Nem is olyan régen még traktorok hada robogott végig Csóka utcáin a kora szeptemberi időszakban. A felszerelt pótkocsik hajnalban napszámosokat szállítottak a földekre, délután pedig tűzpiros fűszerpaprikával megrakva tértek vissza. Azóta már paprikából és napszámosból is egyre kevesebbet látni.
Ma már egyre kevesebb kistermelő foglalkozik ennek a növénynek a termesztésével, hiszen a fűszerpaprikával és a hozzá hasonló intenzív szántóföldi kultúrákkal járó munkaszervezés, illetve komoly és sokszor rizikós befektetés ezt az ágazatot is egyre inkább a nagygazdaságok irányába terelte. Sándor János helyi termelő négy holdról szüretelte le a paprikát. Ez ugyan nem számít nagy területnek, csókai viszonylatban azonban ezzel a mennyiséggel a nagyobb termelők közé tartozik.
– A nyolcvanas évek közepétől foglalkozom paprikatermesztéssel. Akkor még a szüleimmel együtt végeztük a munkát, mára rám maradt a gazdaság. Idén négy hold paprikát termesztettem, emellett dohánnyal, kukoricával és gabonafélékkel is foglalkozom. A paprika nagyjából egynegyedét teszi ki az össztermelésemnek – mesélte Sándor János, aki hozzátette, hogy az idei termés még az ő várakozásait is felülmúlta. A munka, vagyis a paprikaszedés megszervezése azonban korántsem volt egyszerű.
– Mivel már korábban láttam, hogy idén nagy valószínűséggel jól fog teremni a paprika, és egyébként is viszonylag nagy területről van szó, úgy döntöttem, hogy egy nagyobb csoportot fogadok fel. Régen természetes volt, hogy az emberek egymáshoz jártak napszámba, mára óriási problémává vált a munkások felkutatása. Szerencsére rábukkantam egy Padéról szervezett 40–50 fős csoportra. A munkások Padé mellett Szajánból érkeztek még. Sajnos mára oda jutottunk, hogy a saját községünkben nem tudunk találni elegendő munkaerőt, és ez további kiadáshoz vezet, mivel az útiköltséget is ki kell fizetnünk. Végül azonban minden jól alakult, a napszámosok is büszkék lehettek magukra, mivel egy nap egyenként 230 kg-ot szedtek le, így holdanként közel 4,5 tonnányi termés született – számolta ki a termelő, aki azt is elárulta, hogy minek köszönheti mindezt.
– Mivel öntözésre nem volt lehetőség, a paprikának igyekeztünk mindent megadni, amire csak szüksége volt. 300 kg/hold alapműtrágyát, 100 kg/hold indító és 100 kg/hold nitrogénalapú műtrágyát használtunk fel. A betegségek megelőzésére is nagy hangsúlyt fektettünk. Ezt nagyon jól tettük, mivel az idei esős időjárás jócskán kedvezett a gombás betegségeknek – mondta Sándor János, aki évek óta a törökkanizsai Alevával áll szerződésben, így velük bonyolítja a vetőmag beszerzését és a termény átadását. Ez azt jelenti, hogy a magon kívül ők biztosítják a meghatározott áron történő átvételt is, ami jelen esetben 44 Din/kg. Elmondása szerint teljesen meg van elégedve az Alevával, hiszen egyrészt korrektek a termelőkkel, másrészt az üzem közelsége sem elhanyagolandó.
A paprikatermesztés jövőre is tervben van Sándor Jánosnál, természetesen a kapacitásokhoz mérten, ami azt jelenti, hogy a kiadások és a napszámosprobléma figyelembevételével dől majd el az ültetett paprika területének nagysága.