Az elmúlt egy évben a világban és az országos szinten tapasztalható válság ellenére Kúla község területén több fejlesztés is megvalósult, a gazdasági előrehaladás mellett több mást is sikerült befejezni – nyilatkozta lapunknak Valka Károly, Kúla alpolgármestere. Kifejtette, az önkormányzati beruházások közül első helyre a Vásártér Sportközpont keretében megnyílt nyitott medencék tehetők.
− Két vadonatúj nyitott medencéről van szó, amelyek minden szempontból megfelelnek a követelményeknek. Azt viszont tudni kell, hogy ez csupán egy része annak a projektumnak, amit erre a területre terveztünk. A második beruházási fázisban ugyanis egy zárt medence épül majd. A második, nem kevésbé fontos beruházás a város főutcájának teljes körű felújítása volt. Fontos elmondani, hogy Kúla község a verbászi és a cservenkai cukorgyár között helyezkedik el, s ez azt jelenti, hogy a cukorrépakampány idején naponta 400-450 nyerges vontató halad át a városon, s az intenzív forgalom miatt az utak gyorsan tönkremennek. Éppen ezért számunkra több okból kifolyólag is fontos a Magyarországgal határos Béreget és a román határnál lévő Nákófalvát összekötő gyorsforgalmi útnak a kiépítése. Bízunk abban, hogy a munkálatok még az idén elkezdődnek, ezzel együtt pedig megkezdődik Vajdaság északi részének fejlesztése, a teherforgalom kikerül a városból, de nem kevésbé fontos, hogy az itteni ipari övezetbe érkező, továbbá az innen elszállított nyersanyag, illetve termékek szállítása sokkal egyszerűbb lesz – magyarázta Valka Károly.
Az alpolgármester szavai szerint az ipari övezetben minden eladásra szánt telek elkelt, és teljesen kiépült a szükséges infrastruktúra. A már működő gyárak mellett, amelyek több száz kúlai dolgozó számára biztosítottak munkahelyet és ezáltal megélhetést, folyamatosak az építkezések.
Elmondta azt is, hogy a közelmúltban új tetőt kapott a Petőfi Brigád Általános Iskola régi épületszárnya, a nyílászárók kétharmadát lecserélték, az iskola és a hozzá tartozó sportcsarnok áttért a környezetkímélő fűtésre, továbbá korszerűsítették a világítást.
Kozma Lívia, a Magyar Nemzeti Tanács Tájékoztató Bizottságnak elnöke elmondta, az MNT egyik fő célja a magyar önazonosság megőrzése és erősítése, valamint a kulturális, oktatási, nyelvhasználati és tájékoztatási intézményrendszerek bővítése, valamint támogatása:
− Kúla község területére mindez hatványozottan kivetíthető, hiszen több területen közvetlenül is tapasztaljuk az MNT támogatását. Ami az oktatást illeti, az iskola amellett, hogy a tanács számára kiemelt jelentőségű intézménynek számít, nagyon fontos szerepet tölt be, hiszen 50 kilométeren belül egyedül itt folyik magyar nyelvű oktatás. Hogy ez megmaradjon, a támogatásoknak köszönhetően a kúlai szórványban évek óta sikeresen működik iskolabusz-program, azaz napi szinten megszerveztük a környező településekről a magyarul tanuló diákok ide- és hazautazását. Anyanyelvünk, ezzel együtt pedig megmaradásunk szempontjából a másik igen fontos lépés a magyar napközi megnyitása volt az iskoláskor előtti gyermekek számára. Tudni kell, hogy Kúlán volt és van magyar nyelvű óvoda, de ide csupán az iskolaelőkészítőbe, azaz a hatéves vagy ennél idősebb gyermekeket fogadják. A városban ugyancsak működik napközi, de az szerb tannyelvű. Tavaly szeptemberben a magyar napközi megnyitásával és egy okleveles magyar nyelvű szakember alkalmazásával több éve húzódó problémát oldottunk meg, hiszen azokban magyar családokban, amelyekben mindkét szülő dolgozik, nincs, aki vigyázza a gyermeket. Fontos az is, hogy gyermekeink már az első intézményes találkozáskor anyanyelven szóljanak egymáshoz, anyanyelven kommunikáljanak egymással, hogy az alapvető dolgokat magyarul sajátítsák el, és hogy magyarul tanuljanak – fogalmazott Kozma Lívia.
Kiemelte, az MNT és az önkormányzat támogatásának köszönhetően a kúlai Tájékoztatási Központ keretében működő rádió naponta másfél órás magyar nyelvű műsort (is) sugároz.
A kúlai Népkört Szakácsy Sándor katolikus esperesplébános kezdeményezésére alapították meg 1868-ban, abból a célból, hogy a helyi magyar ajkú lakosságnak székházat biztosítsanak. A modern létesítmény azóta az itteni magyar közösség második ottona lett, amire a helyiek nagyon büszkék – mondta el lapunknak Goga Zsolt, a Népkör Magyar Művelődési Központ elnöke.
− A Népkör ma is az a hely, ahol mindenkor összejöhetnek a fiatalok, tanulhatnak, szórakozhatnak, itt szervezzük meg a különböző kulturális rendezvényeket, közösen ünnepelünk. Ugyanakkor a polgárok ügyes-bajos dolgaikkal legtöbbször mihozzánk fordulnak, hiszen tudják, hogy nálunk folyamatosan van, aki feljegyzi a problémákat, és próbáljuk őket orvosolni. A Népkör keretében több szakcsoport működik, mindegyik aktív és sikeres. Nagyon jó az együttműködés az önkormányzattal, a hitközséggel és az iskolával. A csoportvezetők nagyszerűen végzik munkájukat, mindannyian önkéntes alapon dolgoznak a gyerekekkel és a fiatalokkal, kiváló eredményeikre pedig mindannyian büszkék vagyunk. Itt beszéljük át az ünnepeinket, legyen az évzáró műsor, hagyományőrző napok, a farsangi mulatságtól a bálakon, táncházakon át egészen a karácsonyi műsorig szinte minden a Népkör falai között valósul meg. Külön örömmel tölt el bennünket, hogy minden alkalommal teltházunk van – sorolta Goga Zsolt, akit az idén 13. alkalommal választottak meg a művelődési központ élére.
Elmondta azt is, hogy az épületeket az elmúlt tíz évben csaknem teljesen felújították, felszerelték. Itt kapott helyet a falugazdász iroda, a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetének irodája, a díszterem, a nagyterem végében a modern és felszerelt konyha, a fiatalok számára klubhelyiséget hoztak létre, saját könyvtáruk van...
Huber Anikó, a Népkör titkára szerint mivel az egyesületben igen sokrétű tevékenység folyik, a pályázatok kísérése mellett a különböző rendezvényeken való részvételt, benevezéseket, fellépéseket vezetni és koordinálni kell, folyamatosan oda kell figyelni mindenre.
− A jelenleg aktuális helyzet: a kézimunkázó asszonyok részt vettek a Kishegyesen megtartott MIRK-en, most a szövetségi kiállításra készülnek. Négy aktív tánccsoportunk van: az Aprócskák tagjai óvodások, a Százszorszép az alsós, a Napraforgó a felsős, az Ibolya csoport pedig a középiskolás diákokat és egyetemistákat tömöríti. A középső csoportok jelenleg a sziváci szemlére készülnek, színjátszóink az elmúlt héten továbbjutottak a veprődi szemléről, kórusunk a május 14-én sorra kerülő szemlére, valamint a Durindóra készül. A Kőketáncra már megtörtént a benevezés, az idősebb táncosok pedig a Gyöngyösbokrétára készülnek. Táncosaink meghívást kaptak még a Kalocsán rendezendő pünkösdi fesztiválra, a nyár folyamán több csoportunk részt vesz a különböző táborokban, és sorolhatnám... Kiemelném, hogy munkánkat az önkormányzat mellett a tartományi titkárságok és a Magyar Nemzeti Tanács támogatja – mondta Anikó.
Hugyik Karolina, a Népkör kultúrtanácsának elnöke összefoglalójában a közelmúltban elért eredményeket foglalta össze.
− A Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete tavaly szeptember 24-én szervezte meg az Arcok az üveg mögött műfordítások XII. vers- és prózamondó versenyét, melyen Hugyik Sára arany minősítésben részesült. Ezt követően a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Aurora Beszédművészeti Műhelye vajdasági szintű 42. Tóth Ferenc Vers- és Prózamondó Szemléjén Vojcsena Patrícia a kategóriájában 2. díjat kapott, Hugyik Sára, a 7. és 8. osztályos diákok kategóriájában 1. helyezést ért el. A X. Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Szólótáncversenyen Szabadkán Bajai Leon és Papp Eleonóra arany minősítésben, Futó Dávid és Futó Dóra ezüst minősítésben, Hugyik Sára és Vojcsena Patrícia pedig bronz minősítésben részesült. A tavaly novemberben megrendezett XXVI. Dudás Kálmán Nemzeti Vers- és Prózamondó Találkozón a Népkör és a Petőfi Brigád Általános Iskola szavalói közül Fenyvesi Petronella felnőtt korosztály kategóriában bronz minősítést, Vojcsena Patrícia az 5. és 6. osztályosok kategóriájában bronz minősítést, Hugyik Sára pedig a 7. és 8. osztályosok kategóriájában arany minősítést kapott, és bejutott be a döntőbe, és 3. lett – sorolta Karolina.
Hozzátette, a máciusban Bácsfeketehegyen megrendezett Petőfi szavalóverseny elődöntőjén Vojcsena Patrícia és Hugyik Sára ezüst minősítést, Fenyvesi Petronella pedig arany minősítést kapott. A Népem költője szavalóversenyen Fenyvesi Petronella és Vojcsena Patrícia eljutott a Bácson megrendezett zónaversenyre, Hugyik Sára pedig a Sečanjban megtartott tartományi szintű szavalóversenyen arany minősítésben részesült.
A szórványban élő kúlai magyarság összefogásának eredményeit helyszűke miatt csak részben sikerült ismertetni. Ami teljesen visszatükröződik, az, hogy az itteni magyarság számára rendkívül fontos a magyar oktatás, a magyar kultúra és hagyományok ápolása és megőrzése, hiszen ezek szavatolják a közösség fennmaradását.
Nyitókép: A több mint 150 éves Népkör Magyar Művelődési Központ a kúlai magyarság mentsvára (Paraczky László felvétele)