2024. szeptember 7., szombat

Múltunk emlékei

Kórizs József bácsfeketehegyi gyógyszerésszel, helytörténésszel a helytörténeti kiadványokról

Saját bevallása szerint Sárközi Ferenc tanító korán „megfertőzte” néhányukat a helyi emlékek gyűjtésével, a dokumentumok és tárgyak felkutatásával. Ő is segédkezett azoknál az ásatási munkálatoknál, amelyet az autóút építésekor végeztek.

– Feri bácsi meghagyta nekünk, hogy becsüljük a régi tárgyakat, kutassuk őket, és gyűjtsük be. Kiépítette néhányunkban ezt az igényt. Személy szerint számomra az első indíttatás az volt, hogy Kunhegyesen megjelent egy könyv az ottani református temetkezési szokásokról, és ebben nagyon sok hasonlóság mutatkozott a bácsfeketehegyi szokásokkal. Ez persze nem is csoda, hisz az itteni reformátusok onnan származnak. Írtam egy tanulmányt Kórkép címmel, majd dr. Krisztián Gézával és Szolga Bálinttal áttanulmányoztuk száz év anyakönyvi adatait, és megírtuk Bácsfeketehegy református temetkezési szokásait. De természetesen kimutattuk az átlagéletkort, a betegségek gyakoriságát. Lehet, sokan nem tudják, de az 1836-os kolerajárványnak Bácsfeketehegyen 268 áldozata volt, de az is említésre méltó, hogy 1888-ban a faluban 286 gyerek született. Ez volt az első helytörténeti kiadványunk, amely 1997-ben jelent meg. A külföldön élőket kerestük meg elsősorban, hogy segítsék a könyv megjelenését. Szintén hozzájuk fordultunk akkor is, amikor Sárközi Ferenc is befejezte Az idő sodrásában című kötetét. Ez a könyv a tóthfalusi nyomdában készült. Egyik nap átadta a kéziratot, és másnap meghalt. A kötete megjelenését tehát nem érte meg. Közben kiadtuk A megtartó egyház című kötetet is, amelyet több szerző készített – mondta Kórizs József.

Az utóbbi időkben rendszeressé vált, hogy a Podolszki József Irodalmi Emléknapon mutatják be az az évi helytörténeti kötetet.

– Ezeket a kiadásokat dr. Virág Gábor kötete követte a móringlevelekről, majd egymás után három kötet jelent meg Sárközi Ferenc hagyatékából Múltból merítettem címmel. A templom 200. évfordulójára megjelent egy CD és egy könyv is. Ez utóbbit Hallgató Imre építészmérnök írta. Az anyagok rendszerezése közben, amelyet Sárközi Otíliával végeztünk, láttuk, hogy rengeteg képanyag kimarad. Mivel annak idején jómagam is fényképezgettem, ezeket is, de természetesen elsősorban Sárközi tanító úr gyűjteményét felhasználva készült el az első fotómonográfia Fényképek Bácsfeketehegy múltjából címmel 2012-ben. A második kötetben, amelyet 2013-ban adtunk ki, elsősorban a kulturális, művészeti, zenei területeket dolgoztuk fel. Az idei kiadványban az egyház és a vallási szokások állnak a középpontban, a keresztelők, a konfirmálások és más egyházi szokások – magyarázta Kórizs József.

A jövő évi kiadás kérdésében még nem tudott biztosat mondani.

– Nem tudom, van-e még igény ilyenfajta kiadványokra. Lehetne például a régi plakátokból meg az újságokban megjelent cikkekből készíteni egy válogatást, de mint mondtam, még nem született döntés arról, hogy mit kellene előkészíteni, és azt sem bánnám, ha most már nem én szervezném az egészet – mondta Kórizs József.