2024. szeptember 7., szombat

Az utolsó győzelem emlékére

Kedden este a kishegyesi Nyugati temetőben lévő 1848-as emlékműnél a magyar szabadságharc utolsó győztes csatájára emlékeztek. A hagyományosnak számító eseményt ez alkalommal is a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szervezte.

Linka B. Gabriella, a Petőfi Sándor ME elnöke a megemlékezés apropóján arról számolt be a médiának, hogy az 1848-as emlékmű nemzeti emlékhellyé vált.

– Március 15-én és október 6-án is megemlékezünk itt Kishegyesen, az emlékműnél. Az obeliszk 2000 júliusában lett visszaállítva, hiszen az 1887-ben felállított eredeti emlékművet Trianon után szétverték. Szerencsére valaki elrejtette a vastáblákat, amelyek az emlékművön voltak. Évtizedekig az önkormányzat kispadlásán rejtőztek, és csak a 90-es évek végén takarítás közben találták meg őket – mondta el Linka, majd arról is szólt, hogy a kishegyesiek ismerik az emlékmű és a kishegyesi csata történetét. A Határtalanul programnak köszönhetően pedig sok magyarországi iskolás is megismerheti mindezt.

A megemlékezés során Szűgyi István, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnöke tartott rövid történelmi visszatekintést a csata 166. évfordulója alkalmából. Az alkalmi műsoron fellépett a művelődési egyesület Szajkó népdalkórusa, Dudás Nikolett és Kőműves Csaba szavalók, valamint közreműködtek a héten zajló cserkésztábor résztvevői is. A megemlékezés végén Linka B. Gabriella és Kecskés Endre a Magyar Nemzeti Tanács nevében, Lászlóné Pátkai Zsuzsanna és Rózsa Viktor a cserkészek nevében, Hallgató Imre, a községi képviselő-testület elnöke és Mohácsi Zoltán alpolgármester Kishegyes község nevében, Linka Miklós és Sándor Géza a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetének a nevében, Kovács László és Molnár Eszter a Vajdasági Magyar Demokrata Párt topolyai és kishegyesi szervezetének a nevében, Sipos Tibor és Vörös Julianna pedig a kishegyesi helyi közösség nevében elhelyezték a kegyelet virágait az emlékműnél.