2024. szeptember 7., szombat

Aranyeső 2015

Lezajlott a Hegyesi LiteraTúra első rendezvénye – Körülbelül húsz gyerek vett részt a községi vers- és prózamondó verseny döntőjén
Az Aranyeső résztvevői és zsűrije (Lakatos János felvétele)

Az Aranyeső résztvevői és zsűrije (Lakatos János felvétele)

Tegnap délelőtt a kishegyesi helyi közösség tetőterében lezajlott a hagyományos Aranyeső Vers- és Prózamondó Verseny. A megmérettetésen Kishegyes község két általános iskolája, a kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola és a bácsfeketehegyi Nikola Đurković Általános Iskola diákjai mérték össze tudásukat, tehetségüket.

Ez alkalommal a verseny zsűrijének két visszatérő tagja volt, Krizsán Szilvia és Náray Éva személyében, „újoncként” Basity Gréta volt a bírálóbizottság harmadik tagja. Vörös Julianna, az Aranyeső főszervezője arról számolt be lapunknak, hogy a verseny több évtizedes hagyományra tekint vissza.

– Az Aranyesőt 41 évvel ezelőtt tartották meg először, sajnos a ’70-es években volt néhány év kimaradás. A rendezvény célja, hogy a vajdasági magyar irodalmat népszerűsítse a gyerekek körében, és ehhez a mai napig ragaszkodunk. Ezért is volt az idén a 75 éves Mirnics Zsuzsa és a 85 éves Németh István prózája a verseny témája. Az Aranyesőn a kishegyesi és a bácsfeketehegyi általános iskolák diákjai vesznek részt, a községi döntőre 18 tanuló jutott el, ők 3 korcsoportban versenyeznek egymással – mondta el a főszervező, majd azt is megtudtuk tőle, hogy ez alkalommal a Szekeres László Alapítvány, a Magyar Nemzeti Tanács, a kishegyesi helyi közösség és Kishegyes község önkormányzata támogatták az Aranyesőt.

Krizsán Szilvia, a zsűri elnöke arról számolt be lapunknak, hogy mindig szívesen jön erre a versenyre, mert kézzelfogható a minőség javulása.

– Azt érzem, hogy évről évre jobb eljönni erre a versenyre, mert egyre minőségibb az, amit itt látok. Egyre élvezhetőbb, egyre szórakoztatóbb, egyre inkább hasonlít a színházra, az előadó művészetre. Ma is nagyon jók voltak a gyerekek, sok esetben nehéz volt dönteni, mert 3-4 gyerek is hasonló színvonalat képviselt. Mondhatni, csak minimális ízlésbeli eltérések határozták meg, hogy ki hanyadik lett. Idén próza volt a téma, és örömmel konstatáltuk, hogy egyes szövegek mennyire időtállók. A Németh István- és a Mirnics Zsuzsa-szövegek ugyanúgy valók egy mai gyerek szájába, mint ahogy azt akkor el lehetett mondani, amikor íródtak – mondta Krizsán.

Az idei Aranyeső Vers- és Prózamondó Versenyen a következő eredmények születtek: a 3–4. osztályos kategóriában Vajda Noa Pálma lett a harmadik, Erdei Anna Dorka a második és Bácsi Virág az első. Az 5–6. osztályosoknál Pásztor Teodóra Viktória végzett a harmadik helyen, Végső Barbara a másodikon és Vanka Réka az elsőn. A legidősebbeknél, a 7–8. osztályos csoportban Bede Anett lett a harmadik, Paulyuk Jenifer a második és Molnár Anna az első.

 Az Arenyesővel elkezdődött a Hegyesi LiteraTúra rendezvénysorozat. Szerdán este az Irodalmi Kaszinóval folytatódott, majd ma szünnap van. Holnap, szeptember 25-én 15 órától a könyvbusz várja az érdeklődőket a könyvtár előtt, majd 16 órától sor kerül a Csépe-emléktábla megkoszorúzására. Fél öttől következnek az irodalmi előadások a helyi közösség tetőterében. Faragó Kornélia A radikális változás, Gerold László pedig Vajdasági magyar irodalmi lexikon címen fog értekezni, valamint fellépnek az Aranyeső győztesei is. A kétnapos rendezvény Maurits Ferenc Bukott angyal ablaka című kiállításának megnyitójával fog zárulni. A kiállítást Dancsó Andrea nyitja meg.