2025. január 21., kedd

A magyarokat ért atrocitások nyolcvan éve zajlottak

Moholon az 1944/45-ös megtorlás ártatlan áldozataira emlékeztek

Halottak napján, szombaton emlékeztek meg Moholon az 1944/45-ben ártatlanul meghurcolt és kivégzett magyar áldozatokról a katolikus temetőben lévő emlékműnél a helyi katolikus plébánia és a Moholi Családok Egyesülete szervezésében. A rendezvényen a moholi polgárok mellett részt vett a Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Rigó Pál Zsófia alelnök, Hugyik Richárd, a Végrehajtó Bizottság tagja és Lajkó Szilvia, a Kulturális Bizottság tagja, Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági képviselője, Lakatos Adrián, Ada község képviselő-testületének elnöke, valamint a pártok, a községi közintézmények és a civil szervezetek képviselői.

A megemlékezésen ft. Világos Miklós moholi plébános mutatott be misét a ravatalozónál, majd megszentelte a kivégzett falubeliek névsorát tartalmazó emléktáblát és a nagy keresztet. A résztvevők a rendezvény elején egyperces néma főhajtással tisztelegtek az újvidéki katasztrófa áldozatainak emléke előtt is. A szervezők nevében Világos Tibor, a Moholi Családok Egyesületének elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Emlékeztetett, hogy 1944 novemberében, 80 éve rémséges megtorláson esett át a moholi magyarság, amelynek férfi tagjait megtizedelték, és több száz ártatlan embert öltek meg. Kiemelte, hogy 1996-ban Danyi László néhai moholi plébános emeltette az emlékművet és a nagy keresztet, ahol minden évben tisztelegnek a moholi és minden délvidéki ártatlan magyar áldozat emléke előtt.

A rendezvényen Hugyik Richárd mondott beszédet, amelyben az 1944/45-ben ártatlanul kivégzett magyarokra emlékezett. Felidézte, hogy 80 évvel ezelőtt Moholon és a bácskai Tisza mentén nagyon súlyos és tragikus események zajlottak, amelyek során több száz ártatlan magyart végeztek ki és lőttek a Tiszába. A szomorú események jubileumán megemlékezett annak a három nemzedéknek a történetéről, amelyeknek szembe kellett nézniük az elszenvedett traumával. Majd beszélt a trauma feldolgozásáról és a gyógyításról, végül szólt a közösség megtartó erejéről és az emlékezés kötelességéről.

A megemlékezés koszorúzással zárult az áldozatok emlékművénél, ahol a moholi nép koszorúját a helyi plébánia pasztorális tanácsának képviseletében Bóka Anna és Nagy Magdolna helyezte el. A Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Rigó Pál Zsófia, Hugyik Richárd és Lajkó Szilvia koszorúzott, Ada község önkormányzatának nevében pedig Lakatos Adrián. A Vajdasági Magyar Szövetség részéről Tóbiás József és Rigó Flórián, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt nevében Györe Béla, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége képviseletében Csonka Áron és Tamás László helyezte el a kegyelet virágait az emlékhelyen. A moholi Csobolyó ME képviseletében Patyi Lajos, Lajkó Mária és Bartusz Valéria koszorúzott, a Moholi Családok Egyesülete nevében pedig Világos Tibor.

A megemlékezést Lajkó Szilvia és Tóth Hajagos Krisztina szavalatai tették ünnepélyesebbé a moholi katolikus temetőben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A Magyar Nemzeti Tanács tisztségviselői megkoszorúzzák a moholi emlékművet