Több mint negyven évvel ezelőtt kezdte meg a helytörténeti emlékeket, tárgyakat begyűjteni Sárközi Ferenc bácsfeketehegyi tanár, aki nemcsak a helytörténeti kutatás, hanem a művelődési élet egyik hordozója is volt. Az ő gyűjteménye képezi a jelenlegi tájmúzeum alapját, a szokásokat és más hagyományokat tartalmazó egyéb gyűjtése alapján pedig több kötet is napvilágot látott.
A fenti szavakkal jellemezte Sárközi Ferenc munkásságát Bojtos Béla, a bácsfeketehegyi helyi közösség elnöke pénteken este a tájmúzeum hivatalos megnyitóján, amelyen a tájházat Újhelyi Ákos tartományi képviselő és Vicsek Annamária köztársasági képviselőjelölt adtak át, a múzeum falára helyezett emléktáblát pedig Hallgató Imre, a kishegyesi községi képviselő-testület elnöke, és Mohácsi Zoltán alpolgármester lepleztek le.
A megnyitó alkalmából Újhelyi Ákos elmondta, hogy a tájmúzeum felépítéséhez a tartomány is hozzájárult, és ez a projektum is azt példázza, hogy közösségünknek, a vajdasági magyarságnak fontos az, hogy legyen képviselete Újvidéken is, de ugyanúgy lényeges, hogy Belgrádban is legyen olyan, aki képviseli érdekeinket. Vicsek Annamária azt emelte ki, hogy a VMSZ számára az a nagyon fontos, hogy listája mögött magyar és nem magyar emberek is álljanak, mindazok, akik itt élnek és szeretnék kezükbe venni sorsuk irányítását.
Kórizs József gyógyszerész, helytörténész kiemelte, hogy Sárközi nem csak a helytörténeti tárgyakat gyűjtötte, aktív volt a dalárda megszervezésében, a színtársulat munkájában, de neki köszönhető a tamburazenekarok alapítása és a művelődési élet fellendítése is. Ott volt az ásatásoknál is. Gyűjtéseiből eddig három kötet jelent meg, s el kell róla mondani, hogy nélküle szegényebbek lennénk, hiszen identitásunk tárgyi emlékeit gyűjtötte, és köszönet a családjának, hogy ezt a gyűjteményt a közösségnek ajándékozták.
A beszédeket követően Vicsek Annamária és Újhelyi Ákos átadták rendeltetésének a múzeumot, Hallgató Imre és Mohácsi Zoltán pedig leleplezték a múzeum bejáratánál álló, Sárközi Ferencnek szentelt emléktáblát.