2024. szeptember 8., vasárnap

Sajátos, jellegzetes termékek kellenek

A sajtkészítés a kisebb gazdaságok esélye - Az első számú követelmény a megfelelő takarmányozás - A savót nem szabad eldobni - Sajtbemutató Kishegyesen

Európában a magángazdaságokban működő kis tejgyárak készítik a helyre, vagy régióra jellegzetes sajtfajtákat, szigorú feltételek mellett, de ebből jól profitálnak. A régi Jugoszlávia területén mindössze csak tíz sajátos sajtfajtát védtek le: Szlovéniában hármat, Horvátországban szintén hármat, Boszniában pedig kettőt. Szerbiában is csak két sajtfajtát védtek le eddig: a pirotit és a sjenicait. A nagyobb tejtermelők bizonyára nem tudnak foglalkozni sajtkészítéssel, ez sokkal inkább a kisebbek esélye, hogy a megtermelt tejért egy kis munka hozzáadásával, jóval több pénzt kapjanak.

A kishegyesi kecsketenyésztők egyesülete által szervezett sajtbemutatón és kóstolón mondta a fentieket dr. Ankica Vranješ-Popović, egyetemi tanár. Készülő könyvéről beszélt, amely mint mondta nem azért készül, hogy csak eggyel több legyen a polcon, hanem, hogy pontosan leírja egy-egy sajtfajta készítésének módját és közli azokat a fortélyokat is, amelyeket helyenként alkalmaznak. Hangsúlyozta azonban, hogy a legfontosabb az állatok táplálása. Az egészséges takarmány, egészséges állatot és jó minőségű tejet jelent. Nálunk ez azért hatványozottan fontos, mert Vajdaságban nincs túl sok legelő, a magunk által megtermelt takarmányra hagyatkozhatunk csak. Elmondta azt is, hogy legtöbb helyütt a lágy, fehér sajtokat készítik, de azokat gyorsan el is kell adni. A kemény sajtok ezzel szemben sokáig elállnak és az éréssel még nemesebbé válnak. A kemény sajtok készítéséhez azonban szükség van birkatejre is. Másrészt a sajtfajta levédéséhez ki kell találni a sajátos ízesítést is, ami miatt a vásárlók keresni fogják a piacon. Rendkívül fontos, hogy a minőség mindig ugyanolyan legyen és az árak is legyenek hozzáférhetőek. Figyelmeztetett arra is, hogy a savót semmi szín alatt ne dobja el senki, hiszen ebből készül egy kis tej hozzáadásával a jól ismert rikotta sajt.

A szakember ezt követően sajtkészítési bemutatót tekintette meg. A sajtot Udvardi Erika és Virág Géza készítették. A tanácskozás szünetében a részvevők megkóstolták a Kishegyesen készített tehéntejből és kecsketejből készített sajtokat. A tanácskozást üdvözölte Mohácsi Zoltán alpolgármester, és a szervező nevében Talpai András, az egyesület elnöke, aki elmondta azt is, hogy a rendezvény az Észak Bácska-i Agrárszervezetek Szövetségének, a kishegyesi helyi közösségnek és az önkormányzatnak a támogatásával valósult meg.