Szerbiában az év első hat hónapjában összesen 1297 gépjárművet loptak el, vagyis a vonatkozó törvény kifejezéshasználatával élve, pontosabban fogalmazva: mások járműve engedély nélküli használatának minősített bűncselekményből 1297-et vettek jegyzőkönyvbe a nyomozók.
A lopások túlnyomó többsége garázsokban tartott autókat érint, ezek biztonsági felszerelése ugyanis rendszerint gyöngébb, mint azoké, amelyeket rendszeresen az utcán parkolnak. Az eltulajdonított járművek fajtájából, értékéből stb. egyértelműen kiderül, hogy a tolvajok leginkább azokat az autókat szemelik ki, amelyeket nem nehéz ellopni, tehát nem a jármű értéke a meghatározó tényező.
Tény, hogy amennyiben az autóba mechanikus vagy elektronikus lopásgátló berendezést szerelünk, csökkentjük a lopás esélyét. A lopásgátló szerkezeteket fejlesztő és gyártó szakemberek azt mondják, hogy e két lopásvédelmi rendszer (elektronikus és a mechanikus) kombinációja a leghatékonyabb, beszerelésük azonban átlagosan 500, de akár 1000 euróba is belekerülhet. Az autósok többsége az olcsóbb, mechanikus lopásgátlók mellett dönt, különböző szerkezetekkel lelakatolják, használhatatlanná teszik a kormánykereket, a váltókart vagy a fékpedált, a szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a tolvajok éppen mindegyik, mechanikus védőrendszerrel sikeresen megbirkóznak, legfeljebb a jobb zárak feltöréséhez valamivel több időre van szükségük. Az olcsó, egyszerűbb zárakat pár perc alatt kiiktatják, a csúcsminőségű lakatokkal akár egy óra hosszat is kínlódnak – a végeredmény azonban ugyanaz: mindegyik mechanikus zár előbb vagy utóbb enged.
Különösen nem ajánlott olyan lopásvédelmi termékeket használni, amelyek már elárasztották a piacot, és mindegyik tolvaj kívülről ismeri őket. Egyes modellek feltöréséhez célszerszámokat használnak, így megtörténhet, hogy mindössze pár másodperc alatt (gyorsabban, mint a tulajdonos a kulccsal) megbirkóznak egy-egy népszerű zárral. Ügyelni kell arra is, hogy a piacon gyakran ráfutunk egy-egy jobb zárrendszer hamisítványára is, ez olcsóbb ugyan, mint az eredeti, de feltörése összehasonlíthatatlanul kevesebb időt vesz igénybe.
Az elektronikus lopásgátló rendszerek közül a rejtett kapcsoló a legnépszerűbb, ha a tolvaj nem találja meg, nem indíthatja be a motort. Leggyakrabban azonban megtalálja, hiszen a kapcsolóig vezető drótok különböznek a gyári vezetékektől, elütnek, így az a tapasztalt tolvaj számára könnyen felfedezhetővé válik.
A GPS követőrendszerrel felszerelt autókat is ellopják a tolvajok, a piacon ugyanis megjelentek a leadó jelét megzavaró berendezések, így ez a rendszer sem nyújt teljes biztonságot. Egyre divatosabbak a személyes chipek, amelyek rádióhullámokon keresztül kommunikálnak a gépkocsiba épített vevőberendezéssel, a vezető a zsebében hordja ezt. A szenzor 1-2 méter távolságon belül érzékeli a chipet, a motort csak akkor lehet üzembe helyezni, ha a vezető a kormány előtt ül. Ha egy rabló erőszakkal, fegyverrel kényszeríti, hogy szálljon ki az autóból, a motor egy-két percen belül leblokkol.
Ajánlatos az autóban több helyen is elhelyezni riasztószirénákat, mert ha csak egy helyen van ilyen – legtöbbször a motorháztető alatt, akkor a tolvaj könnyen elhallgattatja azt.
A legbiztonságosabb tehát több módszer kombinálása, ez mindegyik gépkocsi esetében másmilyen, arra kell törekednünk, hogy a tolvaj ne a mi autónkat válassza. Ha viszont mégis kiválasztja, akkor nincs az a legális módszer, amely megakadályozná abban, hogy elvigye.
Ha nem bízunk a hagyományos lopásgátló rendszerekben, mindig kitalálhatunk egyedi módszereket. Mr. Bean például a kormánykereket csapta hóna alá minden alkalommal, amikor leparkolta világoszöld Mini Morrisát, ezt a fogást néha hazai parkolókon is láthatjuk – főleg Fityók gazdái alkalmazzák.
Az extrém, és talán autósmesékbe illő lopásvédelmi rendszerek között megemlíthetjük a műszerfal mögé, elsütőszerkezettel szerelt pisztolycsövet, a vezetői ülésbe vezetett nagyfeszültségű áramot, vagy a medvecsapda elhelyezését a pedálok között.
Leglátványosabb tolvajelhárító ötlete azonban a legendás Q-nak volt, aki a 007-es ügynök számára egyedi védelmi rendszerrel felszerelt Lotus Esprit sportkocsit készített. A For Your Eyes Only című James Bond-kalandfilmben az autó szélvédőjén a Burglar protected (lopásvédett) felirat figyelmezteti ugyan a tolvajt, de az a figyelmeztetés ellenére puskatusával – vesztére – betöri a sportkocsi üvegét, aktiválva ezzel az autóba épített nagy erejű robbanóanyagot. Mellékesen megemlítjük, hogy az ilyen lopásgátló rendszer, akárcsak a fentebb leírt módszerek alkalmazását a vonatkozó törvény nem engedélyezi, ha bármilyen módon veszélyeztetjük tolvajunk testi épségét, könnyen az övénél is súlyosabb büntetést szabhatnak ki ránk.