2024. szeptember 27., péntek

Tanácsok a repce vetéséhez

Ügyeljünk arra, hogy a mag optimális időben kerüljön a földbe

A tíz nappal ezelőtt hullott kiadós csapadék jelentősen hozzájárult az őszi vetés megkönnyítéséhez, hiszen a hosszú hónapokon át kiszárad talajt mostanában sokkal könnyebb megművelni. A repce napjainkban egyre népszerűbb ipari növény, melynek vetési időszaka az idén a megszokottól kissé későbbre tolódott, így jelenleg is tart a Verbász‒Kúla‒Óbecse‒Szenttamás határban. Bógáncs Andrijašević Lívia, a verbászi Mezőgazdasági Tanácsadási Szakszolgálat agronómusa ezzel kapcsolatban több tanácsot is adott a termelőknek.

− A legfontosabb az, hogy a vetés előtt a gazdák tegyenek meg minden rendelkezésre álló megelőző intézkedést a repcét károsító körülmények visszaszorítására. Minden alkalommal be kell tartani a vetésforgó követelményeit, a repcét soha nem szabad 4-5 évig ugyanazon a helyen termeszteni. Legjobb, ha az elővetemény burgonya, búza vagy árpa volt, ugyanakkor kerülni kell a napraforgó, a szója, a hagyma utáni vetést. A repce apró magvas növény, ezért sekélyen kell vetni. A vetés előkészítésénél külön figyeljünk oda, hogy a föld apró morzsás legyen. Amennyiben a talaj nedves, a magot inkább sekélyebbre, ha pedig szárazabb, akkor mélyebbre ajánlatos vetni – magyarázta az agronómus.

Kiemelte, nagyon fontos, hogy egészséges, csávázott mag kerüljön a földbe. A vetés mélysége a talaj kötöttségétől függően 1,5–3 cm, a sortávolság pedig 12–32 cm. A vetési időt nagyban befolyásolják az adott hibridfajta tulajdonságai, amit mindenképp figyelembe kell venni.

− Ami a gyomirtást illeti, külön figyeljünk oda a vetés utáni és a kihajtás előtti gyomirtási lehetőségekre. Olyan szereket alkalmazzunk, amelyek eloszlanak a talajban, ezek hatékonysága a talaj-előkészítés minőségétől és a kijuttatás utáni csapadék mennyiségétől függ. A szerek ugyanis eső után kerülnek a gyom csírázásának zónájába, és ekkor fejtik ki hatásukat. A herbicidek főleg a fűféléket és a széleslevelű gyomokat irtják. Évelő gyomok esetében viszont már nem hatásosak, ezért kelés után a levelekre ható eszközökkel kell védekezni – mondta az agronómus.

Hozzátette, az elvégzett kezelést feltétlenül vegyük nyilvántartásba, őrizzük meg a növényvédő szer vásárlásakor kapott számlát, az üres csomagolást pedig az előírt módon semmisítsük meg.

Nyitókép: Az óbecsei határban javában tart az egyre népszerűbb ipari növény vetése (Fotó: Paraczky László)