2024. július 16., kedd
BÁCSKOSSUTFALVA

Amikor még busz készült Bácskossuthfalván

A Fénnyel írt történelem című fotóalbum visszaidéz egy mára már elfeledett világot

Régi képeket és új fotókat tartalmaz a bácskossuthfalvi Monográfia Helytörténeti Egyesület kiadásában megjelent Morovici fotóalbumok második kiadványa, melynek címe Fénnyel írt történelem – Képek a 20. századból. Az igényes kortörténeti dokumentum Besnyi Károly és Papp László helytörténészek szerkesztésében került ki a nyomdából. A kiadványban fotók idézik vissza Bácskossuthfalva hajdani arcát, amire a ma élők már alig, vagy egyáltalán nem is emlékezhetnek. A szerzők nagyon régóta gyűjtik szülőfalujuk régi felvételeit, és a régi fényképek mellett feltüntették az adott utcák, házak, terek jelenlegi állapotát is, mintegy 280 felvételen. A könyv tipográfiai előkészületeit is elvégző Besnyi Károly elmondta, hogy a fotóalbum Bácskossuthfalva fejlődésének jelentős állomásait örökíti meg.

A képek zöme képeslap, ami tökéletes kordokumentum, a falu központja fejlődésének időbeli metszete. Emellett a képeslap megrendelője, az adott vállalkozás, intézmény székháza is általában szerepel a képen, egy fakereskedés, egy könyvkereskedés, a polgári kaszinó, a református vagy a katolikus egyház épülete. A könyvbe 120 fölötti képeslapot szerkesztettünk be. Nagyon reméljük azt, hogy a jövőben még kerülnek elő régi képeslapok, hiszen tudjuk, hogy készültek olyan sorozatok, amelyeknek nincsen meg minden darabjuk – ismertette Besnyi, aki elárulta azt is, hogy műemlékvédők a múlt század 70-es éveiben felmérték és több-kevesebb sikerrel védelem alá is helyeztették a település jellegzetes régi épületeit. A szerző ebben az időben újságíróként lefényképezte ezeket a házakat. Ez pedig hatalmas szerencse, hiszen ezek a lakóépületek zömében már teljes átalakításon estek át, többük pedig mára eltűnt.

Besnyi Károly és Papp László, a Fénnyel írt történelem című, legújabb kiadványukkal

Besnyi Károly és Papp László, a Fénnyel írt történelem című, legújabb kiadványukkal

Külön cím alatt mutatjuk be a jelentősebb objektumok építését, a lendületesen fejlődő vállalatokon, gyárakon, a régi benzinkúton, a gabonatárolón végzett munkálatokat. A könyvben megtalálhatják azt a 80-as évek elején született falurendezési tervet, aminek egyetlen pontját sem hajtották végre, de ha megvalósult volna, akkor áruházával, szabadtéri színpadával ma teljesen másként nézne ki Bácskossuthfalva központja. Ezzel az is volt a célunk, hogy olvasóink elé tárjuk azt az időszakot, amikor településünk hatalmas lendülettel fejlődött, hiszen a helyben megtermelt anyagi javak itt is maradtak. Sajnos a 90-es évek háborús időszaka, meg ami utána következett, minden elképzelést, tervet, álmot áthúzott.

Papp László elárulta, hogy meglátogatta a környező községek gyűjtőit, régi fotókat, képeslapokat keresve Bácskossuthfalváról, persze helyben is kutatott.

Rengeteg újdonságnak, unikumnak ható képeslapot tartalmaz a fotóalbum. Látjuk, hogy ma még élvezhető többnek a tartalma, de sajnos rohamosan romlik az állaguk. Ezért is kezdett bele szerzőtársam a régi felvételek szakszerű digitalizációjába, ezzel együtt megmentésébe – mondta el Papp, majd hangsúlyozta, hogy a képek szavak nélkül is mesélnek, ezért igyekeztek minél kevesebb szöveget mellékelni hozzájuk.

A könyv a rég megszűnt falubeli vasúti közlekedésnek is emléket állít egy vonatjegy és a vasútállomásról, Pacsér felől közlekedő gőzösről készült fotó erejéig. Emellett a régi buszokról villantott képeket is összegyűjtöttük, egyebek mellett azt a falunkban 1936-ban gyártott, 22 üléses, favázas autóbuszról készült fotót is közreadjuk, amiről ma már igen kevesen tudhatnak. Szemléltetjük azt is, hogyan nézett ki a falu központjában a kocsiút az aszfaltozás előtt – mesélte Besnyi Károly, és hozzátette azt is, hogy Képeslapok, Épületek, Építkezés, Közlekedés, Mezőgazdaság, Kereskedelem és Ünnepeink alcímek alá csoportosították a fotókat.

Kuriózumnak számít az a képsorozat, ami a betelepítésünk 200. évfordulójának is emléket állító május 1-jei ünnepséget örökíti meg, azt a kivételesen emelkedett hangulatot. Ilyen horderejű, ennyi embert megmozgató rendezvény szerintem azóta sem volt, szó szerint a falu apraja-nagyja ott volt a labdarúgópályán – tette hozzá Papp László.

A Fénnyel írt történelem – Képek a 20. századból című könyv recenzensei Nagy Tibor, Pastyik László és Kucor Tamara, a kiadvány megjelenését, a kutatómunkát a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Magyar Nemzeti Tanács, Topolya község és a bácskossuthfalvi helyi közösség támogatta. A szerzők remélik, hogy a járványhelyzethez alkalmazkodva a nyáron be tudják mutatni a kiadványt nagyobb közönség előtt is.