2024. szeptember 7., szombat

A hegyesi vízben nincs arzén és nincsenek ammóniák

A Krivaja vize Topolyáig fürdésre alkalmas, Kishegyestől öntözésre használható

A víz világnapja alkalmából a kishegyesi Greenhead Környezetvédő Egyesület a helybeli ivóvízről és a Krivaja folyó vizéről szervezett kerekasztal-beszélgetést, amelyen jelen volt Hallgató Imre, a DTD topolyai részlegének igazgatója és Kormányos Levente, a Kis Kommunál Kft. igazgatója is.

Az Udvardi Ildikó és Puskás Valéria vezette beszélgetésben Kormányos Levente elmondta, hogy a vízfogyasztás Kishegyesen csökkenőben van, ami nem is csoda, hiszen csökkent a lakosság száma is. A víz minőségét a szabadkai közegészségügyi hivatal ellenőrzi rendszeresen, a kutakból vett minta esetében bejelentkeznek, de a hálózatból bejelentetlenül, véletlenszerűen vesznek mintát. Ezekről megküldik minden alkalommal a jelentéseket. Ennek alapján meg lehet állapítani, hogy a víz mikrobiológiai szempontból is jó minőségű, az emésztőgödrök vize nem jut el az ivóvíz mélységéig. A vegyi összetétele sem rossz. Szabadkán és részben Topolyán is gondot jelent a víz arzéntartalma. Kishegyesen egyetlen alkalommal sem mutattak ki arzént és ammóniákot sem a vízben. Ezzel szemben tény, hogy igen magas a vastartalma, ezért gyakran sárgás színű és a szaga sem kellemes, de az egészségre ez nem káros. Az ökokútról elmondta, hogy a tisztítást követően mintát vettek a vízből és meg kell várni a fogyasztás engedélyezését. Valószínűleg a jövő héten érkezik csak meg.

A Krivaja állapotáról szólva Hallgató Imre kiemelte, hogy a folyó vízszintje megfelelő, a tározók is tele vannak. Tudni kell azonban azt is, hogy a kisebb alföldi folyók lassú folyásúak, gyorsan eliszaposodnak, ezért rendszeresen kell tisztítani a medret. A folyó vízminősége a Topolya feletti folyásban kielégítő, Topolyát követően viszont legfeljebb öntözésre alkalmas. Ez a miatt van, hogy a topolyai szennyvíz tisztítás nélkül kerül a folyóba, a városi szennyvíz is, és a vágóhidak szennyvize is. Ez elsősorban szerves eredetű szenny és az iszaposodás legfőbb okozója. Leggyakrabban éppen ez okozza a halpusztulást is, mert elvonja az oxigént a vízből. A környezetszennyezés bűncselekménynek számít, de víztisztítók sajnos nem épültek ki. Tudni kell, hogy például sem Újvidéknek, sem pedig Belgrádnak nincs szennyvíztisztító rendszere.

A beszélgetésben felmerült, hogy kinek lehet jelenteni, ha valaki szennyezést észlel. Mint kiderült, nincs vízügyi felügyelő az észak-bácskai körzetben, a nyugat-bácskai felügyelő látja el ezt a feladatot. Környezetvédelmi szempontból viszont a községi kommunális felügyelő is reagálhat. Elhangzott az is, hogy a környezettudatos viselkedést továbbra is nagyon fontos építeni, mert az egyéni felelőtlenség is nagy károkat okoz a folyó esetében.