2024. szeptember 7., szombat

Hegyesi LiterTúra 2015

Véget ért a kétnapos irodalmi rendezvény Kishegyesen
Mohácsi Zoltán és Hallgató Imre megkoszorúzzák a Csépe Imre-emléktáblát (Lakatos János felvétele)

Mohácsi Zoltán és Hallgató Imre megkoszorúzzák a Csépe Imre-emléktáblát (Lakatos János felvétele)

Tegnap este fejeződött be a kishegyesi helyi közösség és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület által szervezett Hegyesi LiterTúra. Az irodalmi rendezvény a Csépe-emléknapok folytatása, amelyet az idén tartottak meg 44. alkalommal.

A pénteki program a Forum Könyvkiadó könyvbuszának a könyvvásárával kezdődött, majd a kishegyesi könyvtár falán lévő Csépe Imre-emléktábla megkoszorúzásával folytatódott. Először Gerold László színkritikus, irodalom- és színháztörténész helyezett el koszorút az emléktáblán, majd Kecskés Endre, a Magyar Nemzeti Tanács tagja a tanács nevében, Mohácsi Zoltán, Kishegyes község alpolgármestere és Hallgató Imre, a községi képviselő-testület elnöke az önkormányzat nevében, Kovács Károly és Bacsó Lajos a Vajdasági Magyar Szövetség helyi szervezetének nevében, valamint Sipos Tibor és Szűgyi István a kishegyesi helyi közösség nevében.

A koszorúzást követően került sor Faragó Kornélia egyetemi tanár és Gerold László előadására. Faragó előadásának A radikális változás volt a címe, amelyben azokkal a személyekkel foglalkozott, akik térségünk irodalmi életét alakították az első világháborút követő időszakban.

– Azokra összpontosítottam, akik máshonnan jöttek ide. Ez az az időszak, amikor idefelé is emigráltak írók, kulturális cselekvők. Hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy a mi tájainkról csak elmehetnek az emberek, és elfelejtjük, hogy voltak olyan időszakok, amikor a vajdasági térség lehetőséget nyújtott a máshonnan érkezetteknek. Emellett több olyan személyiségről is beszéltem, akik elmentek, világot láttak, de végig arra törekedtek, hogy visszatérjenek ide – mondta el előadása kapcsán Faragó.

Gerold László előadása során a készülőfélben lévő Vajdasági magyar irodalmi lexikonról beszélt. Elmondása szerint ez a 2001-ben megjelent Jugoszláviai magyar irodalmi lexikon folytatása, azzal, hogy a kör immáron leszűkült csak Vajdaságra.

– Földrajzi és politikai okokból szűkült le ez a kör, de emellett így láttam egységesnek. Szükség van erre a kiadványra, mert elég sokan keresik és használják, magánemberek, iskolák, szerkesztőségek. A korábbi kiadáshoz képest ki kellett bővíteni, mert sok minden történt a vajdasági magyar irodalomban az elmúlt időszakban. Új nevek tűntek fel, új díjak jöttek létre, új kötetek jelentek meg, és sajnos elhalálozási dátumokkal is ki kellett egészíteni – nyilatkozta Gerold.

Az előadások után az Ady Endre Kísérleti Általános Iskola galériájában Dancsó Andrea megnyitotta Maurits Ferenc Bukott angyal ablaka című kiállítását, azaz az idei Hegyesi LiteraTúra zárórendezvényét. A kétnapos rendezvénysorozat kapcsán Vörös Julianna, a szervezőbizottság tagja elmondta, hogy annak programját egy szervezőbizottság állította össze, amelyben helyet kaptak a könyvtár, az iskola, helyi közösség és művelődés képviselői. Valamint azt is megtudtuk tőle, hogy az idei rendezvényt támogatta a tartományi művelődési és tájékoztatási titkárság, a Szekeres László Alapítvány, a Magyar Nemzeti Tanács és a kishegyesi helyi közösség. A rendezvény lebonyolításában közreműködött az Ady Endre Kísérleti Általános Iskola. A Hegyesi Literatúra a MNT kiemelt jelentőségű kistérségi rendezvénye.