2024. július 29., hétfő

A héten megnyílik a virtuális piactér

Ada községben online piacon vehetnek zöldségfélét, palántát, tojást, tejterméket és más kistermelői árut a vásárlók

A Moholi Konyhakertészek Egyesülete és az adai Smart Lead Kft. online piacot indít, amelyen az Ada községi termelők kínálhatják eladásra a portékáikat a vásárlóknak, akik már várhatóan a hét derekától vásárolhatnak a virtuális piactéren. Az online piacként szolgáló http://www.povrtarimol.org.rs/ honlap kidolgozása egyelőre folyamatban van, de hamarosan elkészül, és használatba helyezik – tudtuk meg Ugrnov Szilviától, a Moholi Konyhakertészek Egyesületének elnökétől, aki elmondta, hogy a kezdeményezéssel azoknak a községbeli kistermelőknek szeretnének segíteni ezekben a nehéz időkben, akik zöldségfélékkel, gyümölccsel, virággal, palántákkal, tojással, tejtermékekkel és egyéb kistermelői áruval szoktak piacozni, továbbá a községbeli vásárlóknak is, hogy minél könnyebben hozzájussanak a helyi termékekhez. A termelőknek díjmentes a regisztráció az online piacra, ahova egyre többen jelentkeznek. Az elkövetkezőkben is várják az érdeklődőket, akik Ugrnov Szilviánál jelentkezhetnek Messengeren vagy a silviaugrnov@gmail.com ímélcímen. A regisztrációhoz szükséges a termelőről és a termékekről készült fotó, a terméklista és a telefonszám. Az érdeklődők bővebb információt kaphatnak telefonon Ugrnov Szilviától (062-779-135) és Rigó Flóriántól (069-356-7426).

– A rendkívüli állapot szülte ezt a kezdeményezést. A Moholi Konyhakertészek Egyesületének elnökeként felelősséget érzek a tagokért, valamilyen módon próbálok nekik segíteni ebben a helyzetben, de nem tudom, hogyan fog működni az online piac. A honlap tartalmazza majd az elérhetőségeket, lehetőleg fényképpel az árusról és az áruról, hogy egy helyen meg lehessen találni az Ada községbeli termelőket, akiktől azután vásárolhatnak a helyi és a vidéki vásárlók is. A fényképeket, az információkat a termelőről, az áruról és az elérhetőségeket a telefonszámokkal én gyűjtöm össze. Az adai Smart Lead cég pedig vállalta, hogy elkészítik a honlapot – magyarázta Ugrnov Szilvia.

– A termelők részéről egyébként nagy az érdeklődés az online piac iránt, és nagyon örülnek a kezdeményezésnek. Az, hogyan fog működni a virtuális piac, már a termelőktől és a vásárlóktól függ. A honlapon ott lesz az elérhetőség, hogy a termelők hogyan fogják megszervezni az árusítást, otthonról vagy házhoz szállítással, ezt mindenki maga dönti el. A portéka árába sem tudok beleszólni, hogy egy-egy termelő majd milyen árat szab meg, mert a piaci vásárlásnál mindig drágább a házhoz szállítás az üzemanyag és egyéb költségek miatt. Majd kialakul ez a vásárlási mód. Például kevesen tudják, hogy hol lakik Ugrnov Szilvia, akinek van eladó paradicsompalántája, viszont ha ott van az elérhetőségem a honlapon, amelyen ha meglátják a fotómat és növényeimet, akkor már felismernek, hogy tavaly is tőlem vásárolták a palántát, és ezután már csak egy telefonhívás, hogy megbeszéljük, hogyan jut el a palánta a vásárlóhoz. Egyelőre igyekszem minél több termelőt összegyűjteni a honlapra. A legnagyobb problémát azoknak az idősebb termelőknek a csatlakoztatása okozza, akik egyébként sem tudnak kimenni a mozgáskorlátozás miatt, valamint egyáltalán nem jártasak a számítógépes világban. Nekik a családjuk segítségét kell kérniük, hogy eljuttassák hozzám a lefényképezett árut, a fotójukat és az elérhetőségeket, mert különben nem tudom őket bekapcsolni az online piaci árusításba – magyarázta Ugrnov Szilvia.