2024. október 30., szerda

Szépen, jól, helyesen magyarul!

Két csókai diáklány sikere az országos anyanyelvi vetélkedőn és a szavalóversenyen

Árok Titanilla hatodikos tanuló múlt szombaton Szabadkán a köztársasági magyar anyanyelvi és nyelvhelyességi versenyen első díjat szerzett. 
– A Széchenyi iskolában tartották meg a tudásfelmérő versenyt, amelyen a körzeti selejtezők legjobbjai vettek részt. Csoportomban voltunk több mint húszan, és húsz tesztkérdést kellett megoldani. A teszt kitöltésére két óra állt rendelkezésünkre, tíz órától délig. Számomra nem voltak nehezek a feladatok. Azért nem tudtam a maximális 20 pontot elérni, mert a közmondások, szólások közül nem tudtam mindet befejezni. Tulajdonnevekkel kellett kiegészíteni a közmondásokat, sajnos nem ismertem mindet, ezen a téren még csiszolni, fejleszteni kell a tudásomat. Sokat olvasok, ami gyarapítja a szókincsemet. Minden tantárgyból kitűnőre állok, nem okoz gondot számomra a tanulás, ezért pluszfeladatokat is vállalok. Szeretek olvasni, zenét hallgatni, röplabdázni. Az első helyért CD-t és anyanyelvi gyakorlókönyveket kaptunk ajándékba, ezekből is tudok majd készülni a jövő évi anyanyelvi versenyre. Mraznica Márta magyartanárommal sokat gyakoroltunk, a korábbi évek tesztjeit is kitöltöttük, hogy begyakoroljuk a feladattípusokat. Élveztem a felkészülést és a versenyt is. A pszichológia érdekel közelebbről, lehet, hogy ezt a szakot választom továbbtanulásra – fogalmazott Titanilla.
Az ötödikes Fehér Virág harmadik helyezést ért Valjevóban a múlt hét végén lebonyolított országos szavalóversenyen.
– Már másodikos koromban is próbálkoztam szavalással, nem sok sikerrel, de azután negyedikben újra kedvem támadt szavalni, és eljutottam Szécsányra a vajdasági döntőre. Nem jutottam tovább az országos megmérettetésre. Idén már felsős tanulóként a magyartanárnőm egy prózai szöveget választott a számomra, elindultam a körzeti szavalóversenyen, innen tovább Szécsányba, majd az országosra Valjevóba. Kányádi Sándor-szöveget mondtam, amelynek a különlegessége, hogy van benne egy versszak, népdalrészlet is. Minden magyaróra elején az osztály előtt elmondtam a szöveget és elénekeltem a népdalrészletet, ezzel is gyakoroltam a közönség előtt való szereplést. Ezúttal nem voltam lámpalázas a versenyen sem, bíztam magamban, sokat gyakoroltam. Ajándék könyveket és oklevelet kaptunk – mondta Virág.
– A kiválasztott Kányádi-szövegben van egy zenei betét, egy népdalrészlet. Virág gyönyörűen énekel, a népdalt odahaza a családban is művelik. Az apja, Fehér Attila a Rákóczi férfikar kórusvezetője, a lányával külön is foglalkozik. Az országos szavalóversenyen néhány kisebbségi versmondó diákot kivéve mindenki, a többi részvevő, beleértve a zsűrit is, szerb anyanyelvű volt. Ilyen körülmények között az előadás módja, a hanglejtés, a mimika nagyon sokat számít, a dal hatással van a hallgatóságra, még ha nem is értik a szöveget. A taktika, a szövegválasztás bevált, Virág az országos versenyen a nagyszerű harmadik helyezést érte el. Mivel távolra kellett utazni, az önkormányzat támogatásával egy nappal korábban leutazhattunk Valjevóra. Az iskola autóját a községháza sofőrje vezette, biztosítva volt számunkra a szállás, kipihentük az út fáradalmait, és másnap Virág felkészülten állhatott ki a szép számú közönség és a bírálóbizottság elé – foglalta össze a köztársasági szavalóversenyen való sikeres szereplés előzményeit a magyartanárnő, aki elmondta még, hogy Csókán kis létszámú, általában tíztanulós osztályok vannak, mégis szép eredményeket érnek el, érdemes velük foglalkozni. 
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely József felvétele