Az idén harmadik alkalommal szervezték meg Szenttamáson a Bácska Szíve Pálinkaversenyt, amelyre szeptember 6-ig fél liter pálinkával lehetett benevezni, az elbírálást pedig szeptember 7-én tartották meg. A szervezők a beérkezett mintákat külön kategorizálták és kódokkal látták el, így (gyümölcs)kategóriánként és egyéniben is díjakat adtak át, ami annyit jelent, hogy ha legalább 6 (vagy ettől több) alma-, barack-, körte-, szilvapálinka érkezett, ezek között is díjazták az első három legjobbat.
Balázs Csilla, a rendezvény koordinátora elmondta, hogy a rendezvény már tavaly nemzetközi volt, az idén Magyarországról, Szlovéniából és Észak-Macedóniából is érkeztek minták, és természetesen az ország egész területéről.
− A megadott határidőig, azaz szeptember 6-ig összesen 153 minta érkezett meg, ebből 24 bronz, 52 ezüst és 62 arany minősítésben részesült. Az idén barack- és szilvapálinkából volt a legtöbb minta, de érkezett meggy-, cseresznye-, szőlő-, alma-, körte- és eperpálinka, továbbá málna-, füge-, földieper-, szeder-, naspolya- sőt, sütőtökpálinka is. Annak pedig külön örülünk, hogy az idén Szenttamásról 41 minta érkezett, ezek közül 18 arany minősítést kapott – mondta Balázs Csilla.
A bajmoki Zoran Varađanin, a zsűri elnöke elmondta, tekintettel arra, hogy egy-egy gyümölcsfajtából készült pálinkából több érkezett, a zsűritagok többsége döntött arról, hogy melyik pálinka lesz a kategóriagyőztes.
− Ugyanez vonatkozik a versenyre hozott egyéb pálinkákra is. Ha például egy minta négy aranyérmet és két ezüstöt kapott, ebben az esetben a versenyzőnek maradt az aranyérem. Ezzel szemben, ha elő- vagy utópárlatos volt a pálinka, kizártuk a versenyből. Igyekeztünk úgy értékelni, hogy ami az átlagosnál finomabb, az ezüstérmet, ami pedig nagyon jó, az aranyat kapjon. Így a csúcsminőségű pálinkák valóban a megérdemelt helyezést kapták – magyarázta a zsűri elnöke.
Kiemelte, az idén amellett, hogy minden eddiginél több minta érkezett, hoztak whyskit és likőröket is. Szerinte a zsűri tagjai jól dolgoztak, hiszen a legtöbb esetben egyformán bíráltak, azaz a minták egyforma pontszámot kaptak.
− A zsűrizésen az idén először külföldi és hazai megfigyelők is jelen voltak, akik bizony minden apróságra odafigyeltek, a poharak alakjától kezdve a zsűrizést végzők közötti távolságra, a diszkrécióra, az osztályozási/pontozási folyamatra stb. A szervezés nagyon jó volt, a szervezők minden egyes mintát kóddal láttak el, így nem tudtuk, hogy kinek a pálinkáját bíráljuk. Nagyon remélem, hogy az eredményekkel is mindenki elégedett – mondta Zoran Varađanin.
A legjobb szenttamási pálinkért járó vándorserleget az idén Bergel László vette át, kiváló barackpálinkájáért.
Nyitókép: (Fotó: Paraczky László)