Tavaly Csóka község minden ötödik lakója, szám szerint 2255 ember szorult szociális segélyre, ami majdnem kétszázzal több személyt jelent, mint egy évvel korábban. A támogatásra szorulók számának folyamatos emelkedése mellett aggasztó az adat, hogy tavaly 64 gyermek és fiatalkorú került összetűzésbe a törvénnyel aszociális viselkedésük miatt, ami nagyarányú növekedést jelent.
A szociális támogatásokat igénylők közül 809 a gyermek és fiatalkorú egyén, 1254 felnőtt és 192 idős személy is kap rendszeres támogatást – derül ki a Szociális Védelmi Központ tavalyi évre vonatkozó nyilvántartásából. A központ tavalyi munkájáról szólva Aleksandra Raičević igazgatónő elmondta, hogy legnagyobb mértékben az anyagi juttatásokra jogosultak száma növekedett. Míg 2011-ben 697 család 1515 tagja kapott pénzsegélyt, addig tavaly már 777 család 1875 családtagja részesült anyagi juttatásokban. A szociális segélyek mellett a községi költségvetésből egyszeri anyagi támogatást 172 családnak folyósítottak, az igénylők száma azonban többszörösen meghaladta ezt a számot. A szociális támogatások közé nem számították be az évek óta működő csókai népkonyha által a rászorulóknak naponta szétosztásra kerülő 150 adag melegételt.
Legtöbb támogatást élelem és gyógyszerek vásárlására folyósítottak, valamint 16 személyt a Szociális Védelmi Központ költségén temettek el. A szociális esetek között több mint 1300 munkaképes személyt tartanak nyílván, akik, ha munkát kapnának, nem szorulnának az állam alamizsnájára, de erre nagyon kicsi az esély. A gazdasági válság fokozottan érintette Csókát, amelyet a legfejletlenebb községek között tartanak nyilván Szerbiában.
A központ közreműködésével 16 árva gyereket nevelőszülőknél, míg 32 idős személyt otthonokban helyeztek el. Mivel nagyarányban nőtt a problémás, aszociális viselkedésű fiatalok száma, akik mind gyakran kerülnek összeütközésbe a törvénnyel, a központ tavaly a nem kívánt jelenségek megelőzése céljából a tartományi egészségügyi titkárság támogatásával Légy OK elnevezéssel klubot alapított. A program keretében megpróbálják a fiatalokat a társadalmilag elfogadható viselkedési normák felé terelni. Tizenhat problémás gyerek számára nevelő jellegű foglalkozásokat szerveztek, bekapcsolták őket környezetvédelmi és humanitárius szervezetek munkájába.
– A mind kifejezettebb elszegényedés, a növekvő munkanélküliség egyre több családban okoz problémát Csóka községben is, amelyet hosszú évek óta már a fejletlen szerbiai községek között tartanak nyilván. Jelen van a családon belüli erőszak és kiskorú családtagok elhanyagolása. A nehéz időkben egyre nagyobb nyomás nehezedik a Szociális Védelmi Központ dolgozóira, hogy találjanak megoldást az egyéni sorsproblémákra, de sajnos mi sem vagyunk mindenhatók, a támogatások mértéke és a lehetőségeink nagyon is behatároltak, ami miatt gyakran mi is tehetetlennek érezzük magunkat – mondta Aleksandra Raičević.