Kúla község területén javában tart a búza aratása, a repce és az őszi árpa betakarítása már befejeződött. A termelők elmondása szerint utóbbi két kultúrából a hozam kielégítőnek mondható, a minőséggel sincs különösebb baj. A problémát egyedül az árak jelentik, hiszen egyelőre semminek nincs konkrét felvásárlási ára, a befektetés, ezen belül is az üzemanyag és a műtrágya ára viszont a többszörösére ugrott. A termelők elmondták, az elszámoláshoz hozzá sem kezdtek, mert minek, egyelőre úgyis csak a beruházást lehet papírra vetni.
Ifjabb Valka Károly kúlai termelő elmondta, bár az árpa nem annyira népszerű mint a búza, az idén mégis többet vetettek belőle mint az előző években.
− Ami az árpát illeti, 5,5-6,5 tonna termett hektáronként, sőt néhol megközelítette a 7 tonnát. A 16 dináros felvásárlási ár viszont egyáltalán nem biztató, hiszen még az alapköltségeket sem fedezi, mert az árpa esetében a beruházás 140-150 ezer dinár körül volt. Ami a repcét illeti, a község területén az átlaghozam 3,5-4 tonna körül alakult, ami ugyancsak kielégítő, viszont a műtrágya éppen akkor volt a legdrágább, amikor a növénynek szüksége volt rá, ezért itt is mínuszban vagyunk. Átvételkor a felvásárlók is eltérő árakat ígértek, illetve fizettek, 39 dinártól 42 dinárig, de személyes véleményem az, hogy a 42 dináros árral sem fog „betakarózni” a termelő – magyarázta ifj. Valka Károly.
Szavai szerint a repcénél az 58-60 dináros ár lenne az, amely lefedné a költségeket és valamennyi haszon maradna a termelőnek. Kifejtette, a kúlai körzetben kb. három-négy éve kezdett növekedni az olajrepce vetésterülete, tavaly is egyre többen kötöttek szerződést erre az ipari növényre. Ennek fő oka elsősorban az aszályos nyári időszak, amit a szója és a kukorica sínylett meg a legjobban, így a szója mellett egyre kevesebben döntenek.
Az ugyancsak kúlai Nagy Norbert termelő mintegy 15 hektáron aratta le a takarmányárpát és csupán részben elégedett a hozammal.
− A maximális agrotechnikai eljárást követően az árpa sokat ígért, nagyon jól nézett ki, magas volt a szára és szép volt a kalász is, átlag 30-35 mázsa termett. Ez nem túl rossz, de jónak sem mondható. A hektoliter súly 51-52 volt, a fölvásárlók pedig 60-at néznek, vagyis ha ettől alacsonyabb, akkor valamennyit levonnak. 16 dinárért adtuk át, ami most 17 dinárra emelkedett, viszont a költségeket szem előtt tartva 25-26 dinár kellene hogy legyen a minimális ára. Ami a repcét illeti, tíz hektáron vetettünk, illetve arattunk, a hozam itt sem az elvárásoknak megfelelően alakult, az átlagtermés 22 mázsa körüli volt holdanként, az ár jelenleg 40-42 dinár körül van, ez nem fedi a minimális költségeket sem. Ha tudjuk, hogy a bérelt földeken a beruházás holdanként 90-100 ezer dinár között mozgott, könnyű utána számolni – mondta Nagy Norbert.
Elmagyarázta, hogy az olajrepce igényes növény, termesztése megköveteli a maximális agrotechnikát, műtrágyázást, permetezést stb., mindez pedig folyamatosan növelte a kiadásokat.
− Amennyiben a repce ára nem éri el a 60 dinárt, teljes ráfizetés lesz az egész – mondta Nagy Norbert.
Nyitókép: (Fotó: Paraczky László)