2025. február 4., kedd

Hamarosan gázfűtés az iskolában

Adán heteken belül visszatérhetnek a diákok a baraparti iskolába

Az adai Cseh Károly Általános Iskola II. számú épületében, a baraparti iskolában modernizálják a fűtési rendszert, és hamarosan gázfűtést helyeznek üzembe. A munkálatok és a fűtés hiánya miatt a második félévben a diákoknak a központi iskolaépületben szervezik meg az oktatást. Ferencz József iskolaigazgató elmondta, hogy amennyiben a gázfűtés kiépítése teljes egészében befejeződik, és meglesz minden, a működéshez szükséges dokumentációjuk, akkor az alsós és a felsős diákok is visszatérhetnek a baraparti iskolába. Reményei szerint ez néhány héten belül bekövetkezik.

– A Cseh Károly Általános Iskola négy épülettel rendelkezik, ami mindig pluszkihívást jelent. Adán található a baraparti iskola, a II. számú épületünk, ahol az utóbbi években különböző okokból több felújítás is volt az épületen belül és kívül. Jelenleg a fűtést korszerűsítjük – magyarázta Ferencz József. – Ez egy régi projekt, amit az előző igazgatótól örököltem, és vele együtt az akkor megszerzett pénzösszeget is, amit a tartományi energetikai titkárság biztosított. Szeptember közepéig azonban hiányoztak a feltételek a közbeszerzési eljáráshoz. A korábbi igazgató egyszer már kiírta a közbeszerzést, de az sikertelen volt. A háború miatt még ő kérte, hogy a tervet módosítsák, hogy a jelenlegi fűtési rendszer is megmaradjon, és ki legyen bővítve a gázfűtési rendszerrel is. Viszont ez a projekt is rengeteget késett. Ez volt az egyik oka, hogy nem tudtuk kiírni a közbeszerzést. A másik, hogy a tartományi energetikai titkárság csak az összeg egy részét biztosította, a hiányzó részét pedig Ada község önkormányzata állja. Az önkormányzatnak is különféle büdzsétervezésre és -kiigazításra volt szüksége ahhoz, hogy a pénzt előteremtse. A beruházás értéke egyébként közel 6 millió dinár. Szeptemberben kiírtuk a közbeszerzést, és a pályázók közül kiválasztottuk a kivitelezőt. A kivitelező jelenleg azon dolgozik, hogy a fűtés mielőbb beinduljon. A cél az volt, hogy a szünet alatt a fűtési rendszer olyan állapotba jusson, hogy a régi kazánnal és szilárd fűtőanyaggal fűthessük az épületet. A rendszer feltöltésekor azonban kiderült, hogy a régi kazán javíthatatlanul tönkrement. Ezért a második félévre a benti épületbe kellett kiszervezni az oktatást a baraparti iskolából. Ez nagyon nehéz dolog, ugyanis emiatt a központi épületben minden egyes „lyukban” oktatunk. Mindent megtettünk, hogy a gyerekeknek a lehető legkényelmesebbé tudjuk tenni a helyzetet. A fűtési rendszer modernizálásával lassan végzünk, még a működéshez szükséges engedélyekre várunk, és egyéb dolgokat rendezünk. Ha mindez meglesz, akkor a baraparti épület teljes kapacitással működhet. Ez remélhetőleg néhány héten belül bekövetkezik – hallottuk az iskolaigazgatótól.

A baraparti iskolában ezt megelőzően két egymástól független fűtési rendszer működött. Ferencz József elmondta, hogy a tetőszerkezet felújításakor az egyik fűtőhelyiséget a rossz állapotban lévő kéménnyel együtt felszámolták, mert illegális volt, hiányoztak a szükséges jogi dokumentumok. Emiatt csak az iskolaépület egyik része volt fűthető. Kiemelte, hogy számítottak a gázfűtés kiépítésére, és olyan időszakban szerették volna elvégezni a munkálatokat, amikor nincs tanítás, de nem sikerült. Az iskolaigazgató megjegyezte, hogy az őszön a diákok a baraparti iskolában kezdték meg a tanévet. Viszont az épület egy része az egyik fűtőhelyiség felszámolása miatt nem volt fűthető, ezért a fűtési idény kezdetén a felsős diákokat áthelyezték a központi épületbe. Az alsós tanulók maradtak a fűthető részben a félév végéig. Arra számítottak, hogy a téli szünet alatt befejezik a fűtési rendszer modernizálását, és üzembe helyezik a gázkazánokat, de ez nem történt meg.

– Terveink szerint a baraparti iskolában lesz gáz- és szilárd tüzelőanyaggal való fűtés is. Sajnos a közelmúltban tönkrement a szilárd fűtésű kazán, ezért azt egy következő projektben újra kell cserélni. A mai világban muszáj, hogy alternatívára is támaszkodjunk. Ezért elsőre talán naiv hozzáállásnak tűnik, hogy a gázfűtés megléte mellett foglalkozunk a szilárd tüzelésű kályha cseréjével, de meg kell tennünk, hogy legyen egyik és másik is. Nem tudhatjuk, mi vár ránk holnap, milyen tüzelőanyagunk és fűtési lehetőségeink lesznek. Jobb több lábon állni, mint hoppon maradni – nyilatkozta az iskolaigazgató.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fotó: Csincsik Zsolt