A cikkhez fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg.
A csókai II. Rákóczi Ferenc Magyar Művelődési Egyesület nyolcadik alkalommal szervezte meg a Csókai Magyar Nemzeti Népdalkórus Fesztivált és KÓTA Aranypáva Térségi és Országos Népzenei Minősítőt. Nagyjából huszonöt kórus, valamint szólista lépett színpadra az idén. A rendezvényt Fehér Attila egyesületi elnök nyitotta meg.
– 2006-ban fogalmazódott meg annak a gondolata, hogy egy nemzetközi népdalfesztivált szervezzünk. Megvalósítottuk, és valamikor a 2010-es évek közepén jött hozzá ötlet, hogy KÓTA-minősítőt is rendezzünk. Mindezt azért, mert rájöttünk, a KÓTA amellett, hogy minősít, iránymutató is ahhoz, hogy a kórusok, együttesek és a szólisták merre és hogyan fejlődjenek tovább, hogyan tudjanak autentikus fellépést produkálni. Azóta nagyjából kétévente megszervezzük – mondta Fehér Attila.
Kiss Tóth Erika, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség alelnöke, valamint a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület elnöke is köszöntötte a jelenlévőket.
– Azért vagyunk itt, hogy ezeket a dallamokat megőrizzük, ápoljuk és együtt örüljünk annak a sokszínűségnek, amelyet nekünk a magyar népzene kínál. Ti, akik most és a kezdetektől fogva itt vagytok, ti emeltétek naggyá ezt a rendezvényt – zárta gondolatait Kiss Tóth Erika, majd Olvasi Imre népzenekutatótól idézett, aki szerint „százhangú orgona a magyar népzene, mindenre van hangja a szelíd tréfától a tragédiáig”.
A zsűri tagja volt idén is Birinyi József, a Hungarikum Szövetség elnöke, a KÓTA társelnöke, Borsi Ferenc, az Óbudai Népzenei Iskola mentortanára, valamint Zsíros Tímea, a KÓTA népzenei titkára.
A közönség soraiban többek között ott volt Oláj Ibolya, a Magyar Nemzeti Tanács Oktatási Bizottságának tagja, Oláj Tibor, Csóka község képviselő-testületének elnöke és Monoki Elvira, Csóka község képviselő-testületének titkára.
A fesztivál társrendezője a KÓTA mellett a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Csókai Művelődési és Oktatási Központ és a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület volt. Támogatója a Bethlen Gábor Alap, a tartományi oktatási titkárság, a VMMSZ, a csókai önkormázat, valamint a Magyar Nemzeti Tanács, amely 2023-ban kiemelt regionális rendezvénnyé nyilvánította a találkozót.
Nyitókép: A Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület fellépői Szabadkáról (Fotó: Gergely József)