Idényzáró Csülök, Köröm -Sütő és -Főző Fesztivált szerveztek április 15-én a magyarországi Szarvason, amelyre a szervezőtől, a Szarvasi Gazdák Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesületből meghívás érkezett Kúlára, pontosabban egy kúlai delegáció fogadására.
Mint elhangzott, a szarvasiak korábban már jártak az itteni fesztiválokon, és hivatalos kapcsolatot szeretnének kialakítani Kúlával.
A kúlai küldöttségben jelen volt Valka Károly alpolgármester, Goga Zsolt, a Népkör MMK elnöke és Kozma Lívia, a Magyar Nemzeti Tanács képviselője.
A helyi Piaccsarnokban sorra kerülő zenés-táncos rendezvényen Valka Károly felszólalásában elmondta, örömmel jöttek Szarvasra, hiszen egy nemzethez tartozunk, akár a határ innenső, vagy túlsó oldalán élünk.
− A mai egyezmény nagyon fontos a hagyományaink, kultúránk ápolása miatt, de jelentős abból a szempontból is, hogy együtt legyünk, közösen ünnepeljünk és szórakozzunk – mondta Kúla alpolgármestere.
A fesztiválon a különböző zenés-táncos programok mellett munkajellegű megbeszélést is tartottak, amelynek keretében a házigazdák elmondták, szeretnék hivatalosan felvenni a kapcsolatot a kúlai Népkörrel, amelynek során egymás fesztiváljait, hagyományőrző eseményeit látogatnák meg, esélyt adva a két település hagyományőrző szakcsoportjainak a vendégszereplésekre. A megbeszélést követően a Népkör MMK nevében Goga Zsolt meghívta a szarvasi delegációt a kúlai szeptember 2-ai Hagyományápoló Napok rendezvényre, ahol a két kisváros közötti kapcsolatot valószínűleg hivatalossá teszik.
Szarvason található a történelmi Magyarország és egyben a Kárpát-medence mértani közepe, valamint az Összetartozás Emlékének Parkja is, amelyben évről évre egy település a nagy Magyarország területéről, emlékoszlopot állít. A munkamegbeszélésen elhangzott, hogy Kúla lesz a 2024-es év díszvendége a szarvasi Arató- és Kárpát-medencei Nemzetiségi Nap keretében megszervezendő fesztiválnak, így joga lesz emlékoszlopot állítani az Összetartozás-parkban.
A szarvasi rendezvényen egész nap fogyaszthatók voltak a csülkös és disznótoros ételek. A főzőversenyen a helyiek mellett az ország különböző pontjáról, és a határon túlról érkező csapatok is képviseltették magukat.
A helyszínen készült ételek mellett teret kaptak a helyi és környékbeli termelők finomságai, így például lekvárok, pálinkák, méz, különböző kézműves termékek, édes és sós sütemények és természetesen az elengedhetetlen házi kenyér is.
Nyitókép: Goga Zsolt, Kozma Lívia és Valka Károly a szarvasi szélmalomnál (Fotó: Kozma Lívia)