A húsvéti készülődés Vajdaság-szerte jellemzővé vált. Régiónknak nincs olyan pontja, ahonnan az elmúlt egy-két hétben ne érkezett volna valamilyen hír arról, hogy a legfiatalabbaknak vagy az idősebb generációknak ne szerveztek volna valamilyen tojásfestő vagy húsvéti dekorációs műhelymunkákat, és ennek így is kell lennie. Míg a gyermekek a kézügyességüket fejlesztik, addig az őket kísérő édesanyák és nagymamák is tanulnak, ezeknek a rendezvényeknek a legtöbbje ugyanis egyszerű és praktikus ötleteket ad arra, hogy miként díszítsük otthonunkat, ünnepi asztalunkat, és hogyan készítsünk hagyományos és kézzelfogható módon, otthoni alapanyagokból hímes tojásokat a locsolkodóknak.
Magyarcsernyén kedden délután az Ady Endre Művelődési Egyesület előcsarnokában a gyermekek számára szerveztek egy népi játszóházat, ahol a kicsik neves vajdasági szakelőadóktól tanulhattak különböző tojásfestési technikákat, dekorációkat készíthettek, valamint néhány népi hangszerrel és a ludasi népmesékkel ismerkedhettek meg.
A délutánt Szabó Réka Mesefa díjas mesemondó nyitotta meg A szamárka című népmesével, mely ludasi népmese.
– A gyermekek ezt a mesét mindig szeretik, mert állatok a szereplői. Azért jó ez a mese a népi játszóházakban, mert vidám, nagyon jó a története, a gyermekeket megnevetteti. A játszóház végén szeretnék még egy népmesekezdő formulát is megtanítani a gyerekeknek, mely szintén egy ludasi népmese kezdő formulája – mondta a mesemondó.
Micsik Béla amellett, hogy egy rövid hangszerbemutatóján bemutatta a körtemuzsikát, különböző furulyákat és az esőcsinálót, tojásírásra is tanította a gyermekeket.
– A kicsik nálam kétféle technikával dolgoznak. De még mielőtt bármit kezdenének a tojásokkal, kaptak tojás alakú sablonokat, melyeken gyakorolhatják az általuk kiválasztott vagy megálmodott mintákat. Ha begyakorolták, akkor filctollal vagy zsírkrétával ráírhatják a tojásra a mintákat. A zsírkrétával díszített tojásokat festékbe is mártjuk, mert úgy jobban fog látszódni rajtuk a felrajzolt minta – avatott be a szakember.
A berzselt tojás elkészítésének „modernebb” technikáját a fiatalok Vas Krisztinától tanulhatták meg.
– Maga a berzselés úgy történik, hogy az összegyűjtött kisebb növényeket ráhelyezzük a tojásokra, és harisnyával rögzítjük azokat. Vöröshagyma héjából készült festék helyett most piros festékbe mártjuk az így előkészített tojásokat. A növény nyomot fog hagyni rajtuk – mesélte Krisztina.
Az ünnepi asztal része a dekoráció is, a foglalkozásokon pedig Torjai Zitánál csuhéból szalvétatartókat és tojástartókat készítettek a nagyobbak.
– A csuhéból először gyűrűket fontak a gyerekek, és készült mellé egy nyuszi is, mely ráhúzható a szalvétára, vagy a gyűrűben tojásokat helyezhetünk el – mondta Zita.
Varga Norbertnél gipszből készült, különböző alakú tojástartókat dekoráltak a kicsik.
– Kacsa-, kakas- és kör formájú tojástartókat dekorálnak nálam a gyerekek temperával. Ezeken különböző ábrák találhatóak, melyek a húsvéthoz kötődnek, nyuszik, tojások, virágok, tulipánok és más tavasszal kapcsolatos szimbólumok – emelte ki Norbert.
A szülők és a gyermekeik is hasznosnak tartották a keddi népi játszóházat. Sijuk Csilla édesanya arról számolt be, hogy gyermekei élvezték a közösségben eltöltött időt.
– Szülőként úgy gondolom, hogy a húsvéti készülődés mindenkinek nagyon fontos. Nekem három korosztályú gyermekem van, a legidősebb a csuhézásnak örült, a legkisebb pedig a festést élvezte a legjobban. Minden korosztály találhatott itt ma magának kikapcsolódási lehetőséget, és úgy nézem, hogy mindenki nagyon élvezte – mesélte az édesanya.
Bacsik Lőrinc Natália lányával érkezett a foglalkozásra.
– Nagyon örülök, hogy Magyarcsernyén is szerveztek ilyen játszóházat, így ugyanis a gyermekek is ráhangolódhatnak a húsvétra. Szerintem mindenki megtalálta a neki való foglalkozást, és nagyon szép munkák születtek – értékelt az édesanya.
Nemcsak csernyeiek vettek részt a foglalkozáson, hanem a közeli tóbaiak is. Aranyos Heléna tóbai édesanya is megosztotta tapasztalatait.
– A lányom nagyon élvezte a foglalkozást. Tojást és tojástartót is festett, ő nagyon szereti az ilyen aprólékos munkákat. A nyuszikészítés kicsit nehezebben ment neki, de megküzdöttünk azzal is – számolt be az tapasztalatairól Heléna.
Az Ady Endre Művelődési Egyesület elnöknője, Hódi Judit a nap végén értékelte a foglalkozást.
– A húsvéti játszóházat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósítottuk meg. Több mint ötven gyermek jött el a kétórás foglalkozásra. Az egyesületen belül fontosnak tartjuk, hogy a gyermekek megismerkedjenek a hagyományos tojásfestési praktikákkal, és egyszerű, népi anyagokból díszeket készítsenek. A napokban, még húsvét előtt az egyesület előcsarnokában vásárt szervezünk, és ott értékesítjük ezeket az alkotásokat. Az összegyűlt pénzt, a korábbi szokásainkhoz híven, egy színházlátogatásra és egy kirándulásra fogjuk költeni – zárta gondolatait az elnöknő.