Már említettük, hogy a képek beszúrását az Insert menüből tehetjük meg, a Picture alatt található menüpontok segítségével. Sok esetben már a merevlemezünkön előkészítve tároljuk a képeket, ilyenkor a From fájl menüpont segítségével választhatjuk ki a kívánt képfájlt (vigyázzunk a Link opcióval). Ha van lapszkennerünk és közvetlenül arról szeretnénk behúzni képet, akkor először ki kell választani a kívánt szkennert a Scan alatt található Select Source segítségével.
Ekkor több szkenner közül is választhatunk (amennyiben több is a gépre van kapcsolva). Sajnos léteznek olyan szkennerek, melyeket nem képes lekezelni a program. A Scan alatt található Request menüponttal indíthatjuk a magát a kép beszkennelését, amikor is a szkenner meghajtóprogramja veszi át a szerepet. Az eredményül kapott képet automatikusan a kurzorhoz helyezi a rendszer. Ez a kép mindenképp a dokumentummal együtt szállítódik, nincs lehetőség a linkelt megoldásra, elvégre nem létezik a merevlemezen az önálló képfájl.
Tipp: amennyiben a dokumentumunkból egy képet el szeretnénk menteni mint önálló fájl, kattintsunk a képre a jobb egérgombbal, és válasszuk a Save Graphics menüpontot.
A képet ugyan úgy formázhatjuk, mint a többi dokumentumban szereplő elemet. Legegyszerűbben kattintsunk az egér jobb gombjával a kép fölött, a gyorsmenüben pedig válasszuk a Picture menüpontot. A megjelenő dialógusablakban állíthatjuk be a képre vonatkozó részleteket. Az első, Type nevű lapon a méreteket és az elhelyezést állíthatjuk. Bal oldalt a Size (méret) részen a kívánt méretbe átméretezhetjük a képet, a Width segítségéve a szélességet, a Height segítségével pedig a magasságot állítjuk be. A méret az aktuálisan kiválasztott mértékegységben határozódik meg (általában centiméterben). A Keep ratio bekapcsolásával a program vigyáz a kép méretarányára, vagyis ha növeljük vagy csökkentjük az egyik dimenzióban a méretet, az magával fogja vonni a másik dimenzió méretváltozásait a megfelelő arányban. Figyeljünk arra, hogy a kapcsoló attól a pillanattól dolgozik, ahogy azt bekapcsoltuk, vagyis ha eltorzítottuk a képet, akkor a torz kép arányaira fog vigyázni. A torzulás helyreállítása érdekében az Original Size gombbal a kép eredeti méreteit nyerhetjük vissza. A Relative kapcsolókkal kötelezhetjük a programot arra, hogy az oldal szövegre szánt részének méreteihez igazítsa a méretet. Tehát, ha változik a szövegnek fenntartott hely mérete, például A4-ről A5-re váltunk, akkor a képek a megfelelő arányban átméreteződnek.
Az Anchor opcióval azt határozzuk meg, hogy mihez képest kell a képet elhelyezni. Aki helyezett már be képet szöveg dokumentumba, biztos mérgelődött már azon, hogy a kép a formázás közben ide oda ugrál, és ez miatt rendszeresen újra kell formáznia a dokumentum egyes részeit. A legtöbben sosem határozzák meg, hogy a kép mihez kapcsolódjon. A To page (az oldalhoz) opcióval megköveteljük, hogy az adott oldalon legyen a kép, függetlenül attól hogyan folyik körülötte a szöveg, mindig ugyanazon az oldalon marad a kép. A To paragraph (a bekezdéshez) opció esetében a bekezdéssel együtt mozog a képünk is, vagyis ha a bekezdésünk másik oldalra csúszik, a kép is követi azt. Mondhatjuk úgy, hogy a kép sosem lehet a bekezdés előtt, csak mellette vagy utána. A To character (a karakterhez) opcióval egy adott betűhöz csatolhatjuk a képünket, ami akkor lehet jó, ha kis ikont helyezünk el a szövegben, vagy más jelzés pozíciója beépül az adott szövegbe. Ilyen például egy matematikai szövegben egy matematikai kifejezés (formula). Az As character (mint egy betű) opció segítségével az adott képet betűként kezelhetjük, amikor minden a betűkre jellemző tulajdonsággal rendelkezik (átméreteződik, ha változtatjuk a betűméretet, szóköz nélkül egy szóként épül egybe a többi betűvel stb.)
Innen folytatjuk.
A kérdéseiket, h ozzászólásaikat továbbra is várjuk a bzs@cnt.rs címre.
