2024. december 26., csütörtök

A szórványmagyarság összefogásának jelképe

A 16. Hagyományőrző Napokra készülődnek Kúlán

A fennállásának 155. évét ünneplő kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ az idén szeptember 1-jén és 2-án 16. alkalommal tartja meg legnagyobb rendezvényét, a hagyományőrző napokat. Goga Zsolt, a Népkör MMK elnöke lapunknak elmondta, minden szeptember első hétvégéjén megtartandó hagyományos rendezvényen a sportversenyek mellett a fő cél ezúttal is a barátkozás és a szórakozás, amely a főzési tudományok bemutatásától kezdve a különböző programokkal a késő estig tartó mulatsággal zárul.

Hagyományőrző napok (Fotó: Paraczky László/archív)

Hagyományőrző napok (Fotó: Paraczky László/archív)

− A kúlai és a környező szórványban élő magyarság egyik összefogásának jelképe lett a hagyományőrző napok, hiszen több tízen szervezzük és mindent beleadunk, hogy a két nap zökkenőmentes legyen és hogy mindenki jól érezze magát. Ezúttal is gőzerővel folyik a készülődés, de az előkészületek valójában már hetekkel előbb megkezdődtek. Minden rendezvény kiállítással indul, így az idén a városi galériában a testvérváros Kalocsa művészeinek kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők. A terv az, hogy mindazok a festők, kézművesek stb. akik az elmúlt tíz évben önálló tárlatot hoztak a rendezvényre, ezúttal 2-3 munkát állítanak ki. Így elsősorban több darabból álló, széles körű és művészi szempontból mindenképpen érdekes kiállítást láthatnak mindazok, akik eljönnek a megnyitóra – sorolta a Népkör elnöke.

A városban zajló kiállítást megelőzően a Népkör és a fiatal önkéntesek nagyobb csoportja a Gödörben lévő városrészbe szállítja az összes kelléket, a sátrakat, asztalokat, padokat, az elárusítóhelyeket stb., a hangosítást biztosító csapat pedig összerakja a nagyszínpadot, ahol a kultúrműsor zajlik. Az idén két zenekar játszik, az egyik szerb, a másik magyar nyelven.

− Mi itt a szórványban élünk és azt nem tehetjük meg, hogy csak magyar zene legyen, bár a vendégeket 60-70 százalékban magyar zenekar szórakoztatja. A kulturális műsor mellett a rendezvény másik része a birkapaprikás-főző verseny, amely iránt évek óta nem csökkent az érdeklődés – mondta Goga Zsolt.

A pénteki kiállításmegnyitót követően a szombati nap délelőtt 10 órakor gyermek focitornával kezdődik, 13 órától pedig három felnőtt labdarúgó-csapat méri össze erejét és tudását. Kb. ugyanebben az időben kezdődnek a különböző népi kézműves foglalkozások a gyerekek részére, amelyek folyamatosan az esti órákig tartanak, közben pedig érkeznek a főzőverseny résztvevői. A főzőversenyre a hús 14 órától vehető fel, a minták pedig 18 óra 30 percig adhatók le, tehát bőven marad idő főzésre.

– Vannak 30-40 fős csapatok, de 3-4 fős csapatok is, ez ugyancsak arra utal, hogy a legtöbben mégis barátkozni és szórakozni jönnek és persze enni. A csapatok főzés közben elbeszélgetnek egymással, elmondják az ehhez fűződő tapasztalataikat. A labdarúgótorna eredményhirdetése 19 óra 30 perckor lesz, a főzőverseny eredményeit pedig 20 óra 30 perckor ismertetjük. A minták leadását követően mindenkit várunk a nagysátorba, ahol mindenki számára, aki jelezte részvételét a versenyen, előre kijelölt helyeket biztosítunk. A programból kiemelném még a kúlai íjászokat, akik az érdeklődők számára megmutatják, hogyan kell bánni ezzel a harci eszközzel – számolt be a Népkör elnöke.

Goga Zsolt (Fotó: Paraczky László)

Goga Zsolt (Fotó: Paraczky László)

Goga Zsolt elmondta azt is, hogy a nagyszínpadon a kultúrműsor 16 órakor veszi kezdetét, előtte Kúla polgármestere, valamint Kalocsa város képviselői köszöntik a versenyzőket és a vendégeket. Kúla és Kalocsa 13 éve testvérvárosok, a két városvezetés között kiváló az együttműködés, volt közös EU-s pályázatuk is. Kalocsáról az idén két néptánccsoport érkezik, akik az ottani értékes népviseletben lépnek fel. Ugyanakkor Horvátországból is érkeznek vendégek, így a kúlaiak büszkén mondják, hogy a hagyományőrző rendezvény nemzetközivé nőtte ki magát.

A birkapaprikás-főző versenyre augusztus 31-éig lehet jelentkezni a Népkör MMK irodájában, vagy a 025/722-613-as, vagy a 063/561-703-as telefonszámon. A benevezési díj 1000 dinár.

A Népkör elnöke egyúttal emlékeztetett arra, hogy a Hagyományőrző Napok 2007-ben indult, és az első négy rendezvényt a Népkör termében tartották meg. Már az első rendezvényen mintegy 300 személy vett részt, és bár nem mindenki jelentkezett a főzőversenyre, az érdeklődők és a látogatók száma évről évre növekedett, így egyszerűen kinőtték a művelődési ház udvarát. A vezetőség akkor úgy határozott, hogy az eseményt kihelyezik a Gödör városrészbe, ahol a sportpályák és azok környéke sokkal kedvezőbb feltételeket nyújt a mára már 1500–2000 főre duzzadt, főzni szerető résztvevő, látogató, sportoló, gyermekbarát-program iránt érdeklődők számára. A Népkör MMK elnöke reményének adott hangot, hogy a sportpályák és játszóterek újra benépesülnek és a kétnapos hagyományos, zenés rendezvényen mindenki megtalálja magának azt, amit szeret.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Hagyományőrző napok (Fotó: Paraczky László/archív)