzés, hogy egy remek és szorgalmas stáb áll mögöttünk, a szerkesztőtől a marketingesig, akikre bármikor számíthatunk. Remélem lesz rá alkalom, hogy mindenkit bemutassunk.
Andrea: Az első adásban még mind a négyen megjelenünk, utána pedig kettesével vezetjük a műsort. Nem határoztuk meg, hogy ki kivel alkot párt, szeretnénk variálni. Az is lehet, hogy majd húzással döntjük el. Az élő műsor természetesen feltételez bakikat, váratlan helyzeteket, kínos csendeket. Bármi megtörténhet, ami jó esetben átjön a nézőnek. Nem beszélve arról, hogy nemcsak a vendégeinknek, nekünk is szoknunk kell a helyet. Magyarán: időt kell adni a műsornak, hogy beinduljon, és kialakítsa saját medrét. Igazából még mi is tapogatózunk.

Kik lesznek az első műsor vendégei?
Petronella: Ezt nem szeretnénk elárulni, de megszólalnak azok is, akik segítettek nekünk.
Andrea: Na jó, azt azért elmondjuk, hogy színészt, zenészt, és pszichológust is hívtunk vendégségbe. Az első adásban arra fókuszálunk, hogyan készül a műsor.
Gertrúd: Szinte minden adásban lesz újságíró vendégünk. Azokat szeretnénk bemutatni, akiket az arcukról még nem ismernek a nézők. A továbbiakban pedig terítékre kerül minden, ami kultúra: sport-, közlekedés-, étkezés- stb. Ha külföldi vendégek érkeznek, és kaphatók rá, akkor velük is beszélgetnénk.
Anita: Úgy fogalmaztuk meg a műsorunk műfaját, hogy kultúrbulvár, ilyen még nem nagyon volt Vajdaságban és a Pannon tévében sem.

Mi mindent láthatunk még majd a műsorotokban?
Petronella: Kitaláltunk különböző műsorblokkokat is, amelyek akár külső helyszínen is történhetnek. Tervezünk társasjátékot, a nézőinket pedig ajándékokkal szeretnénk meglepni. Egészen különlegeseket is kitaláltunk, például akár a tévé is ellátogathat hozzájuk. Megpróbálunk interaktív kapcsolatot kialakítani a nézőkkel. Ha ez eleinte nem is működne, arra biztatjuk a nézőket, hogy írjanak nekünk a Pannon RTV honlapján. A kérdéséket igyekezzük megválaszolni, de szívesen vesszük a jó ötleteket is, például kit hívjunk meg, nézőként mit kérdezne tőle, mire kíváncsi, és persze, mi a véleménye.
Gertrúd: Megtörténhet, hogy politikusokat is elhívunk, de nem az aktuális politikai helyzetről és a munkájukról kérdezzük majd őket, hanem például a magánéletükről vagy elmondják meglátásukat egyes dolgokról. Két száguldó riporterünk is lesz, Baráth Attila és Mácsai Endre, akiket felkértünk, hogy erősítsék a csapatot. Ők nemrég kerültek Szabadkára, és ez lesz az első tévészereplésük. Nagy kedvvel láttak hozzá, és az első feladatukon jól összefagytak. Ez a műsorrész a Kopóduó, de lesz bulvár öt percünk is, amelyet Füstös Tünde állít össze közéleti emberek magánéletéről. Majd meglátjuk, hogyan alakul.

Miért éreztétek úgy, hogy szükség van ilyen műsorra?
Anita: A Reggeli kapcsán is ezt éreztem. Kicsit kakukktojásnak számítok azzal, hogy Magyarországról jöttem. Lassacskán elkezdett zavarni a vajdasági médiában, hogy nagyon óvatosan bánunk a riportalanyokkal, mindent agyonfényezünk, minden nagyon szép és jó, teljességgel elégedettek vagyunk, a lényegre pedig nem merünk rákérdezni, mert az interjúalany megsértődik vagy nem érti, mit akarunk. Andrea interjúinál éreztem először, hogy mer rákérdezni a lényegre, és nem csak a felszínen kaparászik. Ha négy nő leül beszélgetni, nem óvatoskodnak. Határozott véleményeik vannak, amelyek olykor egymásnak feszülnek, és sok minden érdekli őket, például a kulisszatitkok. Mi legalábbis ilyenek vagyunk, az igazgatónk pedig támogatta a stílusváltást. Megörültünk ennek, mert már jó lenne eloszlatni a rózsaszín ködfelhőt.
Andrea: Annál is inkább, mivel laza szerkezetű műsorról beszélünk, és ezt nem lehet simogatva tenni. Ilyenkor megváltoznak a játékszabályok.
Petronella: Bennünket is ezek a mélyebb dolgok érdekelnek. Részemről bele se vágtam volna egy olyan műsorba, amilyen már van. Az igazgató is mondta, és egyezek vele, hogy csakis úgy tud élni ez a műsor, ha önmagunkat adjuk. Különbözőek vagyunk, más-más dolgok is érdekelhetnek bennünket, de ezekre majd rákérdezünk. A közös nevezőktől és ellenvéleményektől pedig még érdekesebb lesz a műsor.
Anita: Attól is érdekes lesz, amit szintén kért az igazgatónk, hogy a reakcióink is legyenek őszinték. Ne vegyünk fel semmilyen szerepet, és ne legyünk tipikus műsorvezetők. Megengedhetjük magunknak, hogy felcsattanjunk vagy akár elérzékenyüljünk.

Milyen kapcsolat alakult ki négyetek között?
Gertrúd: Még beszélünk egymással.
Petronella: Andrea és Gertrúd egy helyen dolgoznak, akárcsak Anita meg én. Közöttünk kialakult barátság, majd Gertrúddal is, általa pedig Andrea is képbe jött. Régebb óta barátkozunk, és már nagyon meg kell emberelnünk magunkat, hogy például az adásról tárgyaljunk, mert sokat tudunk beszélgetni mindenfélékről.
Anita: Néha már a második kávénál tartunk mire a lényegre térünk, úgyhogy szerintem jól tudunk majd együttműködni.
Andrea: Kemény két hónapba tellett mire összehoztuk a Quartett elnevezést. Egy dologban azonnal egyetértettünk, hogy nincs tökéletes cím. Nem akartunk viszont erre túl nagy hangsúlyt fektetni, mert ha a műsor jó lesz, akkor a cím is.

Négy vagány jó nő, akiknek véleményük van és kimondják. Erről akaratlanul is a Szex és New York ugrik be...
Andrea: Ahol négy nő megjelenik, ott ez azonnal képbe jön, és szerintem ettől mi sem menekülhetünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás