2024. szeptember 7., szombat

A falusi bíráskodásról

Dr. Virág Gábor legújabb helytörténeti könyvének bemutatója Kishegyesen

Csütörtökön este a kishegyesi könyvtárban rendhagyó módon kezdődött dr. Virág Gábor Falusi bíráskodás gyakorlata Hegyesen a XIX. század elején című könyvének bemutatója. Szűgyi István, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnöke gratulált dr. Virágnak, a tanár úr ugyanis a közelmúltban megkapta a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést. A rangos elismerést dr. Virág a többi között helytörténeti kutatómunkájával érdemelte ki, aminek legújabb gyümölcse épp a bemutatott könyv. Az est során a szerzővel Vigh Rudolf, a könyv recenzense beszélgetett.

– Amint az a címben is benne van, ez a könyv a falusi bíráskodásról szól. A feudalizmus idejében a földesúr által kinevezett bíró és az esküdtek dolga volt, hogy elegyengessék a faluban történt kihágásokat, lopásokat, nézeteltéréseket. A falusi bírónak joga volt ítéletet hoznia, ami nagyon sokféle lehetett. Ekkor még létezett  fizikai büntetés is, az asszonyokat és gyerekek pálcával vagy korbáccsal verték meg, a férfiakat pedig bottal – mondta el lapunknak dr. Virág.

A könyvének első része ezzel, valamint a különböző büntető eljárásokkal foglalkozik,  a második rész pedig magát a falusi elöljáróságot, s annak megválasztási módját írja le, tudtuk meg a tanár úrtól.

– A második részben külön szólok a nemességről is, amely kivételezett helyzetben volt. Hegyesen is voltak bocskoros nemesek, akik a jobbágyaktól semmiben sem különböztek, de az ő ügyüket az úriszék tárgyalta megyei szinten. A könyv végén tízoldalnyi terjedelmű szótár is megtalálható, amely a jegyzőkönyvekben előforduló ismeretlen szavakkal foglalkozik – számolt be dr. Virág.

A könyv megjelenését Kishegyes község községi képviselő-testülete támogatta, és a szabadkai Grafoprodukt nyomdában jelent meg.