2024. július 16., kedd

Nagy megtiszteltetés egy országot képviselni

Címlaptörténet

Vendégünk volt Wolf Kati, az 56. Eurovíziós Dalfesztivál idei magyar képviselője – Már az elődöntőben is szavazhatunk rá, május 10-én – A döntőt május 14-én tartják Düsseldorfban

Nem kis titkolózás előzte meg a Magyar Televízió döntését, hogy ki képviseli az idei évben Magyarországot az Eurovíziós Dalfesztivál on Düsseldorfban. Néhány héttel a döntés meghozatala előtt azonban már nyílt titokká vált, hogy a legnagyobb esélye Wolf Kati nak van, akit a fiatal közönség az X-Faktor tehetségkutató vetélkedő döntőseként zárhatott szívébe. Az idősebbek emlékezhettek rá a három évtizeddel ezelőtti rajzfilm, a Vuk betétdalának előadójaként.

Kati az év elején kezdett el dolgozni önálló albumán, melynek első dala hatalmas sikerrel debütált. A Szerelem, miért múlsz? című dal első nyilvános elhangzása után a hazai és a külföldi rajongók azonnal jelezték, hogy ezt a számot szeretnék a versenyre küldeni, hogy csakis Kati képviselheti az országot az említett rangos zenei rendezvényen. A döntés végül megszületett, valamennyi zenerajongó megelégedésére.

A közelmúltban az énekesnő ellátogatott szerkesztőségünkbe is, és örömmel válaszolt kérdéseinkre.

–A dal zeneszerzői, Rakonczai Viktor és Rácz Gergő, már rendelkeznek eurovíziós múlttal, hiszen a VIP együttes tagjaiként már jártak ezen a rendezvényen. A szövegíró Geszti Péter, pedig ígért is neked egy dalszöveget. Hogy sikerült így összehozni?

– Mindenekelőtt szeretném üdvözölni a Tarka Világ olvasóit. Nagy öröm számomra, hogy el tudtam jutni Vajdaságba, hiszen innen is nagyon sok biztató üzenetet kaptam és sokan szurkoltak nekem az X-Faktor adásában, és ezt hálásan köszönöm. Óriási megtiszteltetésnek tartom, hogy képviselhetem hazámat egy ilyen nagy rendezvényen. Ami a dalt és a szerzőket illeti, Geszti Péter valóban megígérte, hogy ír nekem egy dalszöveget, de abban biztos voltam, hogy nem akármilyen zenére. Szerencsére a két zeneszerző annyira felkészült belőlem, látva és hallva engem az X-Faktorban, hogy fantasztikus volt az összhang. Ott voltam a dal születésénél és nagyon jól össze tudtuk hozni a különböző hangokat, elemeket. Kicsit idézi a nyolcvanas évek hangulatát, amikor én még nagyban buliztam és hasonló zenék voltak divatban, de természetesen azért kapott egy modern zenei alapot. A zeneszerzők már ismerik a fesztivál hangulatát és talán olyan dalt sikerült összehozni, amely jó visszhangra talál majd a százmilliós nézőtábor berkeiben is.

A dalszerzőkkel és a korábbi évek fellépőivel

–Ismeretes, hogy nemcsak a zeneszerzőknek van eurovíziós előéletük, hanem édesapádnak, Wolf Péter zeneszerzőnek, karmesternek is. Ő hogyan fogadta a döntést, hogy a lánya ott lesz az idén ezen a fesztiválon?

– Ez így igaz. Édesapám már járt korábban két dalfesztiválon. Egyszer Bayer Friderika szereplése alkalmával vezényelte a fesztiválzenekart, később pedig a VIP együttessel, ugyancsak karmesteri küldetésben. Sőt egy alkalommal díjat is kapott. Ő is nagyon örült a sikeremnek, de nagyon izgul is, és tudom, hogy lesz valaki, aki jobban fog izgulni abban a néhány napban, mint én.

–Beszélgettél-e korábbi résztvevőkkel a fesztivál hangulatáról?

– Igen, természetesen. Voltak néhányan, akik nagyszerűen képviselték Magyarországot. Például az előbb említett Friderika, vagy az éppen itteni származású Rúzsa Magdi. Valamennyien óriási élményekkel tértek vissza. A fesztivál hangulatát pedig szavakkal nem is lehet elmondani. Ez valóban egy nagy nemzetközi találkozó.

–Sokan emlékszünk még a kis Vuk dalára. Utána viszont sokáig nem hallott rólad a nagyközönség. Miért?

– Ez valóban így van. A rajzfilm után fontosabbnak tartottam az iskolát, majd miután zenei pályát választottam, már felnőttként különböző együttesekben énekeltem. Nem könnyű és egy kicsit hálátlan munka. Szerintem manapság is sok jó énekesről nem tud a nagyközönség, mert nem kerül rivaldafénybe. Kerestem a lehetőségeket, hogy nekem sikerüljön, és úgy érzem, hogy számomra az X-Faktor hozta meg ezt a népszerűséget. Egy kicsit félve indultam neki már harmincöt évesen, de nem bántam meg.

–Hogyan sikerült ezt megvalósítanod a családi élet mellett?

– Fantasztikus családom van, és csakis az ő nagy-nagy segítségükkel érhettem el mindezt. Férjem, Ákos, valamint a nagyszülők közreműködése is kellett ahhoz, hogy kiszakadhassak a mindennapokból és valóban a versenynek szentelhessem magam. A férjem mindenben a segítségemre volt és biztatott, ha el is kedvetlenedtem. Amíg a többi versenyző bent lakott a luxuslakásokban, addig én késő este siettem haza, lefektettem, betakargattam a gyerekeket, leültem a férjemmel egy pohár bor mellett beszélgetni és közben meg kellett tervezni a következő napi otthoni teendőket, majd másnap újra próbák, stúdió és fellépések vártak rám. Nem távolodtam el a reális, hétköznapi élettől, így nem volt nehéz visszarázódni se.

–Így talán könnyebb együtt élni a népszerűséggel is. Nem okoz nagy terhet a siker az életedben?

– Nagyon sokat jelent számomra a közönség visszajelzése. Jólesik, hogy sokan megismernek, rám mosolyognak, autogramot kérnek, mondanak néhány kedves mondatot. A közönség sokszor kiszámíthatatlan, ez egy ilyen szakma. Vásárra viszi az ember a bőrét. Szerencsére nekem eddig csak kellemes tapasztalataim vannak. A mentoraink egyébként mindig azt tanácsolták, hogy a negatív, rosszindulatú hozzászólásokat ne nagyon olvasgassuk, mert túl lehangol bennünket. Hiába van ugyanis száz jó vélemény, az emberben az az egy negatív maradhat meg.

Próba a háttértáncosokkal

–Visszatérve a fesztiválhoz, mit várhat tőled a közönség?

– Hatan lehetünk a színpadon: három táncművész fiúval és két énekesnővel állok színpadra. A lányok, Ambrus Rita és Jármai Edit, egyaránt rutinos előadóművészek. Persze nemcsak ők segítenek, valójában a három fiú táncosból ketten musicalszínészek, így ők énekelni is fognak. A dal nem lehet hosszabb három percnél. Ezek nagyon szigorú előírások. A dal (amely angolul a What About My Dreams címet kapta és az angol változatát Johnny K. Palmer jegyzi – a szerk. megj.) nagy részét angol nyelven éneklem, de az egyik legszebb részt magyarul. Amit ígérni tudok, hogy a tőlem telhető maximumot próbálom átnyújtani a közönségnek.

–A külföldi fogadóirodák, amelyek az eddigi évek során több, mint 90 százalék pontossággal megjósolták a győztest, nagyon nagy esélyt adnak neked. Ez megkönnyíti, vagy nehezíti a szereplésed?

– Szerintem nem olyan egyértelmű dolog ez, hiszen másként szól a dal előre elkészítve, stúdióban felénekelve, mint ami az adott helyzetben, egy adott pillanatban egy olyan hangulatban, színpadon, közönség előtt, kamerák kereszttüzében élőben megjelenik. Maximális odafigyelés, hibátlan előadás hozhat csak jó eredményt, persze a dalnak is jónak kell lennie. Mindezek az apró momentumok döntenek valaki ellen, vagy valaki javára. Ami engem illet, nem akarok foglalkozni az előrejelzésekkel. Megpróbálom a lehető legjobbat kihozni magamból és majd meglátjuk a szavazást.

–Ha már a szavazásnál tartunk, említsük meg, hogy innen mi küldhetünk szavazatokat már az elődöntőben is. Számítasz a határon túli szavazatokra?

– Igen és előre is szeretném megköszönni mindazoknak, akik szavazni fognak. Azt tudjuk ugyanis, hogy határon belülről nem lehet szavazni a saját dalra, viszont a 10-ei elődöntő tartama alatt küldhetnek szavazatokat a vajdasági magyarok, mert a szerbiai előadóval egy csoportban lépek fel, és lehet, hogy nagy szükség is lesz erre, mert kiélezett lesz a harc a döntőbe jutásért.

–Milyennek tartod a sorsolást? Jó a keddi elődöntő, vagy jobb lenne a csütörtöki?

– Szerintem jobb minél előbb túl lenni rajta, és amennyiben döntőbe jutok, lelkileg készülni a nagy megmérettetésre, a döntőre. Az jó viszont, hogy az elődöntőben nem az elsők között lépek közönség elé, hanem tizenötödikként. A közönség addigra már igazán ráhangolódik a versenyre és jobban oda tud figyelni egy-egy előadóra.

–Sok sikert kívánunk és reméljük, hogy szombaton is látunk majd, a legjobbak között!

– Köszönöm!

Névjegy:

–1974-ben szeptember 24-én született.

–Szentendrén nőtt fel, zenész családban.

–Példaképei: Aretha Franklin , Whitney Houston , Freddie Mercury.

–A gimnáziumban alapította első zenekarát. Különböző rendezvényeken, esküvőkön, zenei eseményeken léptek fel.

–A Zeneakadémia Tanárképző Intézeté ben végzett szolfézs-karvezető szakon.

–Az X-Faktor előtt egy irodában dolgozott asszisztensként, és mellette mindig énekelt különböző zenekarokban.

–1998-ban jelentkezett először az Eurovíziós Dalfesztiválra. Akkor Charlie jutott ki.

–Férjezett, két kislánya van: az ötéves Janka és az egyéves Luca .

Az Eurovíziós Dalfesztiválon magyar zenész először 1994-ben vett részt: Bayer Friderika Dublinban negyedik lett. 1999 és 2004 között nem volt magyar induló, Magyarország 2005-ben a NOX nevezésével „tért vissza” a versenybe. 2006-ban ismét magyar résztvevő nélkül zajlott a megmérettetés, 2007-ben Rúzsa Magdi a 9. helyen végzett. 2008-ban – vitatott körülmények között – nemzeti döntő keretében Csézy kapott lehetőséget a részvételre. Legutóbb 2009-ben – miután két énekes is visszamondta különböző okok miatt a jelöltséget – Ádok Zoltán képviselte Magyarországot Tánclépés című dalával, ám nem jutott a döntőbe.

A versenyen résztvevő 43 ország előadói az idén is előbb két elődöntőben állnak színpadra, a 19-19 elődöntős országból tíz-tíz juthat tovább a nézők és a nemzeti szakmai zsűrik összesített szavazatai alapján, ahol az „öt naggyal” együtt huszonöt dal versenyez a fődíjért. Az m1 , a HRT1 és a SZRT1 a két elődöntőt és a döntőt is élőben közvetíti Düsseldorfból.