2024. szeptember 8., vasárnap
AHOL JÓ OTTHON LENNI

Nem csak az anyagiakon múlik

Egy kishegyesi család szerint szerény körülmények között is lehet több gyereket vállalni – Sok testvér között a gyerek egy olyan többletet kaphat, amilyet egykeként sosem

A kishegyesi Fabó Dudás család négy gyerekkel büszkélkedhet. Amint Róbert, az édesapa elmondta, „fekete báránynak” számítanak a társaságban, mert barátjaik családjában egy, legfeljebb két gyerek van, de előfordul, hogy egy sem. Fabó Dudásékról nem mondható el, hogy jómódúak lennének. Róbert jelenleg is munkanélküli, felesége Andrea pedig háztartásbeli, de gyermekeiknek mindent megadnak, ami tőlük telik. Sőt, a négy testvér olyasmiben is részesül, amiben egy egyke sohasem.

Róbert nagycsaládból származik, ám elmondása szerint az élet hozta úgy, hogy az övéké is nagycsalád lett.

– Minden alkalommal az volt, hogy ha már világra akarnak jönni, akkor ne bántsuk őket! Egyrészről lelkiismeret-furdalást okozna, másrészt a gyerekből sose elég, szokták mondani. A negyedik gyerek születése után egy ismerősöm azt mondta, hogy ha a jó Isten adott báránykát, akkor ad hozzá legelőt is. Igaz, ez néha nagyon küzdelmes, de annál szebb nincs, mint amikor ennyi gyerek van az ember körül. Mindegyikük más világ, és ők hozzák a zsongást az életünkbe – mondta Róbert.

Fabó Dudásék első gyereke 1997-ben született, a második pedig egy igen nehéz időszakban, 1999-ben. A két lány Réka és Rebeka születése után 8 év telt ifj. Róbert világrajöveteléig, 2010-ben pedig megszületett Hunor is. A gyerekvállalásban sohasem az anyagi rész volt a meghatározó Fabó Dudásék számára. Ha csak az anyagiakat néznénk, akkor egy gyerek sem születne, mert olyan világban élünk – vallja Andrea. Róbert szerint sok mai fiatal pár az anyagiakra hivatkozva bújik ki gyerekvállalás felelőssége alól, gyakran azonban az önzés áll a háttérben.

– Igaz, hogy nem olyan világot élünk, mint régen, de most az igények is sokkal nagyobbak, ami miatt mi vagyunk a hibásak. Ha úgy neveljük a gyerekeket, hogy szerények legyenek, ne pedig követelőzők, akik mindent megkapnak, akkor visszafogottabb anyagi körülmények között is fel lehet őket nevelni. Ugyanúgy lehet belőle orvos attól, hogy 16 évesen nem kap motorkerékpárt vagy 18 évesen autót – véli az édesapa.

Persze, manapság nem könnyű négy gyereket iskoláztatni, de mindig van megoldás, vallják Fabó Dudásék, annak ellenére, hogy Róbert, a családalapítás kezdete óta öt alkalommal volt munkanélküli. A gyerekek úgy nevelkednek, hogy megtanulják beosztani azt, amijük van, és nem követelnek újabbnál újabb dolgokat. Nem szégyen a használt ruha, ha tiszta és megvigyázott – mondta Andrea, miközben arról mesélt, hogy gyakran kapnak használt ruhákat, és ők is továbbadják, amire nincs szükségük. A lányok már átvették ezt az érett gondolkodást, zsebpénzüket félreteszik, és abból vesznek olyan ruhát vagy cipőt, amit szeretnének. A nagycsaládban be kell osztani a dolgokat, és kompromisszumokat kell kötni, véli Andrea. Jó példa erre a számítógép: csak egy gép van, ezért Fabó Dudásék szigorúan beosztották, hogy ki mennyi időt tölthet előtte. Mindenki sorra jut, ám senki sem tölti előtte az egész napját. Róbert büszkén mondja, hogy ha az időjárás engedi, akkor a fiúk szívesebben játszanak a szabadban, mi bent. Még azt is hozzáfűzi, hogy szerencsés helyzetben vannak, mert jó, ha az utcájukban 5 ház lakott, de mégis 10 gyerek él itt.

A nagycsalád pozitív oldaliról beszélve az édesapa elmondta, hogy ezt át kell élni.

– Egy gyerek sok bosszúságot tud okozni, de ugyanannyi örömöt, jóságot és őszinte szeretet ad. Ez egy külön világ. Nem lehet azt leírni, amikor látod, hogy a gyerekek mindannyian összejönnek, és érzed, hogy szeretik egymást. Már a legkisebb is tudja, hogy ha kap egy tábla csokit, akkor abból félre kell tenni a testvéreinek is – mesélte az édesapa.

Nagycsaládban az ember megszokja, hogy másokkal él együtt, és nem körülötte forog a világ. Andrea beszámolt arról, hogy a legidősebb gyerek, Réka, nagyon könnyen megszokta a kollégiumi életet, mert természetes volt számára, hogy másokkal él együtt. Ritka az ilyen, hiszen az emberek egyre nehezebben viselik el egymást és a lemondást a kényelemről. A nagycsaládok ilyen szempontból a társadalom üde színfoltjai.