2024. szeptember 8., vasárnap

Környezettudatos viselkedést – kitartóan!

Faültetésről, védősávokról, környezettudatos oktatási tartalmakról, anyagi támogatási lehetőségekről – Kerekasztal-beszélgetés a kishegyesi Greenhead Környezetvédő Egyesület szervezésében

A környezet megőrzése az elsődleges cél, de legalább ilyen fontos a környezettudatos viselkedés kialakítása elsősorban a gyerekek körében, de nem kevésbé a többi korosztályban is. Ez a munka keményebbnek bizonyult, mint eleinte gondoltuk, de úgy véljük, hogy helyes úton járunk. Támogatottságunk is van.

A fentiek azon a kerekasztal-beszélgetésen hangzottak el, amelyet a Greenhead Környezetvédő Egyesület szervezett, és amelyen, a szervezet tagjain és vezetőségén kívül részt vettek az oktatási intézmények, a helyi közösség és az önkormányzat képviselői is. Elsőként az intézmények számoltak be arról, milyen környezetvédelmi tartalmakat iktatnak, vagy iktattak be eddig az oktatási programokba, kezdve a madáretetők készítésétől a faültetésig, vagy az ökoszakosztály megalakításáig az iskolában. A faültetés, mint a beszélgetésben elhangzott, nagyon fontos környezetvédelmi teendő, hiszen a községben a határ 0,4 százalékát teszik ki a fás területek, Vajdaságban ez az arány 4 százalék, Európában pedig húsz százalék körüli. Ennek tudatában a községben számos faültetési akció indult sajnos nem túl sok sikerrel.

A több mint százezer facsemetéből nem sok maradt, az emberek egyszerűen kiszántják, gépeikkel eltörik a facsemetéket. Ehhez kellene elsősorban környezettudatos oktatás, hogy megértsék: a néhány négyzetméternyi terméskiesés megtérül az erózió megakadályozásában. Ennek ellenére újra és újra meg kell ejteni a fásítást, azt is, amelyet a helyi közösség hirdetett meg és azt is, amelyet a Greenhead vett tervbe. A beszélgetésben felmerült, hogy az állami földeken kellene kialakítani a szélvédő erdősávokat, de a korábbi kérelmekre a minisztérium még válaszra sem méltatta a kérelmeket. Azt mégis el kellene érni, hogy a tulajdonosok legalább a mezsgyékre telepítsenek egy-egy fát. Igaz, ha az egyik szomszéd beleegyezik a másik biztosan ellene lesz és kitöri a fát. Sajnos ez ellen is nehéz tenni, mert a tetteseket tetten kellene érni.

A környezetvédelem témakörébe tartozik az is, hogy a nyugati vegyipari cégek közül több is hajlandó visszavenni a vegyszeres csomagolásokat, flakonokat, ha azt a gazdák a megjelölt konténerekbe dobják be. Nem kerülne tehát sokba megszabadulni a határban szétdobált mérgező csomagolásoktól, de félő, hogy valaki vagy beletúr és a konténer kirakóját büntetik majd, vagy egyesek, akár a szemetesládák esetében a központban, saját háztartási szemetüket rakják bele, vagy egyszerűen az egész konténert ellopják és eladják ócskavas gyanánt. Ez a példa is azt mutatja, hogy nagyon sokat kell még tenni a környezettudatos viselkedés kialakítása érdekében, és, mint a beszélgetésben elhangzott, ennek érdekében folyamatosan tenni kell, az ellenszegülések és ellenvetések ellenére is. A fejlett országokban is így alakult ki a környezettudatos viselkedés. De az is nyilvánvaló, hogy mind többen csatlakoztak ehhez a gondolkodásmódhoz, így a felelőtlenül viselkedők mindinkább kisebbségbe szorultak és kénytelenek voltak úgy viselkedni, ahogyan azt a többség elvárja. Ehhez természetesen párosítani kell a büntetéspolitikát is.