2024. szeptember 7., szombat

Bábfesztivál Kishegyesen

Tizenegyedszer jöttek össze a bábozással foglalkozó óvodapedagógusok

A Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesülete a hétvégén 11. alkalommal tartott bábfesztivált. Ezúttal a Pán Péter Iskoláskor Előtti Intézmény kishegyesi óvodája biztosított helyszínt a rendezvénynek. A fesztivál a bábosok zenés felvonulásával kezdődött, az óvodától az általános iskolához, majd az színházhoz mentek. Itt egy izgalmas árnyjátékot mutatott be az óbecsei csoport, a többi előadásra az óvoda épületében került sor.

Szőke Anna, a VMÓE elnöke arról számolt be lapunak, hogy a fesztivál gyökerei a kilencvenes évekbe nyúlnak vissza.

– A kilencvenes évek derekán szerveztük meg az első bábkurzusunkat, még nagyon kezdetleges formában. Nagyon nagy volt akkor az érdeklődés, mert új szellemiséget kapott a nevelés. A kurzusok azóta is tartanak, viszont 11 éve útjára indítottuk a fesztivált, mert szerettük volna bemutatni mindazt, amit óvodapedagógusaink elsajátítottak. A fesztivál időpontját mindig a tavasz első napjához kötöttük, viszont néhány éve az UNESCO március 21-ét a bábfesztivál világnapjává nyilvánította, s azóta kategorikusan ekkor szervezzük meg. Tavaly Zentán volt a fesztiválunk, s a programját azzal bővítettük ki, hogy felvonultunk a központban. Nagy sikere volt, ezért most és jövőben is megtartjuk a felvonulásokat. Rendezvényünknek vándor jellege van, minden évben más településen rendezzük meg, jövőre ismét visszatérünk Zentára – mondta el dr. Szőke.

Az idei évben 4 szerb csoport is részt vett a fesztiválon, ami a VMÓE elnöke szerint jó dolog, mert a csoportok sokat tudnak tanulni egymástól, mind technikai megoldások, mind bábkészítési terén. A fesztiválon összesen 9 előadás került bemutatásra, ezeket a Liscsevics Lujza (Zenta), Tóth Irén (Nagybecskerek) és Szőke Anna összetételű zsűri értékelte ki. A fesztivál nem versenyjellegű, de felmerült az elképzelés, hogy azzá tegyék, árulta el a VMÓE elnöke. Meglátása szerint ösztönzőleg hatna a csoportokra, ha meg kellene küzdeniük az élvonalba való bejutásért.

Dr. Szőke arról is beszámolt, hogy nagyon érződött a csoportokon, hogy melyek vettek részt a bábkurzuson. Zenta, Magyarkanizsa és Óbecse kimagaslóan magas szinten művelik a bábozást, mondta.

– Az óbecsei Labud Pejović Óvoda magyar csoportja árnyjátékot mutatott be, ami nagy kihívás. Mondhatni, hiba nélkül tették ezt, még a profi színházak is megirigyelhetnék. Mellettük kiemelném a zentai Dárika csoportot és a magyarkanizsai bábcsoportot, amelyektől szintén nagyon jó előadásokat láttunk – mondta el a VMÓE elnöke, majd hozzáfűzte, hogy az óvodai bábjátszásnak azért is nagy a jelentősége, mert egyrészt nem olcsó eljutni a bábelőadásokra, másrészt nagyon kevés van magyar nyelven.